reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Tylko Przepisy Kulinarne !!!

reklama
Tak :-)

Sałatka z paluszków krabowych i grejpfruta w sosie słodko-kwaśnym.

Paluszki rozmrażam i kroję na nieduże kawałki (ok. 1cm), grejpfruta obieram i cząstki kroję na 4 kawałki każdą. Jak daje się zdjać z grejpfruta te błonki rozdzielające cząstki to jest lepsze, bo "toto" w zeby nie wchodzi. :-)Zużywam ok. 3/4 grejpfruta na 250 g paluszków krabowych. Jak się da więcej grajpfruta to będzie za gorzkie.
Jeśli chodzi o sos to mieszam majonez i jogurt w równych proporcjach, do tego ketchup (ew. koncentrat pomidorowy) do smaku (sos musi po tym być taki różowo-łososiowy). Do tego dodaje chiński sos Tao-Tao (taki w płaskiej butelce). Można kupić albo słodko-kwaśny (który jest trochę ostry) albo pikantny (który jest bardziej ostry, ale również słodki).
Sos do sałatki powinen byc słodko-kwaśno-ostry. Jest jeszcze lepszy, jak się doda nakrętkę brandy albo whisky albo koniak.

Robiłam różne wariacje tej sałatki. Wypróbowywałam taie połączenia: kraby i awokado, paluszki krabowe i mandarynka, awokado i grejpfrut, samo awokao. Wszystkie dobre, bo ten sos jest pyszny.
Robiłam tez różne warianty sosu. Nie miałam kiedyś ketchupu i Tao-Tao, więc do majonezu i jogurtu dodałam dżem z borówek (żeby było słodko) i Tabasco (żeby było ostro). Tez było dobre.:-)
 
Zupa z łososia

1 filet z łososia
1 i 1/4 litra wody
1kg ziemniaków
2 cebule
200 ml smietany
1 łyzeczka soli
10 ziaren czarnego pieprzu
3 łyzki posiekanego kopru
3-4 łyzki masła
ziemniaki pokroić w kostki , cebule na ćwiartki, do garnka taki okolo 3 litrowy, nalac wodę dodac ziemniaki , cebulei przyprawy gotować okolo 15 min na wolnym ogniu, filet pokroić na około 6-8 plastrów, do garnka dodać łososia, śmietanę i koper i gotowac jescze około 5 min

mniam jadlam u kumpeli moze jutro w domu ugotuje
 
Ciasto do pizzy

Składniki:
0,5 kg mąki
5 dkg drożdży
150 ml mleka
100 ml wody
sól
3-4 łyzki oliwy

Drożdże rozpuścić w letnim mleku. Dodać wszystkie składniki i zagnieść ciasto (powinno mieć konsystencję jak ciasto na pierogi). Zostawić do dwukrotnego wyrośnięcia (20-30 min). Rozwałkować na blasze posmarowanej oliwą.
Ciasto posmarować sosem pomidorowym (sos pomidorowy z kartnika, śmietana, czosnek, odrobina oliwy, przyprawy) i połozyć co się chce.
Piec w 160-180 oC do momentu rozpuszczenia się sera na pizzy i do zarumienienia sie brzegów ciasta - ok 15-20 min.

Z tej porcji wychodzą dwie pizze z blachy 30x35 cm.
 
Mamoot dzięki, wypróbuję, a powiedz mi jeszcze czy ciasta nie trzeba podpiekać najpierw?? nie zrobi się zakalec ja warzywa puszczą soki??
 
bo kiedyś robiłam i mi właśnie zrobił się zakalec i jakoś się zraziłam do robienia pizzy :/

acha i drożdże zwykłe czy w proszku??
 
reklama
Irma, zawsze smaruję surowe ciasto sosem pomidorowym i na to kłade sery pleśniowe, tuńczyka, oliwki i co tam sie jeszcze zamarzy i na góre tartą mozarellę. Nigdy nie bylo zakalca. Ciasto zawsze cieniutko rozwałkowane na ok. 0,5 cm.
Lepsze jest z normalnych drożdży. Raz robiliśmy z drożdży z proszku i było trochę gorsze.
 
Do góry