Pierwsze święta maluszka. Jak się do nich przygotować?

Treść powstała we współpracy z Bella Happy Baby 
Ostatnie zmiany: 7 grudnia 2021
Pierwsze święta maluszka. Jak się do nich przygotować?

Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem noworodka, czy niemowlaka, pierwsze Boże Narodzenie zawsze będzie wyjątkowe. Oto kilka wskazówek i pomysłów na spędzenie wspaniałych świąt Bożego Narodzenia z dzieckiem!


Jasne, że chcesz, żeby pierwsze Święta, które spędzasz z dzieckiem, były idealne pod każdym względem. Być może już przygotowałaś długą listę rzeczy do zrobienia. Być może wyobrażasz sobie pieczenie, kupowanie, sprzątanie. I myślę, że zanim rzucisz się w wir przygotowań, zdaj sobie sprawę, że te święta będą zdecydowanie inne niż dotychczasowe.  

Być może wkradnie się do nich chaos, może będziesz mieć o wiele mniej spokoju i siedzenia przy stole. Przygotuj się, że tym razem plany mogą wziąć w łeb za sprawą maluszka, który siłą rzeczy znajdzie się w centrum uwagi.

Jeżeli twoje święta masz zamiar spędzić z rodziną poza domem, pamiętaj, że świąteczna radość z powodu wizyty u twoich bliskich może być czasem trudna do pogodzenia z potrzebami dziecka.  Nadmiar bodźców może stać się dla takiego maleństwa przytłaczający. Dlatego:

Ustal zasady

Zanim wyjdziesz do rodziny lub urządzisz święta w domu,usiądź ze swoim partnerem i zastanówcie się, jakie są wasze oczekiwania i pragnienia związane ze świątecznymi wizytami. Co jest dla was ważne? Ile osób chcecie zaprosić. Do kogo pójść? Z kim się spotkać? Ile czasu mają trwać wizyty?Czy chcesz, aby wszyscy odwiedzający zostali zaszczepieni na Covid? Czy mają mieć buty na zmianę? Być absolutnie zdrowymi? Czy, jeśli organizujecie święta, to rodzina ma przynieść potrawy, czy robicie je sami, a może zamawiacie? Jakiej pomocy oczekujecie? Kto i jak zajmuje się gośćmi, kto i kiedy dzieckiem? Co musi być spełnione, żebyście mogli pójść na Święta do rodziny. Zdecydujcie razem i ustalcie zasady, bo nawet jeśli nie wszystko pójdzie zgodnie z planem, to łatwiej wam będzie stworzyć plan B czy C.

Zadbaj o komfort

Zadbaj o komfort, zarówno swój, jak i dziecka. Ponieważ niemowlaki źle znoszą nadmiar wrażeń i zmianę rutyny, więc zadbaj, żeby w świąteczny harmonogram wpleść standardowy rytm dnia małego człowieka. Zachowuj pory snu i karmienia – dzięki temu dziecko będzie uśmiechnięte i zadowolone.

Może się okazać, że akurat trafił ci się wysoko wrażliwy maluszek. Takie dziecko może potrzebować dłuższych przerw. I być może będziesz chciała przełożyć niektóre wizyty, żeby dziecko miało szansę się wyciszyć i uspokoić.

Być może twoja decyzja, że zrezygnujesz z jakiejś wizyty będzie trudna dla gospodarzy. Jest szansa, że np. twoi rodzice lub teściowo mogą się nie zgadzać z twoim wyborem. Być może to pierwszy raz, kiedy ustalasz oczekiwania i podejmujesz decyzje, które według ciebie są najlepsze dla twojego dziecka i wiedz, że masz do nich prawo.

Zaakceptuj pomoc

Chociaż na początku może się to wydawać stresujące, prawdopodobnie spędzenie Świąt w otoczeniu przyjaciół i rodziny może być pomocne, pod warunkiem, że… o tę pomoc poprosisz.  Pamiętaj, że nikt nie potrafi czytać w cudzych myślach, ale większość ludzi bardzo chętnie spełni twoje prośby.

