Wakacyjne niebezpieczeństwa
Wybierając się na wakacje, mało kto myśli o tym, co przykrego może mu się przydarzyć.
To jednak nie chroni przed nieszczęściem, dlatego warto zdawać sobie sprawę z zagrożeń. Poparzenia słoneczne, zatrucia pokarmowe, skaleczenia - tego nie da się przewidzieć.
Mamy nadzieję, że nie będziecie musieli korzystać z wiadomości zawartych w tym artykule. Warto go jednak przeczytać, by wiedzieć - i móc optymalnie zareagować. No i może także komuś pomóc?
Udar cieplny
Uważaj wychodząc z dzieckiem na spacer w letnie upały. Przede wszystkim pamiętaj o dużej ilości picia i ochronie główki. Mamy niemowląt powinny się wystrzegać otulania maluchów kocykami. Przegrzanie organizmu grozi udarem cieplnym.
Jeśli Twoje dziecko wydaje się być:
niespokojne, wymiotuje, mdli je, jego skóra jest zaczerwieniona i przesuszona, pojawia się gorączka albo traci przytomność natychmiast dzwoń po lekarza.
W tym czasie ułóż dziecko w chłodnym miejscu i rób okłady ręcznikiem zmoczonym w chłodnej wodzie. Jeśli wyczuwasz przyśpieszone tętno natychmiast wzywaj pogotowie.
reklama
Porażenie słoneczne
Przyczyną porażenia słonecznego jest brak nakrycia głowy, warto więc pamiętać o chustkach, czapeczkach, czy kapelusikach jako o wyposażeniu, bez którego nie należy wychodzić na dwór w słoneczny dzień.
Objawy porażenia to:
mocno zaczerwieniona skóra twarz kontrastująca z zimną i bladą skórą na ciele, niespokojne zachowanie, ból głowy, mdłości mogące powodować wymioty, zaburzenia świadomości mogące przejść w utratę przytomności, nierówne tętno, trudności z oddychaniem, wzmożone pragnienie.
Natychmiast wezwij pogotowie! Czekając, koniecznie schowaj dziecko do cienia i rozepnij mu ubranko. Ułóż je na boku, mokrymi, często zmienianymi okładami schładzaj głowę. Jeśli na ciałku pojawiły się pęcherze spryskuj je chłodną wodą ok. 25 min. i przykryj jałowym opatrunkiem.
Oparzenia słoneczne
Warto pamiętać, że słońce za chmurami jest nadal groźne i należy się przed nim zabezpieczać. Jeśli słońce mocno świeci warto mieć ze sobą parasol plażowy, dobry krem z wysokim faktorem, a na dziecko założyć koszulkę.
Jeśli jednak dojdzie do poparzenia, to jego objawy będą bardzo widoczne:
- rozpalona,
- piekąca skóra,
- pęcherze,
- a nawet temperatura.
Koniecznie na skórę nałoż krem kojący, np: Panthenol. dawaj dziecku dużo pić, w razie czego daj środek przeciwbólowy. Temperatura i pęcherzę są wskazaniem do pójścia do lekarza.
reklama
Zatrucia
Pałeczki salmonelli, czerwonki, okrężnicy, gronkowce i toksyny uwielbiają wakacje. Lodziarnie, smażalnie, ciastkarnie," gdzie jest duży tłok, trochę brudu maja fantastyczne pole do działania. Rozmrożone mrożonki, "przeleżane" wędliny, sery, brudne owoce czy po prostu woda z nieznanego źródła zwiększają szansę zatrucia.
Jeśli u Twojego dziecka pojawią się:
- gorączka,
- ból brzucha,
- biegunka,
- dreszcze,
- utrata apetytu,
- nudności,
- wymioty to prawdopodobnie zatrucie.
Koniecznie zadbaj żeby Twój maluch się nie odwodnił. W aptece można dostać roztwory elektrolitu, które dostarczą mu niezbędnych soli mineralnych i wzmocnią go. Dziecko powinno pić (jeśli są wymioty staraj się dawać po troszeczku łyżeczką), co może pomóc w wypłukaniu toksyn z organizmu. Jeśli biegunka i wymioty trwają przez 6 godzin wezwij lekarza.
reklama
Złamania
Upadek z roweru, ze schodów czy huśtawki może skończyć sie złamaniem.
Jeśli Twoje dziecko:
nie może ruszać ręką lub nogą, płacze i nie pozwala Ci na dotknięcie bolącego miejsca to może być złamanie.
W wypadku bólu pleców, szyi czy głowy nie ruszaj dziecka i natychmiast wezwij pogotowie. Przy złamanych kończynach spróbuj je usztywnić. Koniecznie udaj się do lekarza. Nie wskazane są ciepłe okłady, które spowodują powstanie krwiaka. Dziecko nie powinno dostawać niczego do picia czy jedzenia, bo jeśliby się okazało, że przy nastawianiu kości potrzebna jest narkoza trzebaby było czekać kilka godzin.
Krwawienie
Zadrapane łokcie, starte kolana kto z nas tego nie pamięta z własnego dzieciństwa.
Jeśli przydarzyły wam się wypadki:
małe ranki przemyj czysta wodą lub wodą utlenioną i jeśli trzeba zaklej plastrem.
dużą, silnie krwawiąca ranę uciśnij za pomocą gazy, zabandażuj i unieś ku górze. Pojedź do lekarza. Sprawdź czy dziecko ma szczepienie przeciwtężcowe.
Zawsze udaj się do lekarza jeśli dziecko zostało ugryzione przez zwierzę.