Zdrowe stópki. 15 zabawnych ćwiczeń dla przedszkolaka

Ostatnie zmiany: 23 marca 2020
Zdrowe stópki. 15 zabawnych ćwiczeń dla przedszkolaka

Czy wiesz, że za najważniejszy w kształtowaniu się stopy uznaje się wiek przedszkolny i wczesnoszkolny. Dlatego namów dziecko do ćwiczenia i potraktujcie to jako super zabawę!

Ćwiczenia nie tylko wzmocnią rozwijające się mięśnie stóp, ale pomagają utrzymać zdrową, normalną i silną strukturę stóp dziecka. Pomysły na zabawę są przeróżne i większość maluchów je uwielbia, zwłaszcza, że ... powinny wykonywać je boso!

15 zabawnych ćwiczeń dla przedszkolaka

Chodzenie

Tak, ta codzienna czynność jest najlepszym ćwiczeniem dla stóp. Jak możesz ją urozmaicić? Zaproponuj dziecku chodzenie po różnych podłożach. To może być miękki dywan, chłodne kafelki, koci żwirek, groch nasypany do miski, piasek, trawa, miska z wodą albo … kałuża. Możliwości jest wiele, a korzyści jeszcze więcej. Chodzenie po różnych fakturach nie tylko pozytywnie wpływa na motorykę dużą, poprawę równowagi czy koordynację ruchową, ale jednocześnie stymulacje receptory nerwowe w stopach.

Chwyć i odłóż

To może być zabawa dla całej rodziny. Na podłodze rozłóż kilka różnych przedmiotów, np. klocki, orzechy, makaron, chusteczki, itd. Wygrywa osoba, która w wyznaczonym czasie podniesie najwięcej rzeczy.

Rzucanie do celu

Do tego najlepsze byłyby woreczki wypełnione kaszą, ale jeśli takich nie masz mogą być niewielkie klocki. Należy podnieść palcami przedmiot i rzucić do celu. Może to być linia wyznaczona na podłodze, bo rzut w górę mógłby pozbawić cię jakiś szklanek, czy cennych wazonów.

reklama

Palce pięty

Poproś dziecko, żeby starając się zachować równowagę podniosło wszystkie palce u stóp i stanęło na piętach przez 5-10 sekund. A następnie, żeby stanęło na palcach i również wytrzymało przez jakiś czas. Możecie się bawić rodzinnie, np. czekając, kto pierwszy straci równowagę.

Zroluj kocyk

Poproś dziecko, żeby usiadło na krześle, a następnie podaj mu mały kocyk lub ręczniczek i poproś żeby go zrolowało palcami i stóp. Ćwiczenie idealnie wzmacnia mięśnie krótkie stopy i pomaga w wytworzeniu się łuków stopy.

Gięcie, darcie i rzucanie

Poproś dziecko, żeby stopami podarło gazetę, a następnie kawałki za pomocą paluszków u stóp wyrzuciło do kosza. Zabawa ta pomaga ćwiczyć ruchy precyzyjne.

Wieszanie prania

Pomiędzy dwoma krzesłami zawieś sznurek. Na podłodze porozkładaj szmatki, skarpetki lub kawałki materiału. Poproś, żeby dziecko zawiesiło pranie. Dziecko będzie się uczyć nie tylko ruchów precyzyjnych, ale również równowagi, a jednocześnie mieć super zabawę.

Chodzenie po linii

Wystarczy zakup papierowej taśmy i możesz na podłodze nakleić linię prostą lub załamaną i poprosić, żeby dziecko po niej chodziło. Uczysz je w ten sposób równowagi. Kiedy chodzenie pełną stopą przestanie być problemem, poproś, żeby te samą trasę przemierzało na paluszkach lub na piętach.

reklama

Kaczy Spacer

Dzieci uwielbiają naśladować zwierzątka, więc ta zabawa z pewnością im się spodoba. I nawet nie będą mieć świadomości jak ciężkie wykonuje ćwiczenie wzmacniające nogi. Poproś, żeby dziecko stanęło ze stopami rozstawionymi na szerokość barków. Następnie poproś, żeby kucnęło tak, żeby miało pupę poniżej kolana. A potem start. Kaczuszka idzie przed siebie oczywiście kwacząc. 

Rysownik

Połóż przed dzieckiem garść guzików, kasztanów lub innych drobnych przedmiotów. Poproś by palcami stóp układał z nich wzory (np. dziewczynka - motyla lub kwiatek, a chłopiec – samochód lub samolot)

Artysta cyrkowy

Usiądź naprzeciwko malucha, połóż przed nim piłkę. Rzucajcie ją do siebie stopami

Malarz

Połóż przed dzieckiem kartkę papieru. Poproś by włożyło pomiędzy pierwszy i drugi palec kredkę i narysowało np. domek

Jazda na rowerze

Poproś by dziecko ułożyło się na plecach. Podaj mu woreczki wypełnione grochem. Dziecko trzymając palcami stóp woreczek robi rowerek.

reklama

Kotki, żyrafy, króliczki

Namów dziecko do chodzenia na palcach, piętach i do skakania. Niech skacze i biega na czworaka  jak kotek, kroczy godnie jak żyrafa i kica jak słodki króliczek.

Bocian

Poproś dziecko by stanęło na jednej nodze jak bocian. Palcami drugiej niech podniesie woreczek (żabkę) w górę i położy w inne miejsce (na talerz).

 

 

Bibliografia

  1. blog. dinopot
  2. harvard.edu

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: