Wege-plusy, czyli pochwała wegetarianizmu

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Wege-plusy, czyli pochwała wegetarianizmu

Powody przejścia na wegetarianizm są bardzo różne. Najczęściej u podłoża tegoż leżą przekonania i pobudki natury moralnej – wegetarianie sprzeciwiają się zabijaniu zwierząt w celu zaspokajania naszych zachcianek kulinarnych.


Niektórzy unikają żywności pochodzenia zwierzęcego z przyczyn zdrowotnych - uważają, że dieta bazująca na produktach roślinnych jest po prostu bardziej korzystna, zarówno dla kondycji fizycznej, jak i psychicznej. Dieta bezmięsna to często nie tylko profilaktyka, ale także element leczenia – wskazana jest dla osób cierpiących na miażdżycę, schorzenia metaboliczne czy osteoporozę. Niektórzy kierują się względami ekonomicznymi i ekologicznymi, od skali makro (potrzeby paszowe czy skażenie środowiska), do mikro (posiłki jarskie mają być tańsze niż mięsne, w co trudno mi uwierzyć, zwłaszcza zimą bądź całorocznie, w wersji eko). Bywa też, że wegetarianinem zostaje ktoś, kto uległ modzie, trendowi bądź… przeżył traumatyczne chwile z rzeźnią w tle.

Dla kogo tak, dla kogo nie

reklama

Powszechnie uważa się, że wegetarianizm, jeśli jest dietą racjonalnie i dobrze zbilansowaną, jest zdrowy. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że ma on także minusy – pierwszy i najważniejszy, to zagrożenie niedoborami, wynikającymi z dostarczania niedostatecznej ilości składników odżywczych, które wyeliminowano z diety wraz z mięsem. Więcej TU.

Według opinii naukowców na jarskie menu mogą sobie pozwolić osoby zdrowe i dorosłe. Nie jest ona polecana:

·    dzieciom i  młodzieży, ze względu na to, że ci do właściwego rozwoju potrzebują białka.
·    kobietom w ciąży i matkom karmiącym – u niemowląt mogą wystąpić niedobory wit. B12, co grozi zaburzeniami rozwoju układu nerwowego malucha.
·    osobom ciężko pracującym fizycznie oraz sportowcom – ze względu na duże zapotrzebowanie energetyczne
·    ludziom starszym (ze względu na gorszą przyswajalność składników odżywczych).

Pojawiają się jednak głosy, że wyżej wymienione osoby nie powinny decydować się jedynie na wegetarianizm w wersji radykalnej. Dopuszczalne są tym samym takie formy wegetarianizmu, które pozwalają na spożywanie produktów innych niż roślinne. Są to: semiwegetarianizm (można spożywać ryby i drób) czy laktowegetarianizm (można jeść mleko i jego przetwory). Nie zmienia to jednak faktu, że nieprzemyślane stosowanie mniej lub bardziej radykalnych odmian wegetarianizmu, może okazać się niebezpieczne dla zdrowia każdego.

Wege-plusy

Wegetarianizm bez wątpienia ma wiele zalet:

·    Dania jarskie powodują obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, dzięki spożywaniu mniejszej ilości szkodliwych nasyconych kwasów tłuszczowych (SFA) i cholesterolu (obecny jest wyłącznie w produktach zwierzęcych), a większej jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA). To pomaga ustrzec się przed miażdżycą i przesądza o korzystnym bilansie lipidowym.

·    Poprawia się trawienie – dzięki większej podaży błonnika.

·    Dieta oparta na produktach pochodzenia roślinnego dostarcza mniej sacharozy, a więcej węglowodanów złożonych i błonnika pokarmowego.

·    Taka dieta jest bogatsza w magnez, potas oraz witamy – choćby C i E.

·    Eliminuje konserwanty, sól i niekorzystne związki, takie jak węglowodory aromatyczne, nitrozoaminy, antybiotyki czy inne leki weterynaryjne.

Profilaktyka nowotworowa

Dieta jarska to doskonała profilaktyka i wsparcie sposób leczenia chorób cywilizacyjnych – miażdżycy, cukrzycy, otyłości, nadciśnienia czy chorób serca, a także nowotworów, zwłaszcza jelita grubego.

·    Dostarcza organizmowi dużej ilości witamin rozpuszczalnych w wodzie (C i E), które są silnymi przeciwutleniaczami, zapobiegają tworzeniu się komórek nowotworowych.

·    Duża ilość błonnika reguluje pracę jelit i pomaga usuwać zalegające resztki pożywienia, a to z kolei obniża ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego.

·    Dieta bezmięsna to także mniejsza ilość związków kancerogennych, które sprzyjają powstawaniu nowotworów, za to większa: flawonoidów, tokoferoli czy karotenoidów, które zapobiegają nie tylko chorobom nowotworowym, ale i chorobom układu krążenia. Zwiększają również odporność na infekcje.

Wegetarianizm a uroda ciała i ducha

reklama

Naukowcy dowiedli, że przestrzegając zasad mądrej diety wegetariańskiej, niemal pewne jest, że poprawie ulegnie zarówno samopoczucie, jak i zdrowie.

·    Dieta wpływa też na wygląd – korzystnie zmienia się cera, włosy, a także sylwetka (dania jarskie są mniej kaloryczne, a więc mniej tuczące niż zwierzęce).

·    Dieta jarska, dzięki temu, że powoduje większe zaopatrzenie organizmu w przeciwutleniacze, pozwala dłużej cieszyć się młodością.

·    Żywność wegetariańska charakteryzuje się przede wszystkim bardzo niską gęstością energetyczną, czyli małą zawartością kalorii w jednostce masy lub objętości – może stać się optymalną dietą odchudzającą.

·    Wegetarianizm, który jest zarazem określonym sposobem życia, to nie tylko rezygnacja z mięsa, ale także abstynencja, rezygnacja z używek (kawa czy papierosy) i prowadzenie aktywnego, ekologicznego stylu życia, co – siłą rzeczy – sprzyja dobrostanowi.

·    Mówi się, że wegetarianizm uwrażliwia, uczy szacunku (nie tylko do braci mniejszych) i empatii.

·    Niektóre badania wskazują na to, że dieta wegetariańska sprzyja także podnoszeniu wydolności fizycznej.

Pamiętajmy, że praktykowanie wegetarianizmu jest dietą wyłączającą, zatem by przynosił korzyści i – co najważniejsze - nie wyrządził szkody,  wymaga nie tylko zapału, ale wiedzy w zakresie bilansowania pokarmów oraz jej umiejętnego zastosowania na co dzień.  

Monika Zalewska-Biełło

Wsparcie merytoryczne: Zalety diety wegetariańskiej, PAP, za www.zdrowie.onet.pl

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: