reklama
Rolki - sport dla całej rodziny
Rolkarstwo to doskonała aktywność aerobowa (tlenowa) dla ludzi w każdym wieku. Jest to wspaniały trening układu sercowo – naczyniowego, którego sprawność pozwala cieszyć się doskonałą formą i kondycją fizyczną do późnej starości. „Rolki” przynoszą podobne korzyści zdrowotne jak np.: bieganie, jazda na rowerze, czy aerobik.
Jazda na rolkach. Może dla ciebie też?
Rekreacyjna jazda na rolkach jest sportem nie obciążającym narządu ruchu, bowiem nie występują podczas jego uprawiania niekorzystne wstrząsy i uderzenia. Ta wyjątkowa zaleta ma szczególne znaczenie dla grupy wiekowej będącej w okresie intensywnego wzrostu (dzieci i młodzież) oraz osób z chorobami układu stawowo – więzadłowego (np. ludzie starsi). Ten rodzaj aktywności może stanowić znakomity trening przygotowujący organizm kobiety do trudów ciąży lub powrót do formy po porodzie. Trening należy rozpocząć spokojnie, stopniowo dozując obciążenia i co bardzo ważne, prowadzić go systematycznie.
Pierwsze kroki warto stawiać pod okiem trenera lub doświadczonego kolegi lub koleżanki, celem opanowania poprawnej techniki jazdy. Rozsądne wydaje się również skonsultowanie decyzji o uprawianiu rolkarstwa z lekarzem, dotyczy to szczególnie osób powyżej 30 roku życia. Pomimo dużej uniwersalności tej dyscypliny, istnieje grupa przeciwwskazań do jej uprawiania (głównie z uwagi na ryzyko upadku, np.: osteoporoza, ciąża).
Koniec z tłuszczykiem
Aerobowy trening rolkarski, o niskiej intensywności (zwłaszcza stosowany bezpośrednio np.: po treningu siłowym) pozwala na skuteczne pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Średnia i duża intensywność treningu na rolkach polecana jest osobom, które znacząco chcą zwiększyć ogólną wydolność fizyczną organizmu (sprawność krążeniowo – oddechową).
Jak ćwiczyć?
Ćwiczyć należy minimum trzy razy w tygodniu, początkowo ok. 30 minut, wydłużając stopniowo trening do pięciu razy w tygodniu, do ok. 60 minut. W procesie spalania tkanki tłuszczowej, przy niskiej intensywności wysiłku można wydłużyć trening do 90 minut. Jest to optymalny program treningowy zalecany zdrowym, młodym ludziom.
Najkrótszy czas trwania skutecznych treningowo wysiłków wynosi 10-15 minut. Powtarzanie takich wysiłków musi jednak cechować bardzo duża intensywność.
Należy pamiętać, że częstotliwość zajęć sportowych nie powinna być mniejsza niż 2-3 razy w tygodniu, a - stopniowo osiągany - ogólny wydatek energii podczas jednostki treningowej, nie mniejszy niż 300 – 500 kcal.
[Przeciętnie, podczas intensywnej, 30 minutowej jazdy na rolkach, tętnie ok.148 uderzeń/min. można spalić 285 kcal. i więcej. Stosując trening interwałowy 450 kcal. i więcej.]
Co zyskujesz?
Podczas jazdy na rolkach szczególnie aktywnie pracują mięśnie kończyny dolnej (mięśnie pośladkowe, mięśnie ud, mięśnie podudzi). Do wytężonej pracy angażowane są mięśnie brzucha oraz dolnej części pleców.
Jazda z naprzemiennymi wymachami kończyn górnych, skutecznie wzmacnia i kształtuje mięśnie obręczy barkowej, ramion i przedramion. Aktywność ruchowa, nawet o bardzo małej intensywności jest z reguły czynnikiem wywołującym korzystny wpływ na psychikę człowieka.
Ważne
Przed treningiem pamiętaj o rozgrzewce.
Pamiętaj o ochraniaczach.
Pamiętaj o nawadnianiu organizmu i odpowiedniej diecie.
mgr fizjoterapii Grzegorz Olkowski
Instruktor Odnowy Biologicznej
www.profizjo.pl
Więcej pomysłów na zabawy dla dzieci szkolnych.