Pomysły na Dzień Babci i Dziadka

Pomysły na Dzień Babci i Dziadka

Babka, dziadek – choć brzmi sucho, to właśnie tak nazywa się ten stopień pokrewieństwa. Wolimy mówić: babcia, babunia, babusia, dziadzio, dziadziuś. Dzieciństwo bez tych członków rodziny byłoby zupełnie inne. Dlatego pamiętamy o naszych dziadkach i dbamy o to, aby nasze dzieci także o swoich pamiętały. Szczególnie w styczniu – w dniu ich święta.

Dzień Babci i Dziadka

To święto obchodzone nie tylko w Polsce, ale co zabawne, obchodzone jest ono w różnych terminach. W naszym kraju przyjęto, że babcie obchodzą swój dzień 21 stycznia, a dziadkowie dzień później, czyli 22. W tych dniach dzieci wręczają własnoręcznie wykonane drobiazgi i laurki, składają życzenia, a szczęśliwi dziadkowie odwiedzają przedszkola, szkoły i ze wzruszeniem oglądają przygotowane przez najmłodszych inscenizacje.

Jak wygląda Dzień Babci i Dziadka w innych krajach?

W Stanach Zjednoczonych Ameryki to święto nie ma stałej daty - jest to pierwsza niedziela po “Święcie Pracy”, a zatem są to okolice 9-10 września. Stało się tak dzięki Marian McQuade – gospodyni domowej z Fayette County w zachodniej Wirginii. Przekonała ona grupę osób, aby w ten sposób uczcić seniorów. Początkowo obchodzono to święto tylko w tym stanie, jednak w 1978, prezydent Jimmy Carter ogłosił National Grandparents Day.

  • W Niemczech Großeltern-Tag obchodzony jest według powyższej zasady.
  • W Wielkiej Brytanii Grandmother Achievement Day świętuje się 11 lutego.
  • Fête des Grand-Mères we Francji to pierwsza niedziela marca.
  • Opa- en Omadag w Holandii to święto ruchome.

reklama

Jak uczcić Dzień Babci i Dziadka, gdy maluch sam jeszcze nie potrafi tego zrobić?

Jeśli maluszek ma dopiero te kilka tygodni czy miesięcy, jeszcze nie potrafi nic zrobić dla najstarszych członków rodziny, a my chcemy pokazać, jak bardzo są dla nas ważni możemy zrobić to, np: tak:

Kupując książkę:

“Twój pierwszy wnuk. ABC przetrwania dla babci i dziadka” Paul Greenwood, Claire Nielson, Peggy Vance;

“Książka dla babci i dziadka” Claire Rayner;

Zamawiając Kalendarz

Jest dużo firm, które przygotowują kalendarze z nadesłanych zdjęć. To miła pamiątka i możliwość cieszenia się co miesiąc inną fotografią maluszka. Zwróćmy jednak uwagę na to, żeby zdjęcia te możliwe najbardziej się różniły od siebie, a wśród nich znalazły także takie, na których są też rodzice.

Ofiarowując najlepsze lekarstwo na wszystko

Do pustej buteleczki lub pojemnika po witaminach wsuń delikatnie zwiniętą najładniejszą fotografię waszego dzieciaczka, z tyłu możesz napisać jakąś inskrypcję lub wierszyk. Na wierzchu pojemniczka umieść nalepkę z napisem “Najlepsze lekarstwo na wszystko, dawkować w chwilach smutku”.

Tworząc kartę z odciśniętą stópką lub rączką

Na białej kartce odciskamy maleńką stópkę lub dłoń, pomalowana wcześniej farbami wodnymi (lub szminką). Karteczkę naklejamy na złożony arkusik papieru. Wewnątrz wpisujemy w imieniu dziecka odpowiednie życzenia. 

Produkując czekoladkę

Do zakupionej czekolady lub czekoladek robimy nowe opakowanie, umieszczamy na nim odpowiednie napisy:

  • Imię dziecka
  • Wyjątkowy produkt polski wykonany według tradycyjnej receptury
  • Data produkcji: data urodzenia
  • Waga: waga i wzrost maluszka
  • Producent: imiona rodziców
  • Zawartość: 100% słodyczy i szczęścia
  • Przechowywać w suchym i ciepłym!