Dlatego, jeśli ktoś zapyta Cię, jak może Ci pomóc, zamiast się wykręcać, po prostu powiedz wprost, czego potrzebujesz. Może potrzebujesz, żeby ktoś zrobił zakupy, zaniósł rzeczy do pralni, przez chwile zajął się dzieckiem, zapakował prezenty, zawiózł do rodziny lub po prostu ci potowarzyszył.  Mów o tym otwarcie. To naprawdę ułatwi życie, nie tylko tobie, ale wszystkim dookoła. Ludzie lubią czuć się potrzebni.

Spakuj niezbędne rzeczy

Jeśli wybierasz się z wizytą, to wiesz, że dobrze spakowana torba pozwala unikać stresujących sytuacji. Bez nerwów zmienisz maluchowi pieluszkę czy go nakarmisz. Wybierając się w gości, na pierwsze święta maluszka, zabierz ze sobą: pieluszki jednorazowe, chusteczki nawilżane, podkład do przewijania. Przydać się mogą: krem na odparzenia, pielucha terowa, śliniak, smoczek. Oczywiście kocyk i ubranka na zmianę. Nie zapomnij o ulubionej przytulance i kilku  grzechotkach.

Pozwól sobie na trochę rozrywki

Pierwsze Święta maluszka to idealny moment na uwiecznienie tej magicznej pory roku. Oczywiście dziecko jest zbyt małe, żeby cokolwiek zapamiętać, ale za kilka lat pokocha zdjęcia, na których występuje w świątecznych, słodkich ciuszkach, na tle choinki czy prezentów. Przebierz go pamiętając, żeby strój był nie tylko śliczny, ale przede wszystkim wygodny. Być może zechcecie zrobić sobie wspólne zdjęcia w świątecznych swetrach, specjalnych piżamach czy dekoracjach. Takie zdjęcia są nie tylko fajną pamiątką, ale również mogą stać się wspaniałym prezentem dla dziadków. W dodatku może to się stać waszą coroczną tradycją.

Włącz pozytywne nastawienie

Przygotuj się, że jako świeżo upieczeni rodzice będziecie zasypywani dobrymi radami. Być może spadnie na was grad pytań i lawina rodzinnych, okolicznościowych anegdot. Przy pozytywnym nastawieniu dacie sobie z nimi radę. Najważniejsze to nie wchodzić w konflikty, nie dyskutować i nie spierać się.  Złote rady, choć bywają niepotrzebne i egzotyczne, można potraktować jako ciekawostkę lub lekcję asertywności. Kiedy babcia powie Ci, abyś dała dziecku butelkę mleka modyfikowanego zmieszaną z płatkami ryżowymi, aby mu pomóc przespać noc … po prostu uśmiechnij się i podziękuj grzecznie! Następnie, po prostu zmień temat.

Unikaj rozczarowania

Pierwsze Święta z maluszkiem to świetny moment, żeby zrezygnować z oczekiwań. Jeśli przestaniesz myśleć, jakie święta „powinny być”, czy wręcz „muszą”, to może być niesamowicie uwalniające. Zamiast presji otwórz się na to, co przyniesie świąteczny dzień. Kiedy nie mamy oczekiwań, doceniamy każdy sukces, bez względu na to, jak jest mały.

Najlepsze co możesz zrobić, to wygodnie usiąść i rozkoszować się magią Świąt. Bez względu na to, czy po raz setny kołyszesz maleństwo, czy wysłuchujesz kolejnych porad, czy właśnie stłukł się talerzyk. Po prostu zapal lampki, weź gorącą herbatę z goździkami, włącz kolędy i… zadbaj o siebie. Bo świąteczne szaleństwo nie jest wymówką, żeby nie dbać o siebie, kochana mamo!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: