Kiedy dziecko nie chce pisać. Co robić?

Kiedy dziecko nie chce pisać. Co robić?

Czy wiesz, że pisanie jest jedną z najbardziej złożonych umiejętności życia codziennego? Dzieci zaczynają ją rozwijać długo przed tym, zanim sięgną po ołówek lub długopis. Jak im pomóc w nauce?

Za każdym razem, kiedy dziecko nie chce pisać lub wprost mówi, że nienawidzi tej czynności należy sprawdzić i zadać sobie pytanie  "dlaczego". Może się okazać, że zdania są rzeczywiście zbyt trudne, że dziecko ma problemy ze skupieniem albo po prostu nie ma motywacji. Większość dzieci woli biegać, skakać, śpiewać, bawić się zabawkami, a nie siedzieć i pisać. Dlatego zamiast się martwić i stresować, że nie maluch chce kreślić liter, zaproponuj zajęcia i zabawy, dzięki którym polubi tę czynność.

To nie jest pisanie!

Dzieci nie muszą zdawać sobie sprawy, że zabawa uczy je wielu umiejętności. Żeby przygotować dziecko do pisania nie trzeba mu nawet wręczać ołówka. Możecie lepić z plasteliny lub modeliny, budować z klocków Lego, sznurować buty, robić wspólnie ciasta, a nawet się wspinać. Te zadania doskonale wpływają na rozwój motoryki małej!

Grajcie w gry, których elementem jest pisanie

Taki rodzaj zabawy zachęca do pisania, bo…kompletnie się z nim nie kojarzy. Możecie grać w” kółko i krzyżyk”, “wisielca”, “W klasy”

reklama

Podążajcie za dzieckiem!

To może wydawać się oczywiste, ale często o tym zapominamy. Sprawdź, co twoje dziecko najbardziej lubi robić. Kocha zabawy przygodowe? Przygotujcie mapy z rysunkami i opisami, gdzie znajdują się skarby. Twój maluch chce zostać master chef'em? Narysujcie i napiszcie przepis kulinarny. Twój synek uwielbia bawić się samochodami? Zaproś go do narysowania i opisania planu miasta.  Twoja córeczka chce być księżniczką? Niech narysuje swój strój i stworzy zaproszenia na bal.  Pisanie powinno być jedynie niewielką częścią zabawy!

Nie wszystko na raz!

Często rodzice chcieliby, żeby dziecko usiadło, chwyciło długopis i zaczęło kreślić równe literki. Stop! Najpierw sprawdźcie, czy potrafi prawidłowo trzymać ołówek i to jest pierwsza umiejętność, którą powinno posiąść, żeby później nie narzekało i nie skarżyło się, że boli je rączka.

reklama

Dawaj wybór

Połącz pisanie z przyjemnością. Proponuj dziecku różnorakie rodzaje papieru, w różnych kolorach, kształtach, czy wielkościach. Pozwól mu pisać kredą, farbami, klejem, brokatem, paluszkami, pędzelkami, kredkami itd. Pisać można na chodniku i na murze, kreślić literki w mące, czy ryżu.

Znajduj  świetne powody

Jest mnóstwo powodów, które przekonają twoje dziecko do pisania, np.: robienie list zakupowych, pisanie listu do świętego Mikołaja, czy wróżki, podpisywanie słoików z ziołami,  wypisywanie kartek urodzinowych czy świątecznych, pisanie imion ulubionych przyjaciół, podpisywanie pudełek z zabawkami.

Pisanie to nie tylko wpisywanie literek w linijki i podążanie po śladzie - to także godziny świetnej zabawy!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: