reklama

Stosowanie paracetamolu w ciąży wpływa na problemy z zachowaniem u dzieci

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Penn State College of Medicine stosowanie paracetamolu w ciąży ma związek z problemami ze snem i zachowaniem u dzieci. U wielu z nich rozpoznaje się zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Paracetamol jest tosowany w różnych sytuacjach. Ponieważ został uznany przez lekarzy za lek bezpieczny do stosowania w czasie ciąży, przyszłe mamy sięgają po niego w przypadku gorączki, infekcji, bólu mięśni, bólu głowy, migreny czy przeziębienia.

Według Kristin Sznajder, adiunkta nauk o zdrowiu publicznym i głównego autora badań, lek może wpływać na rozwój dziecka i wiązać się z problemami z uwagą. Ponadto prowadzone przez niego badanie jako pierwsze wskazuje na związek między stosowaniem paracetamolu w czasie ciąży a problemami ze snem dziecka.

- Osoby w ciąży doświadczają bólu, gorączki i innych dolegliwości, które można złagodzić za pomocą paracetamolu – powiedział Sznajder, badacz z Huck Institutes of the Life Sciences. – Chociaż zażycie leku może przynieść ulgę, badania coraz częściej wskazują, że może też mieć skutki szkodliwe dla rozwoju dziecka.  

Naukowcy wykorzystali dane pochodzące od ponad 2400 kobiet, które wcześniej nie rodziły. Obserwowali je oraz ich dzieci od 3. trymestru ciąży do 3 lat po porodzie. Kobiety podczas ciąży wypowiadały się na temat stosowania leków, częstotliwości i poziomu stresu. Spośród nich 41,7% zgłosiło stosowanie paracetamolu w czasie ciąży.

Następnie przeprowadzono wywiady z uczestniczkami badania w 1., 6., 12., 18., 24., 30. i 36. miesiącu po urodzeniu dziecka. Kobiety były proszone o ocenę dziecka za pomocą 3-stopniowej skali, aby opisać, jak często wykazują różnorodne nieprawidłowości neurorozwojowe i behawioralne.

Kolejnym krokiem było zestawienie danych, co pomogło określić, czy dzieci uzyskały wysokie wyniki w obszarach reaktywnych emocjonalnie (także lękowych), w zakresie problemów ze snem i zachowań agresywnych.

Korzystając z odpowiedzi zawierających się w 99-punktowej Liście Kontrolnej Zachowania Dziecka naukowcy, po uwzględnieniu różnych zmiennych, stwierdzili, że dzieci kobiet, które stosowały paracetamol, były znacznie bardziej narażone na problemy ze snem i uwagą w porównaniu z dziećmi kobiet, które nie stosowały paracetamolu w czasie ciąży.

Wyniki potwierdzają tezy z poprzednich badań, które sugerują, że prenatalne stosowanie leku może prowadzić do problemów z koncentracją, jednocześnie pokazując, że może to również wpływać na sen.

Wśród kobiet, które stosowały paracetamol w czasie ciąży:

  • 22,7% opisało swoje dziecko jako mające problemy ze snem,
  • 32,9% określiło, że ich dzieci mają problemy z uwagą.

Spośród uczestniczek, które nie zgłosiły stosowania paracetamolu w czasie ciąży:

  • 18,9% zgłosiło, że ich dziecko miało problemy ze snem,
  • 28,0% zgłosiło, że ich dziecko miało problemy z uwagą.

Zdaniem naukowców nie jest jasne, jakie procesy na etapie rozwoju prenatalnego mogą zostać zakłócone przez stosowanie paracetamolu. Biorą pod uwagę uszkadzanie łożyska i zaburzanie rozwoju płodu lub uszkadzanie przez acetaminofen komórek wątroby u płodu, co z kolei zaburza zdrowie jelit i wpływa na rozwój układu nerwowego.

- Powinniśmy interpretować te wyniki z pewną dozą ostrożności – powiedział Sznajder. - Chociaż paracetamol jest uważany za bezpieczny w ciąży, dane z wielu badań sugerują, że jego stosowanie może mieć wpływ na rozwój dziecka. Ważne jest, abyśmy na ten temat wiedzieli jak najwięcej, by móc udzielać kobietom zaleceń dotyczących opieki nad swoimi dziećmi i sobą.

 

źródło: www.sciencedaily.com/releases/2022/10/221004121942.htm

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: