Najlepsze miejsca na rodzinne ferie zimowe w Polsce

Najlepsze miejsca na rodzinne ferie zimowe w Polsce

Zastanawiasz się, gdzie pojechać na ferie z rodziną? Planując wypoczynek warto wziąć pod uwagę różne miejsca, które zapewniają zimowy wypoczynek. Polska, od gór, przez jeziora, po morze, oferuje wiele atrakcyjnych destynacji. To daje pewność, że każdy znajdzie coś dla siebie: od aktywnego ładowania baterii po błogi relaks.

Gdzie pojechać na ferie zimowe w Polsce?

Gdzie na ferie zimowe z dziećmi? Możliwości jest naprawdę wiele. Co wybierzecie? Góry, jeziora czy morze? Zobacz topowe kierunki i miejscowości, które oferują różnorodne atrakcje. 

Ferie zimowe narty - Zakopane

Jak ferie zimowe, to Tatry (najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat) i Zakopane! Miasto docenią miłośnicy góralskich klimatów i białego szaleństwa na nartach, sankach czy snowboardzie. 

W stolicy Tatr można znaleźć stoki narciarskie o różnych stopniach trudności oraz szkółki dla dzieci. Najbardziej popularne miejsca to Nosal, Kasprowy Wierch, Harenda i Polana Szymoszkowa. W Zakopanem znajdują się także trasy biegówkowe. Oferuje je Centralny Ośrodek Sportowy, Równia Krupowa i Biały Potok w rejonie Wielkiej Krokwi. 

Doskonałą opcją są również trasy spacerowe oraz piesze wycieczki, na przykład nad Morskie Oko. Zachwyca Dolina Strążyska, Dolina Białego i Lejowa, Dolina za Bramką i Dolina ku Dziurze, Dolina Strążyska. 

 

Jednak Zakopane to nie tylko narty i plenerowe wycieczki. Atrakcją turystyczną jest także Gubałówka, deptak i najbardziej reprezentacyjna ulica miasta, czyli Krupówki, Dom do Góry Nogami przy alei 3 Maja oraz Termy Zakopiańskie. Polecają się też różne rodzinne atrakcje: kuligi, lodowiska (np. Tatra Ice), śnieżne labirynty, snowtubing (zjazd na oponach po torach) czy przejażdżki skuterami śnieżnymi, psimi zaprzęgami oraz kolejami linowymi (można wjechać na szczyt Kasprowego Wierchu czy Gubałówki).

To jednak nie wszystko. W Zakopanem znajduje się także papugarnia - Egzotyczne Zakopane, w której mieszkają nie tylko ptaki, ale i wiewiórki trójbarwne oraz kanadyjskie, jak i susłogony preriowe oraz Myszogród (Krupówki 81b), miniaturowy mysi park rozrywki dla tysiąca myszek. 

Spędzając ferie w Zakopanem warto także odwiedzić Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego, Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba im. S. Witkiewicza, Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, Muzeum Oscypka w Zakopanem.

Rodzinne ferie w górach - Białka Tatrzańska

Inną podhalańską miejscówką, która jest chętnie wybierana przez rodziny planujące ferie, jest Białka Tatrzańska. To urokliwa, niewielka miejscowość, która słynie z nowoczesnych stoków narciarskich i rodzinnych term z atrakcjami wodnymi. Ośrodek Narciarski Kotelnica Białaczańska, jest największą stacją narciarską położoną na Podhalu, a kompleks oferuje trasy o różnym stopniu trudności. Terma Bania to nowoczesny park wodny z krytymi i zewnętrznymi basenami termalnymi, saunami, łaźniami parowymi i spa (15 basenowych niecek, zjeżdżalnie o łącznej długości ponad 300 metrów, gejzery, armatki wodne, jacuzzi, sztuczne fale).

