Oregano. Jak go używać?
Oregano to siła napędowa włoskich dań na bazie pomidorów. Jeśli planujesz zrobić pizzę, musisz umieścić je na swojej liście zakupów. My podpowiemy, do czego jeszcze możesz wykorzystać tę przyprawę i co zrobić, aby na długo zachowała swój uwodzicielski aromat.
Krótka historia:
Oregano to roślina o drobnych, okrągłych listkach w szaro – zielonym odcieniu. Według mitologii greckiej sama Afrodyta podarowała to zioło ludziom, aby mogli wieść szczęśliwe życie. Z greckiego oregano oznacza „góry radości”. Szwedzi używali go przy ważeniu piwa, aby wzmocnić działanie alkoholu i zapobiec kwaśnieniu napoju.
Właściwości zdrowotne oregano:
Oregano zawiera dużą ilość kwasów Omega-3, żelaza, oraz magnezu. Jest także potężnym źródłem antyoksydantów – zawiera ich aż czterokrotnie więcej niż jagody! Znane jest także ze swoich właściwości antybakteryjnych i stymulujących układ odpornościowy. Ze względu na zawartość błonnika, korzystnie oddziałuje na układ trawienny. Naukowcy zauważyli również, że substancje zawarte w oregano mają właściwości pozwalające spowolnić lub nawet zahamować rozwój raka piersi.
Oregano w kuchni:
Oregano przypomina nieco majeranek, jest jednak pozbawiony jego słodyczy i charakteryzuje się dość cierpkim posmakiem. Niezastąpiona przyprawa w kuchni śródziemnomorskiej.
Oregano wspaniale sprawdza się w formie suszonej – zachowuje pełnię aromatu. Jednak smaczniejsze dania przygotujemy samodzielnie zasuszając zioła, niż kupując gotową mieszankę. Jeśli uprawiasz tę roślinę w swoim ogródku, zetnij ją kiedy osiągnie mniej więcej 15 cm długości i zanim pojawią się na niej kwiaty. Kupując oregano w sklepie wybierz to o jasnym kolorze i bez żadnych przebarwień na listkach.
Suszone oregano – metoda długa:
Bukiet gałązek zwiąż u podstawy gumką recepturką. Tak przygotowany pęczek powieś w suchym, ciepłym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Suszenie zajmie co najmniej tydzień, jednak ta metoda pozwoli zachować najwięcej wspaniałego aromatu oregano. Kiedy już będzie całkowicie wysuszone, rozłóż na blacie kawałek papieru do pieczenia lub folii aluminiowej – dzięki temu łatwiej będzie przesypać wysuszoną przyprawę do pojemnika. Oddziel listki przesuwając palcami po gałązce i delikatnie je krusząc. Przesyp oregano do szczelnie zamykanego słoika lub plastikowego pojemnika.
Suszone oregano – metoda szybka:
Jeśli nie chcesz czekać kilku dni lub zwyczajnie nie masz miejsca,w którym możesz rozwiesić bukiety, możesz zasuszyć oregano przy pomocy piekarnika. Rozgrzej piekarnik do niezbyt wysokiej temperatury (120 – 150°C). Wyłóż blachę papierem do pieczenia. Cienkie gałązki z listkami oddziel od grubej łodygi i ułóż na blasze. Wstaw do piekarnika i sprawdzaj co 5 minut. Kiedy już oregano dokładnie się wysuszy, pokrusz listki w palcach i przesyp do szczelnie zamykanego pojemnika.
Oregano pasuje do:
pomidorów, karczochów, bakłażanów, ziemniaków, grzybów cielęciny, serów, niezastąpiony dodatek do pizzy i makaronów z dodatkiem sosów na bazie pomidorów
reklama
PRZEPIS
Ragu alla bolognese
Danie nazywane „spaghetti bolognese” to małe kłamstwo imitujące tradycyjne włoskie danie. Prawdziwy mieszkaniec tego państwa nigdy nie poda tradycyjnego sosu – ragu alla bolognese w towarzystwie cienkich nitek makaronu. To kulinarne przestępstwo! Ten przysmak jada się najczęściej w towarzystwie długich wstążek tagliatelle lub grubszego makaronu pappardelle.
Składniki:
3 gałązki selera naciowego
1 marchewka
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
500 g mielonego mięsa wołowego
500 ml passaty (przecieru pomidorowego)
1/2 lampki wina
3/4 szklanki mleka
-
reklama
łyżka suszonego oregano
oliwa z olwiek
sól i pieprz
kilka łyżek tartego parmezanu
Przygotowanie:
Seler, marchew oraz cebulę posiekaj w drobną kostkę. Czosnek wyciśnij przez praskę.
Na patelni rozgrzej oliwę z oliwek. Dodaj warzywa i podsmażaj, dopóki cebula nie stanie się szklista.
Dodaj mięso mielone. Smaż dopóki nie uzyska delikatnie brązowego koloru.
Zalej mięso i warzywa sosem pomidorowym, dodaj wino. Starannie rozmieszaj.
Stopniowo wlewaj do potrawy mleko, mieszając dokładnie całość po każdej dolanej części.
Przypraw sos do smaku używając soli, pieprzu i oregano.
Duś potrawę przez minimum 3 godziny. Jeśli sosu będzie robił się zbyt gęsty – rozcieńczaj go mlekiem.
Pod koniec gotowania przygotuj według przepisu podanego na opakowaniu makaron tagliatelle lub pappardelle.
Nałóż na talerz porcję makaronu, polej ragu alla bolognese i posyp tartym parmezanem
-
reklama
Wierzch potrawy możesz udekorować dodatkowo suszonym oregano.
Anna Chorowiec