reklama

Program uważności prenatalnej poprawia reakcję na stres u niemowląt

Nowe badanie wykazało, że niemowlęta, których matki w czasie ciąży uczestniczyły w 8-tygodniowym programie opartym na uważności, lepiej reagowały na stres w wieku 6 miesięcy. Szybciej osiągały równowagę po stresujących doświadczeniach oraz potrafiły się samoregulować ssąc kciuki i oglądając swoje rączki.  

Ciąża jest okresem w życiu kobiety, w którym przyszła mama powinna dbać o siebie w sposób szczególny. To ważne, ponieważ jej zdrowie i samopoczucie przekładają się na dobrostan dziecka. Najczęściej ciężarne wiedzą, że to duża odpowiedzialność, dlatego przestrzegają terminów badań i wizyt kontrolnych u ginekologa. A co z psychiką? Ona też jest istotna, stąd trzeba pamiętać o odpoczynku, relaksie, spokoju czy unikaniu stresu, ale i podejmować różne aktywności, by pomóc i sobie, i maluchowi. Mogą to być na przykład ćwiczenia uważności.

Dr Amanda Noroña-Zhou, psycholog kliniczna związana z Centrum Zdrowia i Społeczności UCSF powiedziała, że to pierwsze badanie, które pokazuje, że już w okresie ciąży działania mamy mogę realnie wpłynąć na dobrostan dziecka.

- Jest naprawdę dobrze udowodnione, że stres matki w ciąży zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych u dzieci – powiedział dr Noroña-Zhou, psycholog kliniczny związany z Centrum Zdrowia i Społeczności UCSF. – Nie rozumieliśmy jednak, jak ten proces przebiega i jakie mechanizmy biologiczne leżą u jego podstaw. Nie wiedzieliśmy też, czy możemy buforować wpływ stresu na negatywne skutki zdrowotne.

Naukowcy przebadali 135 mam z dziećmi, pochodzących ze środowisk o niskich dochodach, zróżnicowanych rasowo i etnicznie, które doświadczały dużego stresu w swoim życiu.

Zespół celowo wybrał do swoich badań matki, które miały wysoki poziom stresu z powodu sytuacji życiowej, w tym obciążenia finansowego i problemów zdrowotnych, aby zapewnić, że interwencja zadziała na tych, którzy mogą z niej skorzystać najbardziej - powiedział dr Nicki Bush, profesor nadzwyczajny psychiatrii i pediatrii w UCSF Weill Institute for Neurosciences i główny autor badania.

Badanie jest następstwem badania z 2019 r., w którym ta sama interwencja uważności zmniejszyła stres i depresję u matek, a także poprawiła ich tolerancję glukozy i poziom aktywności fizycznej.

Aby wywołać u niemowląt reakcję na stres, matki zostały przeszkolone w eksperymencie nazywanym „kamienną twarzą”, zgodnie z którym bawiły się ze swoimi dziećmi przez dwie minuty, a następnie przez dwie minuty utrzymywały neutralny wyraz twarzy i ignorowały prośby dzieci o uwagę. Powtórzyli cykl graj-ignoruj i zakończyli z dwiema minutami gry.

Za pomocą elektrod naukowcy zebrali pomiary aktywności autonomicznego układu nerwowego niemowląt – reakcji walki lub ucieczki oraz reakcji spoczynku i trawienia – podczas ćwiczeń.

Reakcja „walcz lub uciekaj” dzieci, których matki przeszły program uważności, była bardziej dotkliwa, gdy były ignorowane przez matki, a także ustępowała szybciej po odejściu stresora niż dzieci z grupy kontrolnej. Dzieci z grupy terapeutycznej przejawiały bardziej uspokajające zachowania, takie jak ssanie kciuków i patrzenie na dłonie.

- Silna reakcja i szybki powrót do zdrowia są zdrowe, ponieważ chcemy, aby nasze ciała były gotowe do działania, gdy coś jest nie tak, a następnie łatwo wracały do normy – powiedział dr Bush. - Niemowlęta, których matki nie otrzymały interwencji, miały bardziej opóźnioną reakcję. Nie reagowały silnie, dopóki zagrożenie nie minęło, a potem nie uspokoiły się łatwo po tym, jak zagrożenie minęło. Zdolność do „odbicia się” od stresu jest powiązana z lepszymi wynikami zdrowotnymi w późniejszym życiu.

Co to jest uważność?

„Uważność” lub „uważna obecność”, jak tłumaczy się pojęcie mindfulness, to „świadome doświadczanie życia, jego każdego momentu z życzliwością i akceptacją”. Cecha ta jest rozwijana przez koncentrację uwagi na bieżących doświadczeniach: sygnałach płynących z ciała, myślach, emocjach i działaniach.

Dzięki specjalnym ćwiczeniom poszerzającym samowiedzę, uczestnicy treningu uważności uczą się rozpoznawać swoje automatyczne reakcje i zastępować je świadomymi. Rozwijają też cierpliwość oraz życzliwą, nieosądzającą postawę wobec siebie i otaczającego świata. Celem treningu uważności jest obniżenie napięcia emocjonalnego i poziomu odczuwanego stresu poprzez rozwijanie umiejętności koncentracji na bieżących doświadczeniach.

Jeśli chcesz doskonalić swoją uważność, wpadnij na kawę z uważnością, którą prowadzi Ania Ślusarczyk: w każdą sobotę od 10:00- 10:15 na Insta @kawa_z_uwaznoscia

źródło:
www.sciencedaily.com

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: