Jak nauczyć dziecko ostrożności wobec nieznajomych?
Jestem pewna, że każdy z nas ostrzega dzieci, żeby trzymały się z daleka od nieznajomych, ale czy tłumaczymy, co to znaczy? Prawdopodobnie nie. Na co zwrócić uwagę i jak nauczyć dziecko ostrożności?
Dzieci często oceniają ludzi po ich wyglądzie zewnętrznym. Ten, kto wygląda ładnie z założenia jest dobry, zaniedbany oznacza, że jest zły. Zrób mały eksperyment poproś żeby dziecko sobie wyobraziło kogoś brzydkiego, brudnego, potarganego i powiedziało ci co sądzi o takiej osobie, potem poproś żeby tą wymyśloną osobę ładnie ubrało, uczesało i sprawdź, co się dzieje.
Potem wytłumacz, że brudny człowiek, może być bezdomnym, który nie ma możliwości wyglądać inaczej. Może być dobrą, szlachetną osobą, której wygląd przeraża i każe nam się trzymać z daleka. Tymczasem osoby, które rzeczywiście są niebezpieczne często wyglądają na miłe i przyjazne. Mogą być w każdym wieku - to może być nastolatka albo starszy pan o wyglądzie miłego dziadka.
Twoje dziecko musi wiedzieć, że na takie osoby może natknąć się wszędzie. Na ulicy, w parku, czy w centrum handlowym. Dlatego ważne żeby starało się zawsze przebywać w towarzystwie. Osoba, która ma złe intencje, nie chce mieć świadków. Jedną z najmądrzejszych rzeczy, które możemy zrobić to rozmawiać z dziećmi, o tym jak działają tacy ludzie. W ten sposób (w razie niebezpieczeństwa) dostrzegą problem i szybko zareagują.
reklama
Jak możemy nauczyć nasze dzieci ostrożności?
Zasady , których zawsze ma przestrzegać dziecko przebywaj w towarzystwie innych dzieci:
- nie chodź sam/a jeśli nie musisz zachowuj bezpieczną odległość od nieznajomych, czyli mniej więcej na długość ręki. To daje czas na reakcję.
- nie bierz cukierków, prezentów, pieniędzy, itp bądź ostrożna/y, jeśli ktoś prosi cię o pomoc i namawia cię na podejście do samochodu. Nie podchodź!
- nie wierz, jeśli ktoś mówi, że zna twoich rodziców. Mozecie dodatkowo ustalić z dzieckiem hasło, które musi znać osoba podajaca sie za znajomego
- nigdy nie podawaj swojego imienia,nazwiska, adresu, numer telefonu lub jakichkolwiek informacji o sobie komuś, kogo nie znasz
- jeśli jesteś w domu sam/a, nie otwieraj drzwi nikomu, kogo nie znasz nie mów nieznajomym przez telefon, że jesteś w domu sam/a. Powiedz, że mama i tata są zajęci i oddzwonią .
W jaki sposób możesz jeszcze zadbać obezpieczeństwo dziecka?
- nie podpisuj rzeczy dziecka, bo to pozwala zwołać je używając jego imienia i nazwiska, co natychmiast budzi zaufanie.
- 7 latek jest jeszcze zbyt mały żeby samodzielnie chodzić na plac zabaw
- proś żeby dziecko wracało do domu zawsze tą samą drogą, a nie na skróty
- wpisz do jego tel. nr 112 i mu pokaż jak zadzwonić
- wymyślcie hasło. Może to być dowolny wyraz znany tylko dziecku i wam. Jeśli ktoś je zaczepi mówiąc, że pojawia się na waszą prośbę - dziecko poprosi o hasło.
3 kroki w kontaktach z podejrzanymi osobami, które pozwolą zachowac ostrożność
Wytłumacz, że każdy z nas ma coś, co się nazywa instynktem, więc jeśli wyczuwa, że coś jest nie w porządku powinny zaufać swojemu odczuciu i zachować ostrożność. Jeśli ktoś je zaczepia:
1. ma powiedzieć “Nie” lub, w razie potrzeby zacząć krzyczeć.
2. ma szybko odejść lub uciec od tej osoby
3. ma poprosić o pomoc innych dorosłych
To prosta, ale bardzo ważna zasada bezpieczeństwa, bo nie pozwala na wciągnięcie dziecka w rozmowę. Postarajcie się przećwiczyć różne sytuacje i za każdym razem dziecko ma zrobić dokładnie te 3 kroki. Tak żeby stały się nawykiem. Pamiętaj, że dziecku trudno jest przeciwstawić się dorosłemu. Tym bardziej musi wiedzieć, że powiedzenie nie jest w porządku!
To, co należy do nas to zwiększyć pewność siebie i samodzielność naszych dzieci. Dzieci mają prawo wiedzieć, co może zagrażać ich bezpieczeństwu, jak również, co robić w sytuacji zagrożenia. Warto rozmawiać