reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sierpniowe mamy 2019

Niestety u mnie nic nie dają. Niby masaż sutków powoduje wyrzut oksytocyny. Może faktycznie coś tam się działo, ale koniec końców nic. Sperma zawiera prostaglandyny i też powinno to coś dawać i wiadomo, naturalny masaż szyjki... Też nic. Dużo chodzę, spacery, kąpiele... Właśnie szoruję kafle w kuchni. Polecany jest olej rycynowy, ale nie mam odwagi go wypić. Im bardziej się staram, tym gorzej się czuję, więc staram się nie robić na siłę. Najgorzej z psychiką. Strach jest okropny.
Bieedna... mam nadzieję, że za chwileczkę napiszesz nam, że już po wszystkim :-)

A co do Męża, to nie ma opcji, żeby wziął na Ciebie zwolnienie po porodzie, żebyście mogli pobyć razem we 3? Ja wiem, że mój w takiej sytuacji by nie wziął bo by mu współpracowników było żal, że wziął urlop, a później L4... a jak sytuacja u Was?

Ja się zdziwiłam bo moja Mama zadzwoniła z pytaniem kiedy ma przyjechać do mnie na te kilka dni ;-) to jak Mąż do pracy wróci, to mi się jej obecność na pewno przyda ;-)
 
reklama
Bieedna... mam nadzieję, że za chwileczkę napiszesz nam, że już po wszystkim :-)

A co do Męża, to nie ma opcji, żeby wziął na Ciebie zwolnienie po porodzie, żebyście mogli pobyć razem we 3? Ja wiem, że mój w takiej sytuacji by nie wziął bo by mu współpracowników było żal, że wziął urlop, a później L4... a jak sytuacja u Was?

Ja się zdziwiłam bo moja Mama zadzwoniła z pytaniem kiedy ma przyjechać do mnie na te kilka dni ;-) to jak Mąż do pracy wróci, to mi się jej obecność na pewno przyda ;-)
Zwolnienie pewnie weźmie, ale problem mamy taki, że urlop ma zaplanowany do poniedziałku, a jak będę leżeć w szpitalu to niewiadomo co. Musiałby chyba dobrać dodatkowe dni, ale niewiadomo co na to przełożony. W razie tragedii to ma jeszcze na żądanie. Jakby wywoływali to chciałabym żeby był przy mnihe. Jak będę leżeć tylko na obserwacji to spoko, ale jak już będą konkretne działania to będę go potrzebować, bo pewnie będzie panika.
Trochę się obawia co w pracy powiedzą, ale to wielkie korpo i nie sądzę, żeby ktoś robił problem. Mam nadzieję, że jakiś pozytywnie to się ułoży. Od niedzieli będzie moja mama i będzie ze mną siedzieć w szpitalu jakby co. Na szczęście wybraliśmy szpital 15 minut od jego pracy, więc może szybko dojechać.
 
Ostatnia edycja:
Bieedna... mam nadzieję, że za chwileczkę napiszesz nam, że już po wszystkim :-)

A co do Męża, to nie ma opcji, żeby wziął na Ciebie zwolnienie po porodzie, żebyście mogli pobyć razem we 3? Ja wiem, że mój w takiej sytuacji by nie wziął bo by mu współpracowników było żal, że wziął urlop, a później L4... a jak sytuacja u Was?

Ja się zdziwiłam bo moja Mama zadzwoniła z pytaniem kiedy ma przyjechać do mnie na te kilka dni ;-) to jak Mąż do pracy wróci, to mi się jej obecność na pewno przyda ;-)
@anecka jeszcze raz dopytam, bo Ty jesteś dla mnie wyrocznią w tej sprawie ;)
Jeśli chodzi o opiekę (zwolnienie L4) Męża nade mną to kiedy mamy ją załatwiać? Już w szpitalu przy wypisie o tym trzeba rozmawiać? Czy u lekarza (ginekologa), który prowadził ciążę? Kto takie zwolnienie wystawia? Chcialabym, żeby moj Mąż był ze mną od razu jak wyjdę ze szpitala.

I druga rzecz - urlop macierzyński.
Wyczytałam ostatnio, że chcac isc na roczny urlop to we wniosku pisze się o urlopie macierzyńskim 20 tygodniowym i potem rodzicielskim chyba 32 tygodniowym. To tak dziala? Ze sa jakies dwa? Myslalam, ze macierzynski to macierzynski tylko wybiera się jego dlugosc (pol roku czy rok), a tu mowa o jakims rodzicielskim.
 
@anecka jeszcze raz dopytam, bo Ty jesteś dla mnie wyrocznią w tej sprawie ;)
Jeśli chodzi o opiekę (zwolnienie L4) Męża nade mną to kiedy mamy ją załatwiać? Już w szpitalu przy wypisie o tym trzeba rozmawiać? Czy u lekarza (ginekologa), który prowadził ciążę? Kto takie zwolnienie wystawia? Chcialabym, żeby moj Mąż był ze mną od razu jak wyjdę ze szpitala.

I druga rzecz - urlop macierzyński.
Wyczytałam ostatnio, że chcac isc na roczny urlop to we wniosku pisze się o urlopie macierzyńskim 20 tygodniowym i potem rodzicielskim chyba 32 tygodniowym. To tak dziala? Ze sa jakies dwa? Myslalam, ze macierzynski to macierzynski tylko wybiera się jego dlugosc (pol roku czy rok), a tu mowa o jakims rodzicielskim.
Tak są dwa. Jak chcesz wziąć cały rok odrazu to musisz w ciągu 21 dni u pracodawcy złożyć wniosek i wtedy masz na całość 80% płatne. Jak tego nie zrobisz to najpierw 100 a potem 60.
Z tego co się pytałam o to zwolenienie to mogą albo wypisać w szpitalu albo odesłać do prowadzącego. To ponoć zależy od szpitala.
 
