Sarkazm i wyśmiewanie przez rodziców negatywnie wpływa na rozwój dzieci i wywołuje przemoc rówieśniczą wśród nastolatków. Jeśli tak postępujesz, twój nastolatek może mieć poważne problemy. Dowodzą tego wyniki badań.
Badania sugerują, że zastraszanie i wiktymizacja (proces stawania się ofiarą) nastolatków mogą mieć swoje źródło w domu. Artykuł opublikowany w Journal of Youth and Adolescence pokazywał wyniki trzyletnich badań 1409 dzieci w wieku 13-15 lat.
Naukowcy z Florida Atlantic University Charles E. Schmidt College, Concordia University w Montrealu w Kanadzie i Uppsala University w Szwecji zwrócili uwagę na nowy rodzaj rodzicielstwa, który przyczynia się do trudności rówieśniczych. To rodziny, w których dorośli wyśmiewają się i szydzą ze swoich dzieci. Używają przy tym wyrażeń, które ośmieszają i poniżają. Co ważne komunikują się w ten sposób bez żadnej prowokacji ze strony dzieci.
W efekcie nastolatki nie potrafią zarządzać emocjami, a przede wszytskim gniewem, co zwiększa ryzyko wystąpienia problemów rówieśniczych.
Tudnościami w regulowaniu emocji, zwykle skutkują złością, agresją słowną i fizyczną oraz wrogością. Te zachowania zwiększają ryzyko że nastolatek będzie bullingowany i stanie się ofiarą, lub sprawcą/ofiarą (sprawca, który jest jednocześnie ofiarą prześladowców.)
Nasze badanie jest ważne, ponieważ zapewnia pełniejsze zrozumienie tego, w jaki sposób poniżające i krytyczne relacje rodziców z młodzieżą zaburzają jej zdolność do utrzymywania pozytywnych relacji z rówieśnikami.- powiedział dr Brett Laursen, autor i profesor psychologii w Charles E. Schmidt z FAU College of Science.
Wcześniejsze badania pokazywały, że nastolatki, które występują w podwójnej roli - zarówno ofiary, jak i prześladowcy są dużo bardziej narażone na zaburzenia psychiczne, przejawiają trudne zachowana i często towarzyszą im myśli samobójcze
- Lekarze i rodzice powinni być informowani o potencjalnych długoterminowych efektach pozornie nieszkodliwych zachowań rodzicielskich, takich jak poniżanie i sarkazm - powiedział Dickson, autor badania.
Rodzicom należy przypomnieć o ich wpływie na emocje nastolatków oraz o tym, że dzieci nie powinny być wyśmiewane w domu” – skomentował dr Daniel J. Dickson z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Concordia.