W Białce Tatrzańskiej i okolicach, gdy dopisze zimowa aura, warto wybrać się na długi spacer, by podziwiać ośnieżone szczyty, doliny i drzewa oraz zamarznięte rzeki i wodospady, które zimą tworzą bajkową scenerię. Aby się nią cieszyć, warto odwiedzić takie miejsca jak Dolina Białki, Przełom Białki (rzeka Białka przepływa pomiędzy dwoma masywnymi skałami: Kramnicą i Obłazową),Tatrzański Park Narodowy (Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska), także jezioro Czorsztyńskie i ruiny zamków Czorsztyn i Niedzica.

reklama

Ferie w górach i Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój, nazywana również Krynicą Górską, to małopolskie miasto, uznany ośrodek turystyczno-rekreacyjny i popularne uzdrowisko, które przyciąga turystów cudownymi właściwościami swoich źródeł. Miejscowość - zlokalizowana na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego - zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, a jej malowniczy krajobraz stanowi urokliwą scenerię dla wielu atrakcji.  

Przede wszystkim w Krynicy-Zdrój warto spacerować. Zachęcają do tego alejki w Parku Zdrojowym, jak i okalające miasto oznakowane szlaki. Warto je także wykorzystać do uprawiania narciarstwa biegowego czy nordic walking (gdy pogoda dopisze, można wypożyczyć rakiety śnieżne). Szczególnie polecane trasy na biegówki to trasa u Leśników koło dolnej stacji kolejki na Jaworzynę i biegnące ścieżkami w Parku Zdrojowym.

Ponadto Krynica-Zdrój dysponuje kilkoma ośrodkami narciarskimi. To Jaworzyna Krynicka, Słotwiny, Słotwiny Arena czy Henryk Ski oraz snow parkami (organizowane są także szkółki narciarskie). 

Polecane są trasy narciarskie na Jaworzynie Krynickiej (posiada najdłuższą oświetloną trasę w Polsce), stoki narciarskie z wyciągiem krzesełkowym na Słotwinach, Słotwinach Arena, przy wyciągu Henryk w centrum miasta, dwa wyciągi w sąsiadującym Tyliczem: Master Ski  i Tylicz Ski. 

 

Co jeszcze można robić w Krynicy-Zdrój w czasie ferii zimowych? Atrakcją o każdej porze roku jest najstarsza w Polsce kolej linowo-terenowa sunąca na Górę Parkową, która jest idealnym miejscem dla amatorów jazdy na sankach (800-metrowa sankostrada to jest coś!). Miłośnicy łyżwiarstwa powinni zaś wpaść do Hali Lodowej MOSiR (Park Sportowy im. Juliana Zawadowskiego 5). Gratką dla fanów sportów zimowych są także kuligi, psie zaprzęgi czy wyprawy na skuterach śnieżnych, turnieje bumper ball, curling i skitouring. W czasie niepogody można udać się na basen, salę bilardową lub kręgielnię, Centrum Zabaw Dziecięcych „Mały Robinson” w Handlowym Pasażu Krynickim (ul. J. I. Kraszewskiego 1). 

Miłośnicy sztuki mogą zajrzeć do:

  • Muzeum Nikifora w Willi Romanówka. To muzeum łemkowskiego malarza prymitywisty, Epifaniusza Drowniaka (znany jako Nikifor Krynicki),
  • Muzeum Zabawek (ul. Pułaskiego 34), w którym zgromadzono zabawki z różnych epok i z różnych stron świata,
  • Prywatne Muzeum Przyrodniczo Łowieckie Łuczakówka (ul. Halna 37), w którym można obejrzeć repliki broni myśliwskiej, poroży i wypchanej zwierzyny łownej.

Ferie zimowe narty Polska - Beskidy, Karkonosze i Sudety

Jeśli planujecie wyjazdy rodzinne na narty w Polsce, warto wziąć pod uwagę także inne lokalizacje w Tatrach, takie jak Bukowina Tatrzańska, Jurgów, Murzasichle, Poronin czy Małe Ciche.

Na narty w Polsce można jechać także w Beskidy, Karkonosze i Sudety. Na co się skusić?

Miejscowością, którą warto rozważyć, jest położona w BeskidachWisła kojarząca się z miejscem urodzenia Adama Małysza (znajduje się tam skocznia jego imienia). Atrakcją turystyczną są stoki narciarskie oraz jezioro Czerniańskie, wokół którego wije się ścieżka spacerowa. Popularny jest także Szczyrk, kolejna perła Beskidu Śląskiego. Zimowa stolicą narciarstwa Beskidów może pochwalić się ofertą wielu ośrodków narciarskich, w tym giganta Szczyrk Mountain Resort. Można również zjeżdżać na stokach Centralnego Ośrodka Sportowego i w ośrodku Beskid Sport Arena. Obowiązkowym punktem programu jest nowoczesna, dostępna przez cały rok kolej krzesełkowa na Skrzyczne (najwyższy, mierzący 1257 m n.p.m. szczyt Beskidu Śląskiego).   

Narciarskie ośrodki w Sudetach koncentrują się głównie w Karkonoszach (to najwyższa część Sudetów) i okolicach Kotliny Kłodzkiej. W środkowej części Sudetów jest niewiele mniejszych ośrodków.

W Karkonosze zaprasza Karpacz, gdzie na wielbicieli nart i snowboardów czeka wiele stoków narciarskich (to na przykład Winterpol Karpacz, Stacja Narciarska Pod Wangiem, wyciągi na Karpatce (Karpatka Panorama Ski, oraz Karpatka I i II)) oraz położony na zboczach Kopy kompleks narciarski Karpacz Ski Arena, największa stacja narciarska pod Śnieżką. Popularna jest również Szklarska Poręba, którasłynie z licznych centrów sportów zimowych i stoków (najpopularniejsze trasy narciarskie i wyciągi to ośrodek Cieńków, Nowa Osada czy Stożek) i dwóch wodospadów: Kamieńczyka oraz Szklarki.

W Karpaczu główną atrakcją jest Kopa z trasami o długości 4 km i stacja Biały Jar dla początkujących. Szklarska Poręba oferuje ponad 10 km tras o różnym stopniu trudności na Szrenicy, ale brak naśnieżania ogranicza ich dostępność.

W Kotlinie Kłodzkiej działają dwie duże stacje: Zieleniec (Zieleniec Sport Arena to ponad 20 km tras i nowoczesne kolejki) oraz Czarna Góra (ośrodek narciarski Czarna Góra to niemal 60 ha oraz 10 km tras zróżnicowanych pod kątem trudności. Region Ski Śnieżnik obejmuje także Kamienicę i Lądek-Zdrój z trasami przyjaznymi rodzinom. 

reklama

Ferie zimowe na Mazurach - Mikołajki

Ferie zimowe bez nart? To może… Mikołajki? Zimowe Mazury to przede wszystkim niepowtarzalny klimat oraz spacery miejską promenadą oraz ścieżkami wzdłuż jezior (np. jeziora Mikołajskiego czy Śniardwy).

W okolicy jest wiele urokliwych tras spacerowych i szlaków turystycznych, na przykład prowadzących do rezerwatu Łuknajno oraz innych kompleksów przyrodniczych należących do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Fakt ten docenią nie tylko miłośnicy pieszych wędrówek, ale i narciarstwa biegowego.

W Mikołajkach nie brakuje też atrakcji turystycznych. Bez wątpienia jest nią Wioska Żeglarska, ryneczek oraz wieża widokowa przy kościele pw. św. Mikołaja (ul. Jerzego Popiełuszki 1), ze szczytu której można podziwiać okoliczne jeziora oraz miasteczko. 

 

Osoby zainteresowane historią mogą odwiedzić Muzeum Reformacji przy parafii ewangelicko-augsburskiej, w zasobach którego znajdują się unikatowe zabytki piśmiennictwa i drukarstwa polsko-ewangelickiego (np. tłumaczenia pism Marcina Lutra). To pierwsze w Polsce muzeum poświęcone historii reformacji polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Mazur.

Niewątpliwą atrakcją Mikołajek jest Hotel Gołębiewski, który oferuje rodzinny park wodny Tropikana (baseny kryte z infrastrukturą rekreacyjną) oraz zabawy z animatorami, place zabaw, salony gier, stadninę koni (jazda konna i spacery z kucykami) oraz stok narciarski, całoroczny tor saneczkowy, lodowisko, kuligi i przystań z motorówkami, także SPA (zabiegi lecznicze i upiększające).

Tak na marginesie — w miasteczku i jego okolicach funkcjonuje wiele hoteli, które mają imponujący wachlarz atrakcji dla dzieci (np. animacje, sale zabaw, baseny) oraz dorosłych (strefy wellness, gdzie można odprężyć się w jacuzzi, saunach czy podczas zabiegów z zakresu odnowy biologicznej).  

Mikołajki słyną z żeglarstwa, także tego w zimowej odsłonie. Zimą, gdy jeziora są zamarznięte, na ich tafli można zobaczyć bojery (środkiem ich napędu jest żagiel, zaś elementem jezdnym płozy). W mieście można skorzystać z wypożyczalni ślizgów lodowych oraz odbyć zajęcia z instruktorami żeglarstwa lodowego.  

Mikołajki to także doskonała baza umożliwiająca odwiedzenie okolicznych miejscowości, takich jak Mrągowo, Giżycko, Ruciane-Nida, Ryn czy Orzysz, gdzie znajdują się malownicze ryneczki i jeziora, ale także zamki czy fortyfikacje. Warto również wybrać się na wycieczkę do parku rozrywki Galindia (adres: Bartlewo 1. Należy kierować się na wioskę Iznota, 12 kilometrów od centrum Mikołajek).

Gród Galindów powstał na cześć plemienia Galindów, które zamieszkiwało te tereny od V w. p.n.e. do XIII w. n.e. Jest to kompleks turystyczny z pensjonatem, salami konferencyjnymi, skansenem, podziemnymi grotami oraz trasą spacerową, która prowadzi przez Polanę Staropruskich Obrzędów, Święty Gaj, groty Perkuna w podziemiach, Labirynt Demonów, Pieczarę Wiedźmy oraz Bursztynową Komnatę. Wioska oferuje liczne atrakcje i aktywności, na przykład strzelanie z łuku, walki plemion, poszukiwanie bursztynu czy… rzucanie toporem. 

Ferie zimowe nad morzem - Trójmiasto

Trójmiasto oraz Bałtyk przywodzą na myśl wakacje. Nie oznacza to jednak, że jest to nietrafiona destynacja zimowa. Wręcz przeciwnie!

Nad polskim morzem zimą, feriami oraz rodzinną bliskością można cieszyć się na wiele sposobów. Polecają się spacery brzegiem morza (to inwestycja w zdrowie psychiczne, ale i fizyczne). 

Czy wiesz, że gdy temperatury spadają, w powietrzu wzrasta stężenie jodu, a silny wiatr i wyższe fale na Bałtyku sprzyjają powstawaniu tak zwanego aerozolu morskiego, to jest zawiesiny obfitującej nie tylko w jod, ale także brom czy magnez?

Ferie nad morzem to relaksujące spacery nie tylko po pustych plażach, ale i parkach (np. Park Prezydenta Ronalda Reagana, Park Oliwski, Park Oruński, Park Brzeźnieński czy Trójmiejski Park Krajobrazowy). W wielu z nich zorganizowano place zabaw, a i wytyczono szlaki turystyczne

Warto także skusić się na przechadzki po trzech filarach trójmiasta: Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Niewątpliwą atrakcją Trójmiasta jest Gdańsk i spacer gdańskim Długim Pobrzeżem nad Motławą w cieniu słynnego Żurawia oraz Długim Targiem (i obowiązkowe zdjęcie z Neptunem z fontanny oraz Panienką z Okienka), wizyta w Dworze Artusa i Domu Uphagena oraz w Kościele Mariackim (największej średniowiecznej świątyni ceglanej na świecie). Inne ważne punkty na mapie to Brama Wyżynna, Ratusz Głównego Miasta, Ratusz Starego Miasta, Fontanna Neptuna czy Wyspa Spichrzów i Ołowianka. 

Warto również przejść się na molo w Sopocie czy wpaść do Gdyni na przechadzkę wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego, na Molo Południowe i wokół Skweru Kościuszki (to serce miasta), gdzie cumuje Dar Pomorza, ORP Błyskawica). Można też wstąpić na molo w Orłowie i rzucić okiem na Domek Żeromskiego, w którym rezydował pisarz oraz klif w Orłowie. To ponad 600-metrowa, wysoka na 40 metrów skarpa, z której można podziwiać linię brzegową. Warto również wjechać kolejką linowo-terenową na Kamienną Górę. Na jej szczycie znajduje się punkt z widokiem na gdyński port i Zatokę Gdańską.

reklama

 

Spędzając ferie w Trójmieście można także skusić się na odwiedziny w takich miejscach jak:

  • Centrum Hevelianum w Gdańsku. To idealna przestrzeń do relaksu i spędzania wolnego czasu pośród zabytkowej architektury, gdzie można spotkać się z nauką i historią,
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie za pomocą artefaktów i nowoczesnych technologii przedstawiano historię ludności cywilnej żyjącej podczas II wojny światowej oraz wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów,
  • Europejskie Centrum Solidarności. Można w nim zobaczyć m.in. Tablice 21 Postulatów wpisane na listę międzynarodowego projektu UNESCO „Pamięć Świata”,  
  • Muzeum Bursztynu w Gdańskim Młynie, w którym znajduje się ponad tysiąc eksponatów: “od bryłek z inkluzjami sprzed 40 mln lat, przez bursztynowy las i bursztynową komnatę, po współczesne projekty artystów”,
  • Ośrodek Kultury Morskiej obok gdańskiego Żurawia. To nowoczesne centrum wiedzy o morzu, portach i statkach. Interaktywna ekspozycja - poprzez zabawę - pozwala poznać tajniki sterowania i dowodzenia jednostką morską, podwodnych podróży batyskafem, przeładunku towarów w porcie czy powstawania fal tsunami,
  • Muzeum Emigracji, pozwalające zapoznać się z historią emigracji z ziem polskich od XIX wieku po współczesność,
  • Muzeum Sopotu, odwiedzając które można przenieść się w czasie,
  • Akwarium Gdyńskie, czyli nietypowy ogród zoologiczny, którego wszyscy podopieczni związani są ze środowiskiem wodnym, a cała powierzchnia zamknięta jest w bryle jednego budynku. To część Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego,
  • Centrum Nauki Experyment w Gdyni, które oferuje interaktywne wystawy i przestrzeń do twórczego eksperymentowania.

Aby spędzić ferie zimowo na sportowo, można wstąpić na sztuczne lodowisko przy molo w Sopocie, nieopodal nowego Domu Zdrojowego i Hotelu Sheraton. Na łyżwy zaprasza także gdańskie lodowisko zarządzane przez Scenę Muzyczną Gdańskiego Archipelagu Kultury, ślizgawka w Hali Olivia oraz lodowisko miejskie z wypożyczalnią łyżew w Gdyni przy ul. Bema 33.

Gdy zimowa aura dopisze, można iść także na sanki (poleca się Łysa Góra w Sopocie w bezpośrednim sąsiedztwie Opery Leśnej) lub na narty biegowe (Trójmiejski Park Krajobrazowy, okolice oliwskiej Doliny Radości, tereny wokół Jeziora Otomińskiego na Stogach, okolice Pętli Reja i Gołębiewa w Sopocie lub Pustek Cisowskich w Gdyni). Kiedy spadnie śnieg, warto skorzystać z okazji i wybrać się na kulig

Niezależnie od pogody można odwiedzić Aquapark Sopot. Fajnym pomysłem na spędzenie czasu jest także wizyta w Loopy’ s World – Gdańsk (al. Grunwaldzka 229). To ogromna sala zabaw, która uszczęśliwi dzieci w każdym wieku.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: