6 wskazówek, jak zachęcać dziecko do współpracy

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
6 wskazówek, jak zachęcać dziecko do współpracy

To jasne , że jesteś zdenerwowana, kiedy twoje dziecko lekceważy zasady, które ustaliliście. Może będzie ci łatwiej wiedząc, że małe dzieci źle się zachowują, bo mają niewielką kontrolę nad swoimi impulsami i ogromną potrzebę poczucia niezależności. Poznaj techniki, które pomogą ci namówić dziecko do współpracy..

  1. Wyjaśnij przyczynę zasad
    Dziecko łatwiej przyjmie twoją prośbę, kiedy zrozumie jej cel czyli - dlaczego coś mają robić. Na przykład, możesz powiedzieć: "skakanie po meblach może być niebezpieczne. Może stać ci się krzywda, a na razie moją rolą jest chronienie cię przed niebezpieczeństwem.”

  2. Okaż  zrozumienie
    Możesz powiedzieć: "Wiem, że chcesz skakać z krzesła na krzesło.” i następnie postaraj się zaoferować alternatywę, np:  “Chodź położymy dwa patyczki i zobacz czy doskoczysz z jednego do drugiego”. Dzięki temu, że okażesz dziecku zrozumienie, łatwiej mu zaakceptować twoją prośbę.

  3. Mów czego konkretnie oczekujesz
    Powiedz: "Zejdź z krzesła teraz, poproszę". Postaraj sie wyrzucić słowo “nie” ze słownika. Im częściej będziesz używać sformułowań typu “Nie bierz, nie wchodź, nie dotykaj”  tym napotkasz na większy opór. Zresztą pomyśl, jak sam/a reagujesz na zdania typu “Nie teraz, nie wolno ci” itd.

  4. Pozytywna motywacja i przekierowanie uwagi czynią cuda
    Jeśli dziecko, np: rano odmawia wyjścia do przedszkola/szkoły możesz przekierować jego uwagę mówiąc  “Chyba warto się pośpieszyć, bo Zosia już czeka na Ciebie, a sam opowiadałeś, jak świetnie się bawiliście się w sklep. Ciekawe, co dzisiaj wymyślicie."

  5. Daj wybór dziecku
    Proponuj rzeczy do wyboru, w taki sposób dziecko będzie miało poczucie niezależności i “sprawczości”. Oprócz tego, że unikniesz konfliktów, to podejmowanie decyzji jest ważną umiejętnością, która się fantastycznie przydaje na późniejszych etapach życia.

  6. Uważaj na sposób, w jaki mówisz
    Jeżeli będziesz mówić do dziecka tonem zrzędzącym, jęczącym bądź autorytarnym szykuj się na kłopoty. Przede wszystkim dziecko skupi się na formie wypowiedzi, a nie na jej treści, a później odpowie ci w podobny sposób. Mów w taki sposób, w jaki chcesz, żeby inni zwracali się do ciebie.

A na koniec: Uczenie się przestrzegania zasad, jak nauka  dowolnej umiejętności, jest procesem, który odbywa się w czasie. Dlatego weź głęboki oddech, włącz cierpliwość i ćwiczcie codziennie. Uda się.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: