Przygotowujemy się do rozpoczęcia roku szkolnego
Rodzice pierwszoklasistów są często bardziej przejęci początkiem szkoły od swoich dzieci. Oto oddala się beztroskie dzieciństwo, a zaczynają się poważne obowiązki i tak już do emerytury ;-) Każdy rodzic zastanawia się, czy jego pociecha sobie poradzi i jak jej pomóc w tych pierwszych dniach.
Same dzieci są zazwyczaj podekscytowane. Szkołę do tej pory znały tylko z opowiadań starszego rodzeństwa lub kolegów. Często z zazdrością spoglądały na tych "starszaków". Wreszcie nadszedł czas, gdy same przekroczą próg szkoły, klasy.
Jeśli dziecko chodziło wcześniej do przedszkola lub zerówki to zazwyczaj rodzice są zorientowani jak sobie radzi i co potrafi. W przedszkolach przeprowadzane są testy dojrzałości szkolnej. Rodzice powinni mieć świadomość, że tak jak można posłać dziecko do szkoły o rok wcześniej, można również odroczyć obowiązek szkolny. Czasem lepiej, by dziecko pochodziło rok dłużej do przedszkola, niż przeżywało stres związany z tym, że nie daje sobie rady w szkole.
Zakupy dla pierwszaka
Pierwszy września zbliża się dużymi krokami. Na szczęście czasy, gdy należało wszystko odstać w kolejkach mamy już za sobą. Mimo tego kupna wyprawki dla pierwszoklasisty nie należy odkładać na ostatni moment. Najlepiej zabrać dziecko na zakupy, niech ma możliwość współdecydowania o tym, co będzie nosić w tornistrze.
Właśnie- tornister. Idealny przede wszystkim powinien być sztywny, więc nie plecak zamykany na zamek błyskawiczny, bo te lubią się zacinać, ale usztywniany porządny z elementami odblaskowymi. Najlepiej taki, który wystarczy na trzy pierwsze lata nauki.
Do tornistra oczywiście piórnik i tu myślę, że dziecku należy pozostawić wybór.
W piórniku powinny się znaleźć
- dobra temperówka;
- ołówek (najlepiej dwa);
- kredki (niełamliwe, obejdzie się bez kłopotów z ciągłym temperowaniem);
- dobre pióro na naboje i zapasowe naboje do pióra;
- gumka najlepiej zwykła typu "Myszka", bo te najlepiej ścierają;
- nożyczki.
Tornister jak i inne przybory warto dziecku podpisać, najlepiej wewnątrz - dla bezieczeństwa. Może się zdarzyć, że obcy człowiek na ulicy zwróci się do dziecka po imieniu wzbudzając przez to jego zaufanie, a maluch nie domyśli się, że ten ktoś "zna go", dlatego, że przeczytał sobie jego dane z naklejki na tornistrze.
W szkole na zebraniu rodzice na pewno zostaną poinformowani, jakie zeszyty mają kupić. Najczęściej są to zeszyty w wąskie linie oraz w kratkę. W zeszycie w linie można już wcześniej narysować na początku każdej linii pionowe kreski, dzięki czemu uczeń nie będzie miał problemów z odnalezieniem w liniaturze miejsca do pisania pierwszych literek.
Pozostałe przybory trzeba będzie kompletować, już według uznania nauczyciela.
reklama
Tu przykład wyprawki
- ołówek, gumka do ścierania, temperówka, długopis, nożyczki, klej
- farby (plakatowe, akwarele + pędzelki i kubeczek na wodę
- bloki rysunkowe: mały i duży, zwykły i techniczny
- papier kolorowy zwykły i techniczny
- cienkie zeszyty w kratkę i trzy linie
- zeszyt (brudnopis)
- teczka/segregator A4
Najlepiej włożyć wszystko do papierowej teczki, podpisać i zapytać o możliwość pozostawienia w szkole.
Wybierając się na zakupy można zajrzeć do księgarni i kupić kilka lektur dla klasy I (w bibliotece szkolnej często brakuje egzemplarzy dla całej klasy). Odradzam książki typu "Lektury pierwszoklasisty". Rzekomo są zbiorem wszystkich lektur, a często okazują się tylko fragmentem. Lepiej, więc zaopatrzyć się w każdą książkę osobno.
Wycieczka do szkoły
Dobrym pomysłem przed rozpoczęciem roku szkolnego jest "wycieczka" z dzieckiem do szkoły. Najlepiej iść drogą, którą potem dziecko będzie, być może, samo chodziło. Zwracajcie uwagę na niebezpieczne miejsca, pokazuj odpowiednie przejście dla pieszych, naucz pięciu zasad prawidłowego przechodzenia przez jezdnię.
reklama
5 zasad przechodzenia przez jezdnię:
- zatrzymaj się na skraju jezdni (chodnika),
- spójrz w lewo,
- spójrz w prawo,
- jeszcze raz spójrz w lewo,
- jeśli nic nie nadjeżdża - przechodź!
Jeśli będzie można podczas wakacji wejść na teren szkoły skorzystaj z tego. Pokaż przyszłemu uczniowi, który korytarz prowadzi do jego sali (można zapytać kogoś z pracowników szkoły, w której sali będzie się dziecko uczyło, zazwyczaj jest to zawsze ta sama sala), gdzie są szatnie, świetlica, stołówka, sala gimnastyczna, gabinet higienistki.
Rozpoczęcie roku
Pierwszy dzień roku szkolnego dla ucznia klasy I to wielkie wydarzenie. Warto, by rodzice tego dnia wzięli sobie wolne i razem idźcie do szkoły. Niech wasze dziecko wie, że to ważny dzień dla całej Rodziny.
Dobrze jest, chociaż przez parę dni towarzyszyć dziecku w drodze do szkoły. W niektórych regionach kraju pierwszoklasista podczas pierwszego dnia w szkole otrzymuje róg obfitości, czyli ogromną paczkę słodyczy.
Pierwsze dni w szkole są zazwyczaj przeznaczane na bliższe poznanie się z nauczycielem, kolegami, zwiedzanie szkoły. Jest to czas, gdy dziecko może przynieść do szkoły swoją ulubioną maskotkę "pokazać szkołę", dzięki czemu poczuje się raźniej wśród tylu nowych osób.
reklama
Kilka uwag i podpowiedzi
Podczas pierwszych zajęć nauczycielka będzie sadzać dzieci w ławce. Jest to czas żeby zgłosić, np. wady wzroku lub leworęczność dziecka, po to, by mogło ono siedzieć na właściwym miejscu (uczeń leworęczny powinien siedzieć z lewej strony ławki, wtedy dzieci unikają szturchania się łokciami podczas pisania).
Rodzice zostaną też poproszeni o podanie danych osobowych dziecka, takich jak: adres, data i miejsce urodzenia, imiona i nazwiska rodziców, numer kontaktowy telefonu, nr PESEL, oraz do jakiej kasy chorych należy.
Warto też poinformować nauczyciela lub wpisać dziecku do notesu informację o tym, na co dziecko jest uczulone.
Uczeń otrzyma w szkole legitymację szkolną uprawniającą do 50 % zniżki na pociągi oraz komunikację miejską. Do wyrobienia takiej legitymacji będzie potrzebne zdjęcie.
Elżbieta Woźnica, mgr nauczania początkowego