Przydatne cytaty, które można umieścić na fotografii, laurce:

“Kochające serce zawsze jest młode.”

“Miłość jest cudowna, ale tylko wtedy, gdy jest kogo nią obdarzyć.”

“Dzieci są skrzydłami człowieka.”

“- A czym jest Miłość? - spytała pustynia. - Miłość jest jak sokół, który krąży nad twoimi piaskami. Dla niego jesteś najbujniejszą zielenią, do której zawsze powraca ze zdobyczą. On zna twoje skalne urwiska, twoje wydmy i twoje góry, a i ty jesteś dla niego najbardziej szczodra.” (Paulo Coelho)

“Młodość uśmiecha się bez powodu.” (Oscar Wilde)

“Aby znaleźć miłość, nie pukaj do każdych drzwi. Gdy przyjdzie twoja godzina, sama wejdzie do twego domu, w twe życie, do twego serca.” (Bob Dylan)

Jak uczcić to święto z przedszkolakiem lub uczniem?

W tym roku Dzień Babci to niedziela, możecie więc zaprosić swoich rodziców i teściów na obiad lub kawę z ciastem. Niech będzie naprawdę uroczyście i odświętnie! Jeśli dziadkowie mają więcej wnuków –  może umówicie się, że przygotujecie wszystko wspólnie, dzięki temu kuzynowie będą mieli okazję zrobić coś razem, a dziadkom miło będzie widzieć wszystkie swoje wnuczęta.

Zaproszenie

Dziadkowie, którzy bywają w naszym domu często, na pewno ucieszą się, gdy wcześniej dostaną specjalne zaproszenie – to miły sygnał, że ta niedziela będzie inna niż zwykle.

Do wykonania zaproszenia potrzebna będzie brązowa kartka papieru. Delikatnie szkicujemy serduszko, następnie nożyczkami w ząbki wycinamy je (możemy też wyciąć je zwykłymi nożyczkami, a następnie wyciąć trójkąciki-zrobić ząbki). Na obrzeżu robimy dziurkaczem otworki: co centymetr i co 3 centymetry i znów co 1cm i co 3. Następnie bierzemy wąską tasiemkę lub ozdobny sznureczek i przeplatamy dookoła, końce związując w kokardkę. Wypisujemy tekst zaproszenia i zanosimy lub wysyłamy pocztą (lub podrzucamy do skrzynki pocztowej) – będzie bardziej oficjalnie.

Dekoracje

Udekorujmy dom i stół, niech w widocznych miejscach zawisną portrety dziadków w pięknych ramkach. Mogą to być także rysunki przedstawiające to, co wnuczęta lubią robić z dziadkami najbardziej. A może dzieci narysują historyjkę obrazkową z dziadkami w roli głównej?

Fiku-miku w teatrzyku

Zaprośmy gości na przedstawienie, w jego przygotowaniu może uczestniczyć mama, ale wykonanie pozostawmy samym dzieciom. Temat sztuki może być dowolny, a za scenariusz możecie wybrać jakąkolwiek dobrze znaną dziecku bajkę” “Czerwonego kapturka”, “Trzy świnki” czy  “Kota w butach”.

Możecie też sięgnąć po teksty nowsze, świetnie do takiego celu nadają się teksty Danuty Wawiłow, na przykład “Trójkątna bajka” (tekst ten bez trudu można znaleźć w sieci) lub “Posłuchajcie bajki nowej prostokątnej i kwadratowej” z serii “Poczytaj mi mamo”.

Dzieci muszą nauczyć się tekstu, najlepiej w ten sposób, że jedno mówi część tekstu, a drugie dopowiada samo słowo “trójkątna/okrągła”. Z papieru wycinamy figurki: trójkątną górę, zamek, króla, rycerzy do pierwszej części oraz okrągłą górę, zamek, króla – do drugiej części wiersza.

