Mięso na wielkanocny obiad – propozycje blogerek
Wielkanoc to doskonała okazja, by przy świątecznym stole celebrować bliskość familii oraz … cieszyć się smakiem wyrafinowanych, niecodziennych potraw. Cudowne ciasta, niebanalne jaja i eleganckie dania obiadowe. Tak, zwłaszcza mięsa, serwowane na zimno i na ciepło, na długo zapadają w pamięci.
Zrazy wołowe, cielęcina w szynce parmeńskiej i pieczeń rzymska to propozycje naszych blogerek. A ty? Czym zaskoczysz bliskich podczas świątecznego obiadu?
Zrazy wołowe
Ania z www.bajkorada.blogspot.com: Na moim wielkanocnym stole z pewnością nie zabraknie zrazów. Ostatni raz robiłam je właśnie na poprzednie święta Wielkiej Nocy i tak się już mi z nimi kojarzą. W domu rodzinnym jadaliśmy je również na świąteczny obiad (przeważnie w drugi dzień świąt). Można je spokojnie przygotować wcześniej i odgrzać – mam wrażenie, że czas działa na ich korzyść. A kolorowe nadzienie sprawia, że na świątecznych talerzach robi się jeszcze bardziej wiosennie.
Zrazy wołowe
- 1 kg polędwicy wołowej (można też skorzystać z wieprzowiny)
- musztarda (typu sarepska, ale może być też ostrzejsza)
- cebula (pokrojona w piórka)
- marynowana czerwona papryka
- ogórki konserwowe
- 15 dag słoniny lub boczku
- wykałaczki
- 2-3 łyżki oleju
- mąka do oprószenia
- sól, pieprz, papryka suszona (słodka)
Polędwicę pokroić w plastry i rozbić na cienkie kotlety. Każdy kawałek smarować musztardą i na środku układać kawałek słoniny/boczku, pasek marynowanej czerwonej papryki oraz ogórek konserwowy i cebulę. Mięso wraz z nadzieniem zawijać w ruloniki i spinać wykałaczkami. Oprószyć mąką i podsmażyć na oleju z każdej strony. Zalać wodą (do połowy zrazów), posypać solą, pieprzem i papryką i dusić pod przykryciem do uzyskania miękkości przez mięso. W trakcie gotowania zrazy delikatnie przewrócić (jeden raz). Przed spożyciem usunąć wykałaczki. Podawać w sosie własnym.
reklama
Cielęcina w szynce parmeńskiej (Saltimbocca alla Romana)
Ola z www.2smaki.pl: Hitem naszego wielkanocnego stołu jest cielęcina w szynce parmeńskiej (Saltimbocca alla Romana) - delikatna cielęcina, która doskonale komponuje się z szynką o wyrazistym smaku, do tego aksamitny, esencjonalny sos… Cudowne danie.
Cielęcina w szynce parmeńskiej (Saltimbocca alla Romana)
- 500 g cielęciny z górki
- 100 g świeżej szałwii
- 100 g szynki parmeńskiej pokrojonej w plastry
- bulion wołowy
- 200 ml białego wina (opcjonalnie)
- 100 g mąki
- ok. 300 g masła
- 50 g natki pietruszki
- pieprz
- sok z cytryny
Cielęcinę pokrój na plastry i rozbij. Na każdym kawałku ułóż listek szałwii. Zawijaj mięso w szynkę parmeńską i formuj kształtne eskalopki. Oprósz je mąką, obsmaż na patelni i odłóż na bok. Przygotuj wywar. Na patelnię wlej wino, odparuj prawie całe, dolej bulion, gotuj chwilę, aż zgęstnieje. Dodaj masło i mieszaj energicznie. Dopraw pieprzem i sokiem z cytryny. Dodaj podsmażone mięso, wszystko wymieszaj i podduś. Podawaj posypane posiekaną natką pietruszki.
reklama
Rolada rzymska
Kasia: Na Święta Wielkanocne, w zastępstwie pasztetu, robimy roladę rzymską. Zwykle używamy mięsa indyczego i wieprzowego - w równych proporcjach. Aby dodać jej smaku, rolada przełożona jest aromatycznym farszem. Podajemy ją na ciepło do pieczonych ziemniaków, jednak gdy ostygnie jest również świetna do pieczywa.
Rolada rzymska
- 450g mielonego mięsa z indyka
- 450g mielonej wieprzowiny
- 2 jajka
- 1 duża starta cebula
- 1 sucha bułka lub 4 łyżki bułki tartej
- sól
- pieprz
- majeranek
Farsz
- ½ cebuli
- 4 średnie pieczarki
- 2 jajka
- 3 ząbki czosnku
- pęczek posiekanej natki pietruszki lub kolendry
- 1 łyżka oliwy z oliwek
Farsz. Jajka gotujemy na twardo. Drobno posiekaną cebulę podsmażamy na oliwie. Po kilku minutach dodajemy starte na grubych oczkach pieczarki. Całość smażymy jeszcze przez kilka minut.
Jajka obieramy i kroimy w drobną kostkę, przekładamy do miski. Do jajek dodajemy cebulę z pieczarkami, posiekaną drobno natkę lub kolendrę i starty czosnek (czosnku nie podsmażamy wcześniej). Doprawiamy farsz solą i pieprzem.
Obydwa rodzaje mięsa łączymy w misce. Dodajemy: jajko, startą cebulę, bułkę (jeśli używamy czerstwej, wcześniej namaczamy ją w wodzie). Dobrze wyrabiamy całość. Doprawiamy solą, pieprzem i majerankiem.
Doprawione mięso rozkładamy na arkuszu pergaminu i formujemy prostokąt ok. 33 x 27 cm, na wierzchu rozkładamy równo farsz, zostawiając po wolnym 1 cm z każdej strony. Roladę zwijamy wzdłuż dłuższego boku, pomagając sobie pergaminem. Staramy się zwinąć ją jak najściślej. Po zwinięciu boki zalepiamy mięsem tak, aby nie było widać farszu.
Roladę przekładamy na folię aluminiową i zawijamy, zostawiając trochę luzu. Układamy na blaszce, brzegiem rolady do dołu.
Pieczemy w temperaturze 175°C, przez 25 minut, wyjmujemy i odwijamy z folii. Roladę z wierzchu posypujemy majerankiem i podpiekamy jeszcze 10 do 15 minut, razem z sosem który powstał, a który podczas podpiekania wyparuje. Rolada powinna się lekko zrumienić.
Podajemy od razu jeśli chcemy ją w wersji obiadowej. Należy roladę ułożyć na półmisku i pokroić w grube plastry. Co zostanie jest idealne do kanapek.
Smacznego!