Śniadanie dla przedszkolaka
Śniadanie to najważniejszy posiłek, który nie tylko dostarcza dziecku składników niezbędnych do rozwoju. To także energia na dobry start, inwestycja w dobry dzień. Dzieci, które nie jedzą zbilansowanych śniadań (albo nie jedzą ich w ogóle) mają mniej energii, gorsze samopoczucie, a co za tym idzie - trudności z koncentracją i przyswajaniem wiedzy. Jednym słowem śniadanie to gwarancja, że maluch będzie miał siłę i ochotę, by bawić się i uczyć.
Zbilansowane śniadanie przedszkolaka powinno zawierać:
• węglowodany – ich źródłem są płatki owsiane (najlepiej z pełnego ziarna), musli, pieczywo (unikamy białego), kasze, ryż i makaron,
• białko to mleko (najlepiej 2%), jogurt, kefir, twaróg, jajka, dobrej jakości wędlina i żółty ser, wędzone ryby.
• tłuszcze – wystarczą te zawarte w mleku czy maśle,
• składniki mineralne i witaminy – sięgajmy po warzywa, takie jak pomidor, rzodkiewka, ogórek czy sałata bądź owoce - jabłko, banan, mandarynka, kiwi.
Śniadanie - na start!
reklama
O menu śniadaniowym warto pomyśleć nieco wcześniej, by nie dać się zaskoczyć brakiem pomysłu bądź produktów. Warto się przygotować, a i stawiać na szybkie rozwiązania – nie zawsze masz przecież czas na smażenie naleśników. Dzięki temu (i rozsądnej porze pobudki) nie będziecie jeść śniadania w nerwowej atmosferze, w pośpiechu.
Warto także pamiętać o tym, że małe dziecko ma mały żołądek – nie męcz malucha zbyt dużymi porcjami. Jeśli chodzi o kaloryczność, specjaliści sugerują podaż na poziomie ok. 400 kcal.
Warto dbać o różnorodność posiłków – dobre śniadanie powinno pożywnie i smacznie budzić. Czasem odrobina inwencji może zwykłą kanapkę zamienić w kanapkę, która nie tylko smakuje, ale zaskakuje i wprawia w dobry nastrój.
Śniadanie nie musi być wyrafinowane i skomplikowane. Dlatego w tej roli świetnie się sprawdzą:
reklama
• zupy mleczne np. owsianka czy kasza manna na mleku, a także płatki pełnoziarniste z mlekiem czy jogurtem,
• twaróg z dodatkami, zarówno na słodko (owoce, dżem), jak i z rybą, szczypiorkiem.
• kanapki - z grahamką lub chlebem razowym, z dobrej jakości wędliną lub serem żółtym z pastą twarogowa czy np. z ryby. Pamiętaj, by na kanapce znalazły się warzywa.
• jajka - co najmniej kilka razy w tygodniu, gotowane, pod postacią pasty czy jajecznicy. W żółtkach jaj znajdują się substancje, które pomagają chronić siatkówkę oka oraz wspierają rozwój mózgu (omega 3, wit.B),
• coś do picia. W zależności od zestawu - świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy, sok z marchwi, mleko, herbata owocowa, woda mineralna, kawa zbożowa z mlekiem, kakao.
Nasze propozycje:
Kanapka z pastą twarogowo-łososiową ze szczypiorkiem.Do pogniecionego widelcem twarogu dodaj drobno pokrojonego wędzonego łososia. Dodaj kleks jogurtu i poszatkowany szczypiorek. Wymieszaj. Połóż na bułce grahamce lub pełnoziarnistym chlebie. Zestaw dopełnią pomidorki koktajlowe i kakao.
Ryż na mleku z dodatkami. W rondelku zagotuj szklankę mleka, wsyp pół szklanki ryżu i gotuj go do miękkości. Kiedy ryż wchłonie mleko, dolej pół szklanki mleka, dodaj też cukier waniliowy. Podaj z musem owocowym, dżemem lub owocami.