Następnie mocujemy je na patyczkach i przygotowujemy scenę – zawieszamy zasłonkę, za która mogą się schować dzieci (u nas świetnie w tej roli sprawdza się łóżko piętrowe). Jeszcze kilka prób i teatr gotowy. Nie zapomnijcie przed samym przedstawieniem ustawić na widowni odpowiedniej liczby krzeseł!

Poczęstunek

Bardzo ważne jest, żeby w przygotowaniu poczęstunku wzięły udział dzieci, dlatego koniecznie zaserwujcie przede wszystkim te potrawy, w których wykonaniu mogą uczestniczyć. Przykładowe menu, to:

“Serduszkowa kanapka dla babci i dziadka”

Potrzebne będą:

pieczywa różnego rodzaju (jasnego, ciemnego, pumpernikla), gładkie pasty do smarowania (jajeczna, twarogowa, z pasztetu itp.), kolorowe dodatki (wędlina, ser, marynowana i surowa papryka, pomidory, ogórki, szczypiorek itp.), trochę fantazji potrzebnej do wyczarowania z tego wszystkiego kanapek w kwiatki, zwierzątka, zabawne mordki.

Foremką do ciastek wycinamy z chleba serduszka, następnie przy pomocy dekoratora do ciast (taka strzykawka z różnymi końcówkami) wyciskamy wzorki z past i ozdabiamy dodatkami według uznania.

“Świnki”
(przepis zaczerpnięty ze strony www.kulinaria.pl)

Potrzebne będą:

30 dag mąki pszennej, 3 żółtka, białko, 12 dag masła, 20 dag chudej wędzonki, po kilka ciemnych oliwek i ziarenek pieprzu, majeranek, oregano, szczypta soli

Z mąki, żółtek, masła oraz niewielkiej ilości przypraw zagnieść ciasto i rozwałkować je na grubość ok. pół centymetra. Szklanką i kieliszkiem wyciąć 16 większych krążków i 8 mniejszych. Na 8 większych ułożyć paseczki wędzonki i przykryć je takimi samymi krążkami, a następnie małymi. Z okrawków ciasta uformować świnkom uszy i ryjki. Z kawałków oliwek zrobić oczy, a z pieprzu otwory nosków. Posmarować białkiem, upiec na złoty kolor.

“Sałatka owocowa”

Potrzebne będą:

różne owoce, które tylko są dostępne (świeże, z kompotu lub puszki): banany, jabłka, gruszki, kiwi, brzoskwinie, mandarynki, pomarańcze, mango, awokado, ananasy, słodka śmietanka 30%.

Kroimy owoce na niewielkie kawałki, mieszamy razem, układamy w miseczkach lub pucharkach. Chwilę przed podaniem ubijamy śmietankę i polewamy nią deser.

Drzewo naszej rodziny

Nie obejdzie się oczywiście bez drobiazgów wykonanych przez dziecięce rączki. Większość pociech robi to w przedszkolu czy szkole, ale jeśli chcecie coś dodać od siebie, możecie zrobić drzewo genealogiczne. Dziadkom będzie miło, gdy zobaczą, że są korzeniami waszej rodziny. Można je zrobić na wiele sposobów, zależy to od naszej pomysłowości i możliwości technicznych.

Najprościej: wyciąć z fotografii twarze członków rodziny i nakleić je na jednakowej wielkości listki (wycięte z zielonego papieru). Na sporym kartonie narysować lub nakleić z brązowego papieru drzewo. Listki – członków rodziny nakleić w odpowiednich miejscach.

Znaleźć gałązkę prawdziwego drzewa (musi być dość elastyczne, jeśli gałązka będzie zbyt sucha, to połamie się w trakcie pracy) i umocować listki z imionami członków rodziny na nim. Gałązkę można dodatkowo ozdobić, np. serduszkami.

Jeśli mamy zdjęcia zeskanowane lub zrobione aparatem cyfrowym, a nasza pociecha potrafi posługiwać się programem rysunkowym, przy naszej pomocy może spróbować zrobić takie drzewo przy użyciu komputera, a następnie wydrukować je.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: