Liść laurowy. Jak go używać?
Liść laurowy to zioło, które idealnie pasuje do bulionów, rosołów, pieczeni a także...kawy. Bez tej przyprawy trudno wyobrazić sobie tradycyjny arabski napar. Podpowiadamy, z jakimi ziołami liść laurowy tworzy kompozycję idealną i jak wykorzystać go do zaczarowania potraw.
Krótka historia:
W starożytności uważany za świętą roślinę. Według wierzeń, grecka wyrocznia Pytia przeżuwała liście laurowe aby wzmocnić prorocze wizje. Uważano także, że wieniec laurowy jest symbolem zwycięstwa – ponoć Apollo włożył go na głowę, kiedy pokonał groźnego smoka. Od tamtej pory oznaczano nim zwycięzców igrzysk olimpijskich. Właściwości zdrowotne liści laurowych: Oprócz dodawania potrawom głębi smaku, liście laurowe także wzbogacają organizm. Są źródłem witaminy C, kwasu foliowego oraz wielu przeciwutleniaczy. Jak większość przypraw – działają antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Wysoka zawartość substancji fito-odżywczych wspomaga organizm w walce z rozwojem komórek kancerogennych.
Liść laurowy w kuchni:
reklama
Niezbędnik każdej gotującej pani domu. Używany zarówno we włoskiej, francuskiej jak i indyjskiej kuchni. Liście laurowe nadają smaku gotowanym i duszonym potrawom. Na jego wyjątkowy aromat składa się ponad 50 różnych związków. Dominuje nuta eukaliptusa i mięty. Mistrzowie kuchni skomponowali perfekcyjną mieszankę z dodatkiem liścia laurowego. Jej wykonanie jest banalnie proste – możesz przygotować przyprawę we własnej kuchni i dodawać do przygotowywanych potraw. Jak to zrobić?
Bouquet garni
Do wykonania tej aromatycznej przyprawy potrzebne Ci będą zaledwie 3 świeże zioła: natka pietruszki (3 gałązki), tymianek (2 gałązki), 1 liść laurowy. Bukiet ten przewiąż dokładnie sznurkiem kuchennym. Tak przygotowane zioła umieść w naczyniu, w którym przygotowujesz potrawę – bulion, gulasz czy zapiekankę. Dysponujesz tylko suszonymi ziołami? Nic straconego! Z nich również możesz przygotować bouquet garni. Przygotuj niewielki kwadrat gazy. Na środek wsyp 1 łyżkę pietruszki, 1 łyżkę tymianku oraz 1 łyżkę pokruszonych liści laurowych. Zbierz rogi i zwiąż je nitką spożywczą tworząc woreczek. Zanurz go w naczyniu. Zarówno świeży bukiet jak i gazę z przyprawami usuń chwilę przed końcem gotowania.
Liść laurowy pasuje do: Wspaniale nadaje się do aromatyzowania wywarów warzywnych i mięsnych, zup, sosów oraz pieczeni. Przed podaniem usuwa się go z potrawy.
reklama
PRZEPIS
Topinambury pieczone w liściach laurowych
Zabrzmiało egzotycznie? To zmyłka :) Topinambur to wbrew tajemniczej nazwie warzywo powszechnie dostępne w zieleniakach. Te malutkie bulwy z powodzeniem zastąpią ziemniaki. Wypróbuj je jako dodatek do obiadu!
Składniki:
reklama
- 1 kilogram bulw topinambura
- 3-4 łyżki oliwy z olwiek
- 2 ząbki czosnku
- kilka liści laurowych
- sól, pieprz
Przygotowanie:
- Wyszoruj bulwy pod bieżącą wodą, wysusz ręcznikiem papierowym.
- Przekrój na ćwiartki, przełóż do żaroodpornego naczynia.
- Wyciśnij czosnek przez praskę.
- Dodaj oliwę z oliwek, sól i pieprz.
- Wymieszaj, aby topinambury dokładnie pokryły się przyprawami.
- Dodaj kilka liści laurowych (świeżych lub suszonych)
- Wstaw naczynie do nagrzanego do 200 C piekarnika i zapiekaj przez około 40 minut.
Upieczone topinambury będą pasować do grillowanego drobiu, wołowych steków, ale także jako samodzielne danie z dodatkiem np. czosnkowego dipu.