Też mam problem ze zwolnieniem i jak nie przyjmą mnie w niedzielę na oddział to nie wiem... Będę musiała iść chyba do pracy po terminie porodu. Moje zwolnienie jest do 10.08 i według lekarki i przepisów nie może dać dłużej niż 10 dni po terminie, więc tak mi dała. Jak mnie nie przyjmą na oddział w niedzielę to będzie ciekawie.
 
Tak są dwa. Jak chcesz wziąć cały rok odrazu to musisz w ciągu 21 dni u pracodawcy złożyć wniosek i wtedy masz na całość 80% płatne. Jak tego nie zrobisz to najpierw 100 a potem 60.
Z tego co się pytałam o to zwolenienie to mogą albo wypisać w szpitalu albo odesłać do prowadzącego. To ponoć zależy od szpitala.
Czyli jak chcę iść na roczny macierzynski to muszę zlożyć wniosek o urlop macierzynski i ten rodzicielski? I zaznaczyć, ze platne 80% (bo tak wolalabym). Bo jak zaznaczę we wniosku, że proszę o urlop macierzynski to domyślnie tylko o te 20 tyg?
 
@anecka jeszcze raz dopytam, bo Ty jesteś dla mnie wyrocznią w tej sprawie ;)
Jeśli chodzi o opiekę (zwolnienie L4) Męża nade mną to kiedy mamy ją załatwiać? Już w szpitalu przy wypisie o tym trzeba rozmawiać? Czy u lekarza (ginekologa), który prowadził ciążę? Kto takie zwolnienie wystawia? Chcialabym, żeby moj Mąż był ze mną od razu jak wyjdę ze szpitala.

I druga rzecz - urlop macierzyński.
Wyczytałam ostatnio, że chcac isc na roczny urlop to we wniosku pisze się o urlopie macierzyńskim 20 tygodniowym i potem rodzicielskim chyba 32 tygodniowym. To tak dziala? Ze sa jakies dwa? Myslalam, ze macierzynski to macierzynski tylko wybiera się jego dlugosc (pol roku czy rok), a tu mowa o jakims rodzicielskim.
Co do tego kto wystawi zwolnienie to ciężko mi powiedzieć, przy wypisie ze szpitala można lekarza wypisującego zapytać czy jest możliwość otrzymania zwolnienia, jeśli nie dadzą, to Mąż może iść do rodzinnego z wypisem, powiedzieć, że żona po porodzie sie źle czuje, że boi się zostawić ją samą z dzieckiem i że prosi o zwolnienie bo nie ma możliwości wzięcia urlopu :-) tak mi sąsiadka poleciła, ze to przechodzi. Tylko u pracodawcy Mąż musi wypisać druk Z-15 - opieka nad członkiem rodziny.

Co do urlopu macierzyńskiego to tak :-) mamy 20 urlopu macierzyńskiego, które jest obowiązkowe- ewentualnie kobieta może zrzec się ostatnich 6 tygodni na rzecz ojca dziecka, ale na 14 tygodni musi iść. Pozostałe 32 tygodnie może wziąć od razu, może wziąć ojciec dziecka, mogą się nim podzielić, mogą wziąć wspólnie w jednym czasie (wtedy urlop skraca się do 16 tygodni (16ojca+16matki=32) albo mogą się podzielić inaczej albo można wziąć w innym terminie ale pierwsza część musi przypadać bezpośrednio po macierzyskim (bodajże 6 tygodni(sprawdze to jeszcze jeśli się mylę to dam znać :-) ), a reszte można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat)

Jeśli wybierze się od razu 52 tygodnie czyli macierzyński 20 + rodzicielski 32 to za cały okres mamy płacone 80%.

Jeśli wybierzemy najpierw 20 tyg, a resztę później, to mamy płacone za te 20 tyg 100%, później za pierwsze 6 tyg rodzicielskiego też 100%, a za pozostałe 26 tygodni rodzicielskiego 60% - to się opłaca jak 60% wynosi mniej niż 1000 zł to wtedy Państwo dopłaca do 1000 zł

Mam nadzieje, że jakoś to zrozumiale napisałam ;-)

Oczywiście przy ciąży mnogiej wymiar urlopu jest wyższy, wtedy np. W przypadku bliźniaków macierzyński to 31 tygodni +34 tygodni rodzicielski
 
Ostatnia edycja:
Też mam problem ze zwolnieniem i jak nie przyjmą mnie w niedzielę na oddział to nie wiem... Będę musiała iść chyba do pracy po terminie porodu. Moje zwolnienie jest do 10.08 i według lekarki i przepisów nie może dać dłużej niż 10 dni po terminie, więc tak mi dała. Jak mnie nie przyjmą na oddział w niedzielę to będzie ciekawie.
Wtedy składasz wniosek o urlop macierzynski- 6 tygodni mozna wykorzystac przed porodem :-)
 
Wtedy składasz wniosek o urlop macierzynski- 6 tygodni mozna wykorzystac przed porodem :-)
Nie mam możliwości złożyć. Przedszkole jest zamknięte i pracownicy na urlopach. Pozatym żeby wykorzystać muszę mieć zaświadczenie od lekarza o zmienionej dacie porodu, tak wyczytałam w necie.
 
reklama
Nie mam możliwości złożyć. Przedszkole jest zamknięte i pracownicy na urlopach. Pozatym żeby wykorzystać muszę mieć zaświadczenie od lekarza o zmienionej dacie porodu, tak wyczytałam w necie.
No ale ktoś chyba jednak pracuje bo nalicza wynagrodzenia za te urlopy i zleca ich wypłatę?
 
Do góry