reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sierpniowe mamy 2019

I z resztą jak byś urodziła, to komuś byś musiała wniosek o macierzyński złożyć...?

A może jak Ci ginekolog nie chce dac dalej to idz do rodzinnego? Powiedz ze Twoj gin na urlopie, a L4 się skończyło?
 
reklama
@Milmo ja bym na Twoim miejscu zadzwoniła do ZUSu i podpytała... bo fakt, że macierzyński przed porodem jest prawem, a nie obowiązkiem, ale z drugiej strony na pracowniku ciąży odpowiedzialność za dostarczenie dokumentu usprawiedliwiajacego nieobecność... więc jak nic tam nie będzie to może być NN...
A żeby do pracy wrócić to lekarz musiałby zaświadczyć, że jesteś zdolna do pracy :p nie wiem czy któryś by się odważył :p
 
I z resztą jak byś urodziła, to komuś byś musiała wniosek o macierzyński złożyć...?

A może jak Ci ginekolog nie chce dac dalej to idz do rodzinnego? Powiedz ze Twoj gin na urlopie, a L4 się skończyło?
To państwowe przedszkole, więc to nie idzie przez samą placówkę. Nie wiem jak to załatwić wtedy. Napisałam do mojej lekarki, może ona coś wymyśli. A może córka postanowi się urodzić jednak sama...
Jeśli będę przyjęta w niedzielę to do porodu powinien wystawić szpital, prawda?
 
To państwowe przedszkole, więc to nie idzie przez samą placówkę. Nie wiem jak to załatwić wtedy. Napisałam do mojej lekarki, może ona coś wymyśli. A może córka postanowi się urodzić jednak sama...
Jeśli będę przyjęta w niedzielę to do porodu powinien wystawić szpital, prawda?
Tak w dniu wypisu powinien szpital wystawić za okres przebywania w szpitalu.

Ja bym spróbowała z tym rodzinnym w razie co ;-)

Ale mam nadzieję, że my tu gdybu gdybu, a zaraz tu napiszesz, że już po krzyku ;-)
Kurczę tak się starałaś, a tu nic... trzymam kciuki!
 
Tak w dniu wypisu powinien szpital wystawić za okres przebywania w szpitalu.

Ja bym spróbowała z tym rodzinnym w razie co ;-)

Ale mam nadzieję, że my tu gdybu gdybu, a zaraz tu napiszesz, że już po krzyku ;-)
Kurczę tak się starałaś, a tu nic... trzymam kciuki!
Też mam taką nadzieję!
 
Co do tego kto wystawi zwolnienie to ciężko mi powiedzieć, przy wypisie ze szpitala można lekarza wypisującego zapytać czy jest możliwość otrzymania zwolnienia, jeśli nie dadzą, to Mąż może iść do rodzinnego z wypisem, powiedzieć, że żona po porodzie sie źle czuje, że boi się zostawić ją samą z dzieckiem i że prosi o zwolnienie bo nie ma możliwości wzięcia urlopu :-) tak mi sąsiadka poleciła, ze to przechodzi. Tylko u pracodawcy Mąż musi wypisać druk Z-15 - opieka nad członkiem rodziny.

Co do urlopu macierzyńskiego to tak :-) mamy 20 urlopu macierzyńskiego, które jest obowiązkowe- ewentualnie kobieta może zrzec się ostatnich 6 tygodni na rzecz ojca dziecka, ale na 14 tygodni musi iść. Pozostałe 32 tygodnie może wziąć od razu, może wziąć ojciec dziecka, mogą się nim podzielić, mogą wziąć wspólnie w jednym czasie (wtedy urlop skraca się do 16 tygodni (16ojca+16matki=32) albo mogą się podzielić inaczej albo można wziąć w innym terminie ale pierwsza część musi przypadać bezpośrednio po macierzyskim (bodajże 6 tygodni(sprawdze to jeszcze jeśli się mylę to dam znać :-) ), a reszte można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat)

Jeśli wybierze się od razu 52 tygodnie czyli macierzyński 20 + rodzicielski 32 to za cały okres mamy płacone 80%.

Jeśli wybierzemy najpierw 20 tyg, a resztę później, to mamy płacone za te 20 tyg 100%, później za pierwsze 6 tyg rodzicielskiego też 100%, a za pozostałe 26 tygodni rodzicielskiego 60% - to się opłaca jak 60% wynosi mniej niż 1000 zł to wtedy Państwo dopłaca do 1000 zł

Mam nadzieje, że jakoś to zrozumiale napisałam ;-)

Oczywiście przy ciąży mnogiej wymiar urlopu jest wyższy, wtedy macierzyński to 31 tygodni +34 tygodni rodzicielski
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :) :*
 
Tak w dniu wypisu powinien szpital wystawić za okres przebywania w szpitalu.

Ja bym spróbowała z tym rodzinnym w razie co ;-)

Ale mam nadzieję, że my tu gdybu gdybu, a zaraz tu napiszesz, że już po krzyku ;-)
Kurczę tak się starałaś, a tu nic... trzymam kciuki!
Też przyłączam się do trzymania kciuków! :)
 
Tak w dniu wypisu powinien szpital wystawić za okres przebywania w szpitalu.

Ja bym spróbowała z tym rodzinnym w razie co ;-)

Ale mam nadzieję, że my tu gdybu gdybu, a zaraz tu napiszesz, że już po krzyku ;-)
Kurczę tak się starałaś, a tu nic... trzymam kciuki!
A powiedz, taki wniosek do wypełnienia to jest jakiś "gotowiec" czy trzeba samemu się produkować ? I dostarczyć go do kadr należy w jakim terminie od urodzenia dziecka ?
 
reklama
A powiedz, taki wniosek do wypełnienia to jest jakiś "gotowiec" czy trzeba samemu się produkować ? I dostarczyć go do kadr należy w jakim terminie od urodzenia dziecka ?
Chodzi Ci o wniosek o urlop macierzynski i rodzicielski? W necie jest peeeeełno gotowców :-)
Pracodawca tez powinien dysponowac swoim drukiem
Ale samemu tez mozna napisac cos w stylu

"w zwiazku z urodzeniem dziecka....... (imie nazwisko pesel) w dniu........ zwracam sie z prosba o udzielenie urlopu macierzynskiego w wymiarze 20 tygodni tj od .... do....
Bezposrednio po zakonczeniu urlopu macierzynskiego wnosze o udzielenie urlopu rodzicielskiego na dziecko ......... (imie nazwisko pesel) w wymiarze 32 tygodni tj. Od.... do..... .
Łącznie wnoszę o 52 tygodnie urlopu od ..... do.....
Jednoczesnie oswiadczam ze drugi rodzic dziecka (imie nazwisko pesel ojca) nie bedzie korzystać z urlopu rodzicielskiego w wyzej wymienionym okresie. "
 
Do góry