Wielkanocne podróże po świecie

Ostatnie zmiany: 13 kwietnia 2022
Wielkanocne podróże po świecie

Niektórzy, aby uniknąć przedświątecznej gorączki, decydują się na wiosenną podróż - tak po Polsce, jak i po świecie.

Popularne jest spędzanie Wielkanocy w miejscu, które sprzyja wypoczynkowi i błogiemu lenistwu, stąd oblężenie przeżywają „ciepłe kraje”: Egipt, Tunezja czy Turcja. Niektórzy jednak dają się skusić biurom podróży, które oferują wycieczki do miejsc, gdzie w powietrzu czuć zapach budzącej się do życia przyrody, a przede wszystkim - aurę Wielkanocy.

Wielkanocne podróże po świecie - popularne kierunki

Wilno

to jedno z miejsc, które w czasie świąt najczęściej odwiedzają Polacy, dlatego biura podróży prześcigają się w atrakcyjności wielkanocnych ofert. Jedno jest pewne: to miasto uwodzi swą niepowtarzalną, nostalgiczną atmosferą, a dzięki swemu kresowemu urokowi ukazuje turystom nowe oblicze Wielkanocy, w nieco egzotycznym, bo właśnie kresowym wydaniu.

reklama

Praga

zaprasza na Targi Wielkanocne na Rynku Staromiejskim i Rynku Wacława. Targi te posiadające kilkusetletnią tradycję, zachęcają bogatym programem kulturalnym i występami zespołów folklorystycznych z całego kraju. Na targach można zobaczyć malowanie pisanek oraz inne tradycje ludowe i rzemiosła: plecenie rózg wielkanocnych, rzeźbiarstwo czy robienie koronek. No i nie do przecenienia jest też wiosenne, praskie przebudzenie...

Wielka Brytania

tu można spotkać się z wieloma lokalnymi tradycjami, takimi jak parady odbywające się w Wielki Poniedziałek, kiedy to na główne ulice miast wylegają tłumy, by oglądać przygotowane atrakcje, takie jak choćby słynny, folklorystyczny taniec Morrisa, który polega na tupaniu i wykonywaniu figur tanecznych w rytm tradycyjnej muzyki.

Na takich paradach można podziwiać easter bonnets, czyli fantazyjne nakrycia głowy - kapelusze lub czapki z motywem świątecznym lub przyozdobione wiosennymi kwiatami. W niektórych częściach Wielkiej Brytanii organizuje się wyścigi jaj. Popularne są one szczególnie w północnej Anglii, a odbywają się w Wielkanocny Poniedziałek. Ugotowane na twardo jajka najpierw się ozdabia, maluje na wiosenne kolory, a potem toczy się je ze wzgórza, na podobieństwo kamieni z Golgoty.

Wygrywa ten, którego jajko najdalej się potoczyło, najdłużej przetrwało lub trafiło między dwa kołeczki, wyznaczające metę. Najsłynniejsze wyścigi odbywają się w Avenham Park w Preston, Lancashire. Z kolei w Londynie odbywają się poszukiwania jajek, które ku uciesze dzieci, pochowane są wszędzie, nawet w najmniej oczekiwanych miejscach

Rzym

to bez wątpienia miejsce szczególne, niezwykle ożywione zwłaszcza w okresie Wielkanocy. To najbardziej popularny cel pielgrzymek wiernych - do miasta przybywają tysiące turystów, którzy pragną uczestniczyć w uroczystych, podniosłych nabożeństwach celebrujących najważniejsze katolickie święta.

reklama

Sewilla

tu, w stolicy Andaluzji, podczas Wielkiego Tygodnia (Semana Santa), odbywają się uroczyste procesje, podczas których nosi się tzw. pasos – ogromne platformy, ważące nawet 3 tony, na których są ustawione figury Chrystusa i Matki Bożej, a także sceny religijne. Niektóre rzeźby mają kilkaset lat i są dziełem wybitnych artystów. Każdą platformę niesie kilkudziesięciu wyspecjalizowanych tragarzy. Procesje są bardzo długie, zwłaszcza w Wielki Piątek - wówczas trwają nawet kilkanaście godzin.

Brazylia

tu podczas Wielkiego Tygodnia, najczęściej miedzy Wielkim Wtorkiem a Wielkim Piątkiem również odbywają się uroczyste procesje. Mężczyźni wychodzą zazwyczaj z kościoła w jednym punkcie miasta, niosąc ze sobą figurę Jezusa dźwigającego krzyż, a kobiety rozpoczynają marsz od innej świątyni, podążając za figurą Matki Bożej Bolesnej. W wyznaczonym miejscu, często na głównym placu miasta, dochodzi do „bolesnego spotkania Matki z Synem”. Tu kapłan wygłasza homilię, potem wszyscy ruszają w Drogę Krzyżową. Misteria Męki Pańskiej odbywają się w różnych częściach Brazylii.

Od 1992 roku w Wielki Piątek grupa teatralna „Roca Cacacultura” odgrywa sceny męki pańskiej w największej brazylijskiej „faweli” – dzielnicy nędzy – Rocinha w Rio de Janeiro. Z kolei najbardziej znane misterium, wystawiane od ponad 40 lat, ogrywa się w mieście Nova Jerusalem w stanie Pernambuco - bierze w nim udział około 500 aktorów, w tym znane postaci życia publicznego i licząca kilkadziesiąt osób publiczność. Cały spektakl podzielony jest na dziewięć scen, które rozgrywają się w różnych punktach miasta, a publiczność przemieszcza się wraz z aktorami.

Ziemia Święta

to podczas Wielkanocy miejsce szczególnie ożywione i pogrążone w religijnej atmosferze. To tu, w Jerozolimie, znajduje się Bazylika Grobu Pańskiego, która została wybudowana w miejscu, gdzie pochowano ciała Chrystusa. Każdego roku w tym mieście odbywają się drogi krzyżowe.

reklama

Filipiny

w wiosce Cutud, 80 km na północ od stolicy Filipin – Manili, żywy jest zwyczaj dobrowolnego ukrzyżowania w Wielki Piątek, któremu poddaje się kilkanaście osób. Na kilka godzin przed przybiciem do krzyży półnadzy ochotnicy ubrani w kaptury biczują się bambusowymi prętami i kijami wysadzanymi kawałkami szkła. Co interesujące, atmosfera jest świąteczna – sprzedawane jest piwo i … pamiątkowe bicze. W ostatnich latach ukrzyżowania zaczęto urządzać również w innych częściach Filipin. Dla wielu wydarzenie to jest głębokim przeżyciem religijnym, dla innych – okazją do ożywienia biznesu. Z kolei Kościół katolicki krytykuje krwawą tradycję jako wypaczenie wiary.

a może...

Wyspa Wielkanocna

Wyspa Wielkanocna, czyli tajemnicza wyspa na Pacyfiku, która jest najbardziej odosobnionym miejscem świata - od najbliższego zaludnionego obszaru dzieli ją ponad 2 000 kilometrów. To egzotyczne miejsce swą nazwę zawdzięcza holenderskiemu podróżnikowi J. Roggeveenowi, który odkrył je w 1722 roku, właśnie w Niedzielę Wielkanocną. Jak łatwo się domyślić, wysoki sezon turystyczny na wyspie przypada właśnie na okres świąt Wielkanocnych, chociaż wyspa słynie z cokolwiek innych atrakcji niż kultywowanie świątecznych tradycji.

mzb
 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: