7 sposobów, aby przedszkolak dobrze spał

7 sposobów, aby przedszkolak dobrze spał

Pora snu to dla Ciebie i Twojego dziecka ciągła walka? Pragniesz, aby Twoja pociecha sama zasypiała w swoim łóżku? Oto 7 sposobów, które mogą pomóc przedszkolakowi pójść spać, a Wam - rodzicom zapewnić błogi spokój.

7 sposobów, aby przedszkolak dobrze spał

1. Stwórz wieczorną rutynę

Pamiętasz, jak uporządkowany tryb życia prowadziliście, kiedy Wasz maluszek był niemowlakiem? Mimo, że dziecko rośnie dalej potrzebuje ram, przewidywalności i stabilności. A taką daje mu wieczorna rutyna. Dodatkowo wykonywanie podobnych czynności w ciągu wieczoru jest sygnałem dla organizmu, że czas spać.

Zaplanuj dzień, aby stworzyć sekwencję kolejnych czynności, codziennie o podobnej porze ustal z dzieckiem porę kolacji, przekąski, kąpania, czytania książeczki lub opowiadania bajki i pożegnania z rodzicami. Rytm wieczoru pozwala dziecku się zrelaksować, czuje się spokojne i bezpieczne, a pójście spać staje się kolejnym elementem wieczoru, a nie trudnym zadaniem.

reklama

2. Zapewnij komfort dziecku

Warunki w jakich śpimy mają ogromne znaczenie, szczególnie dla dziecka. Zbyt ciepłe pomieszczenie, chłodny wiatr z otwartego okna, gryząca kołdra lub niewygodna poduszka mogą zniweczyć dobry sen. Zapewnij maluchowi komfort – wywietrz pokój przed snem, posłuchaj dziecka, kiedy mówi, że pościel jest nieprzyjemna w dotyku i znajdźcie taką, którą polubi.

Spraw, że sypialnia dziecka będzie przytulnym i wygodnym miejscem, gdzie sen sam przychodzi. Ciepłe światło, cisza, jasne i przyznane kolory to gwarancja przyjemnego wieczoru i dobrego snu.

Zbyt duża ilość ciężkich poduszek lub pluszaków nie dość, że może być niewygodna to jeszcze niebezpieczna. Połknięcie elementów czy przyduszenie przez ciężkie przedmioty może wyrządzić krzywdę przedszkolakowi. Również zabawki z bateriami pozostaw na półce, ponieważ przeciekające baterie mogą być niebezpieczne dla dziecka.

3. Specjalna przepustka

Martwi Cię to, że Twoja pociecha ciągle wychodzi z łóżka – do łazienki, po wodę, odłożyć misia, wziąć książeczkę, dać całusa mamie? Stwórz specjalną przepustkę, która da dziecku możliwość jednokrotnego wyjścia z łóżka po coś naprawdę ważnego.

Przepustką może być specjalna karta, którą stworzysz z dzieckiem, ale także stara karta lojalnościowa do sklepu czy duży bilet. Trzymana pod poduszką da dziecku poczucie, że ma możliwość, jeśli coś jest naprawdę ważne, zrealizowania swojej potrzeby, a jednocześnie zapobiegnie niepotrzebnym wyjściom z łóżka.

reklama

4. Stanowczość i konsekwencja

Ustalenie godziny, do której jest możliwa zabawa, a także o której dziecko kładzie się do łóżka to niezbędna sprawa. Próby przeciągania zabawy, odraczania pójścia do łóżka czy nieustanego wychodzenia będą się zdarzać szczególnie na początku okresu, kiedy dziecko zaczyna spać samo w swoim pokoju.

Jednak rozmowy, konsekwencja i przewidywalność oraz nie uleganie namowom dziecka, może pomóc wypracować odpowiednie nawyki zasypiania, które kształtują się właśnie przede wszystkim w wieku między 3. a 5. rokiem życia.

5. Pozytywne wzmocnienia

Kiedy dziecko ma duże kłopoty z zasypianiem lub bardzo często próbuje renegocjować godziny pójścia do łóżka, rozrabia lub marudzi wieczorem. Ustal z nim, że za spokojne kładzenie się spać o określonej porze pod koniec tygodnia lub w weekend będzie go czekała specjalna niespodzianka – wyjście do kina, na salę zabaw, zorganizowanie pikniku lub wyjazd do babci i dziadka.

Weź pod uwagę pragnienia dziecka, ustal z nim, co będzie dla niego atrakcyjne, dzięki temu dodatkowo budujesz sprawczość oraz wzmacniasz w dziecku przekonanie, że jego opinia się liczy i ma znaczenie. A także dajesz przedszkolakowi konkretny powód, aby starał się bardzo mocno przestrzegać zasad zasypiania.

reklama

6. Weliminuj pobudzacze przed snem

Czasami możesz się zastanawiać co jest nie tak – przecież mam określony schemat wieczoru, ustaloną godzinę, dziecko ma przytulną sypialnie, a ono dalej nie zasypia? Możliwe, że zanim przedszkolak zaśnie ogląda stymulujące bajki, albo bardzo mocno angażujące gry, usłyszało emocjonującą opowieść lub czeka z utęsknieniem i ekscytacją na wycieczkę, która będzie miała miejsce kolejnego dnia.

Ty znasz dziecko najlepiej, wiesz, jakie czynności i przedmioty wpływają na jego pobudzenie. Warto je wyeliminować lub zminimalizować w okolicach wieczoru, tak aby pomóc dziecku się wyciszyć i zrelaksować, co może pomóc, w tym, aby przedszkolak poszedł wcześniej spać.

Również warto poobserwować dziecko i wyłapywać oznaki zmęczenia, które może się manifestować w różnorodny sposób. Dzięki temu będziesz mieć możliwość zaplanowania drzemek w ciągu dnia.

7. Ilość snu potrzebna przedszkolakowi

Amerykańska The Nation Sleep Fundation (NSF) opracowała normy dotyczące czasu snu potrzebnego na różnym etapie życia. Warto wiedzieć ile powinno spać Twoje dziecko w określonym wieku, tak aby jak najlepiej funkcjonowało w dzień.

  • Małe dzieci (1 - 2 lata): 11-14 godzin dziennie
  • Dzieci w wieku przedszkolnym: (3 - 5 lat) 10-13 godzin dziennie
  • Dzieci w wieku szkolnym (6 -13 lat): 9-11

Aby sprawdzić, czy Twoje dziecko ma dość snu w ciągu dnia – obserwuj je. Jeśli jest energiczne, chętne do zabawy i różnych aktywności, budzi się rano naturalnie, bez wyciągania z łóżka prawdopodobnie ma odpowiednią ilość snu. Jeśli jest zmęczone, niechętne, podsypią w ciągu dnia, jest apatyczne i nie chce rano wstawać – możliwe, że śpi za mało.

 

Bibliografia:
Brazeelton J.D.S. Rozwój dziecka 3-6. GWP, Sopot 2013, s. 457-465

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: