reklama

Depresja to nie chwilowy smutek i dotyczy nie tylko dorosłych

Dzisiaj - 23.02 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.

Czy wiesz, że na całym świecie depresja dotyka około 300 milionów ludzi? Depresja coraz częściej dotyka dzieci. W Polsce depresję diagnozuje się u 2 - 4% dzieci w wieku przedszkolnym, u około 8% uczniów szkół podstawowych oraz 20% uczniów szkół średnich.

Badania pokazują także, że  między 10-20% kobiet w Polsce doświadcza depresji poporodowej. Jeśli uczucie smutku lub pustki trwa dłużej niż 2 tygodnie, może to być oznaką depresji poporodowej.

Osoby mające depresję mogą mieć, np. trudności z pójściem do szkoły lub pracy, kłopoty z koncentracją, pamięcią i podejmowaniem decyzji. Poczucie bezradności, ale również rozdrażnienia. Mogą rezygnować z
zajęć, które kiedyś sprawiały im przyjemność.  Dla osób z zewnątrz ich zachowania mogą wydawać się nieadekwatne, niedbałe, lekceważące.

I dlatego tak ważny jest sposób, w jaki reagujemy na osobę, która cierpi z powodu depresji. Jeśli   będziemy komunikować, że te osoby są słabe, leniwe, że powinny "wziąć się w garść" to  utrudni im szukanie pomocy i powrót do zdrowia.

Depresja może dotknąć każdego, nawet takie osoby, które są uważane za niezwykle odporne lub takie, które wydają się nie mieć oczywistego powodu, żeby zachorować.

Już 2. marca o godz. 15:30 zapraszamy cię na LIVE  dotyczący depresji u dzieci.
Za kilka dni pojawi się link

Moją rozmówczynią będzie Olena Polevska – Klodnicka. Psycholożka, terapeutka audiopsychofonologii. Trenerka. Psychoterapeutka w nurcie psychodynamicznym (w trakcie certyfikacji). Na stałe współpracuje w Centrum MindHealth.

Będziemy rozmawiać o tym, jakie zachowania dziecka mogą nas zaniepokoić? Kiedy warto pójść do psychologa i psychiatry? Czy zawsze są potrzebne leki? Jak możemy wspierać dziecko w zdrowieniu?