Tymianek. Jak go używać?
Tymianek - doceniają go francuscy kucharze, uwielbiają producenci kosmetyków. W kuchni czaruje potrawy wyraźnym, lekko cytrusowym aromatem. Przeczytaj, jak długo tymianek może mieszkać w twojej kuchni i z którymi składnikami stworzy zgraną orkiestrę smaków.
Krótka historia:
Tymianek to niezwykle szlachetna roślina. Mimo tego cele, w których używali go starożytni Egipcjanie nie były zbyt apetyczne. Tymianek, znany ze swoich silnych właściwości konserwujących, służył im do balsamowania zwłok faraonów. Już lepiej z Rzymianami. Dla nich zioło to było symbolem męstwa, brawury i siły. Wojownicy wymieniali się gałązkami tymianku na znak wzajemnego szacunku. Starożytni także oczyszczali domostwa i świątynie dymem z palonego tymianku wierząc, że doda on odwagi każdemu, kto będzie go wdychał.
Zdrowie:
W jego składzie znajdziemy sporo witaminy C, potasu i wapnia. Od dawna wykorzystywany jest w leczeniu schorzeń układu oddechowego – pomaga w walce z kaszlem czy zapaleniem oskrzeli. Oprócz działania antybakteryjnego, ma również właściwości wykrztuśne i pomaga oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny. Zawiera tymol, który jest silnie działającą substancją antyseptyczną, dodawaną na przykład do środków do płukania ust.
Tymianek w kuchni:
To drobnolistne zioło o cytrynowo-miętowym aromacie. Jeden z trzech składników (obok pietruszki i liścia laurowego) bouquet garni – kombinacji przypraw stworzonej przez mistrzów francuskiej kuchni.
Świeży tymianek możesz przechowywać w lodówce do tygodnia. W takiej postaci jest najbardziej aromatyczny i zachowuje pełnię swoich właściwości. Zostały ci zapasy? Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, możesz zasuszyć tymianek i wykorzystać go później jako przyprawę do rozmaitych potraw. Opłucz gałązki i ułóż je na ręczniku papierowym. Pozostaw do wyschnięcia. Palcami lub przy pomocy widelca oddziel listki tymianki od zdrewniałej łodyżki. Rozłóż je na płaskim talerzu i odstaw na kilka dni w chłodne miejsce. Kiedy już tymianek wyschnie, przełóż go do szczelnie zamykanego pojemnika i przechowuj w lodówce.
Pasuje do:
marchewek, cebuli, groszku, fig, jajek, ryb, drobiu, cielęciny, serów
reklama
PRZEPIS:
Frytki z marchewki i słodkich ziemniaków
Maluchy po raz kolejny męczą cię o kolację w stylu fast food? Tym razem nie musisz im odmawiać – pieczone frytki przygotowane z marchewki i batatów zwabią dzieciaki intensywnym kolorem i zaskoczą słodką, chrupiącą skórką.
Składniki:
3 średniej wielkości marchewki
2 bataty
1 szalotka
2 łyżki listków tymianku
-
reklama
oliwa z oliwek
sól i pieprz
Przygotowanie:
Marchew i bataty obierz ze skórki. Opłucz pod zimną wodą, a następnie pokrój w słupki.
Szalotkę posiekaj na cienkie piórka.
Umieść warzywa w misce. Dopraw solą, pieprzem i tymiankiem. Polej oliwą z oliwek.
Wymieszaj dokładnie, aby wszystkie kawałki jarzyn pokryć tłuszczem i rozprowadzić przyprawy.
Tak przygotowane warzywa wyłóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 C i piecz przez około 30-40 minut, aż warzywa przypieką się z wierzchu kryjąc w środku miękki, słodki miąższ.
-
reklama
Podawaj same lub z dipem przygotowanym na bazie jogurtu naturalnego i ulubionych dodatków – czosnku, soku z cytryny lub ziół.
Anna Chorowiec