Jak konstruktywnie rozwiązywać konflikty z dzieckiem
W jaki sposób możesz zapobiec walce o władzę i słownym przepychankom w waszym domu? Przede wszystkim zdaj sobie sprawę, że jeśli angażujesz się w kłótnię z dzieckiem to tym samym dajesz mu nie tylko przyzwolenie, ale również komunikat, że awantura i przemoc są słusznym sposobem komunikacji. Jak wyjść z takiej sytuacji?
Nie daj się sprowokować i stosuj uniki
Kluczową umiejętnością, którą warto posiąść jest... unikanie konfliktu. Im częściej w waszym domu dochodzi do „walki” o dominację, tym bardziej dziecko uważa, że ma prawo do wszczynania awantur. Nabiera przekonania, że im mocniej będzie reagowało, tym większa jest szansa, że zwycięży potyczkę i dostanie to, czego chce.
Dlatego na początek zastanów się, w jaki sposób wesprzeć dziecko, pozwolić mu dorastać i stawać się samodzielną oraz silną osobą, która potrafi rozwiązywać problemy bez uciekania się do walki.
Przede wszystkim podejmij decyzję, że nie będziesz brać udziału w przepychankach i nawet jeśli konflikt będzie eskalował wycofasz się z niego.
Kolejnym krokiem będzie ustanowienie reguł, które mają obowiązywać w waszym domu i respektowanie ich.
Jeśli dziecko pojawi się w nastroju “Muszę, chcę i to dostanę” po prostu powiedz, że zasady są znane i będziesz się ich trzymać. W najgorszym razie pozwól mu się wykrzyczeć we własnym pokoju. Nie wchodź w dyskusję, bo to tylko nakręca atmosferę.
reklama
Daj dziecku możliwość wyboru
Bardzo ważne, żeby dziecko miało możliwość dokonywania wyborów. Jest to świetny zabieg, który pozwala mu na poczucie dorosłości, a jednocześnie uczy zarządzania własnym czasem i pokazuje konsekwencje działań.
Ta metoda świetnie się sprawdza, np. w sytuacji, kiedy dziecko nie pała miłością do odrabiania prac domowych. Dużo łatwiej będzie mu usiąść do nauki, kiedy samo ustali, że lekcje odrabia: od razu po powrocie do domu, albo że jest to czas pomiędzy 16:30 a 18-tą. Do ciebie należy przypominanie o zobowiązaniu.
Oczywiście im częściej dasz dziecku możliwość wyboru, tym łatwiej nauczy się dostrzegać efekty swoich działań. Dzięki temu będzie potrafiło ocenić, co jest dla niego najlepsze i odkryje różne sposoby na rozwiązywanie problemów.
Pokaż czym jest odpowiedzialność i wywiązywanie się z umów
Kolejna sprawa to pokazanie dziecku, że większa niezależność jest powiązana z odpowiedzialnością i wywiązywaniem się z umów.
Przykładowo, jeżeli twoje dziecko powie, że w środku tygodnia chce chodzić na zajęcia teatralne, które kończą się dopiero o 19-tej , a ty się zastanawiasz, czy to nie będzie kolidowało z lekcjami - przeprowadźcie rozmowę. Powiedzcie o waszych obawach i wspólnie znajdźcie rozwiązanie.
reklama
Przydatne do tego będą pytania:
Skąd będziemy wiedzieć, że nasze ustalenia dobrze działają?
Przykład: Przed wyjściem na zajęcia są odrobione lekcje i spakowany plecak i przygotowane ubrania na kolejny dzień
Po czym poznamy, że nasza umowa nie działa?
Przykład: Pojawiają się zaległości w lekcjach i problemy z porannym wstawaniem.
Co zrobimy, jeśli okaże się, że umowa nie działa?
Przykład: rezygnujemy na miesiąc z zajęć żeby nadrobić braki
Co zrobimy, jeśli okaże się, że nasza umowa się sprawdza?
Przykład: Nadal chodzisz na zajęcia teatralne
Konsekwencje powinny być ustalone wspólnie z dzieckiem. Staraj się kierować rozmowę tak, aby znajdywać pozytywne rozwiązania. Przykładowo, jeśli dziecko nie wywiązuje się z obowiązków nie rób „szlabanu” na zajęcia teatralne do odwołania, tylko umów się, kiedy konkretnie możecie wrócić do negocjacji.
Tworzone przez was umowy są niezwykle ważne dla rozwoju dziecka. Uczą samodzielności, negocjacji, rozwagi, twórczego rozwiązywania problemów i budowania relacji społecznych.
Oczywiście, jeszcze nie raz będą was czekać dni pełne emocji, ale wykorzystaj je żeby pokazać dziecku w jaki sposób warto rozmawiać, żeby uzyskać pożądany efekt. Naucz, że zamiast krzyku można powiedzieć, że coś nam nie odpowiada i uzasadnić, dlaczego chcemy żeby było inaczej.
Pamiętaj, że twoją odpowiedzialnością jest zapraszanie dziecka do rozmowy, a jeśli przeradza się ona w konflikt ukrócenie go jasną deklaracją, że nie zamierzasz się kłócić.
Na pocieszenie
Każde dziecko powinno przesuwać granice i testować, na ile może sobie pozwolić. Dzięki temu się rozwija i uczy rozwiązywania problemów, pójścia na kompromis, poznaje smak porażki, frustracji, wytrwałości i sukcesu, czyli przygotowuje się do funkcjonowania w świecie dorosłych.