reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Październik 2012

Hej dziewczyny:)
Miałam wczoraj z wami popisać, ale wróciłam do domu, zrobiłam obiad i po 20 odpadłam:-p Obudziłam się dopiero rano ale za to nie musiałam meczu oglądać:tak:

Dziewczyny orientujecie się jak jest teraz z becikowym? Mój M zaczął mnie dziś namawiać na wizytę na NFZ bo mu kolega z pracy powiedział (doświadczony tatuś heh...), że wizyta u państwowego gina przed 10 tc jest warunkiem dostania becikowego. A mnie się coś po głowie kołacze, że chyba nie ma znaczenia czy na NFZ czy prywatnie byle wogóle do 10 tc do gina trafić.

ja nic takiego nie słyszałam że lakarz to ma być na NFZ, tyle tylko że trzeba pozostawać pod stałą opieką lekarza od co najmniej 10 tc

a co do meczu to ja też nie musiałam ale chciałam:-) co prawda nie było żadnego gola, ale w drugiej połowie to nawet ładne akcje były;-)
 
reklama
Sandy,Mina dzięki za przepis na kopytka ,jutro robię:)

Kasiorzyca,Buterfly86
,witajcie:)

Vibeke chyba nie ma znaczenia czy chodzisz na NFZ czy prywatnie ,wązne żebyś pierwszą wizytę miała przed 10tc

Margot ja tez robię tym razem prenatalne tk dla świetego spokoju. Misia urodziłam ja miałam 35 i nie robiłam tych badań teraz pewnie się zapisze,mam już skierowanie.

Myśmy byli dzis cały dzień u teściów młody się tak wyszalał że nie chcial z nami wracać! No tak u nich wszystko mu wolno ...
Najlepsze że M mi mówił jak mył samochód teśc się go pytał czy planujemy drugie dziecko ha ha . Ten udał Greka i stwierdził że tak ale o ciązy jeszcze im nie powiedzielismy. :)

Teraz siedze i wpierniczam rogaliki drożdzowe od teściowej:) mniam mniam

Paulawawa super ze z maluszkiem ok. Ha ha ja mam też termin centalnie w urodziny mojego M .1.10:)
 
Ostatnia edycja:
Przepraszam za nadmiar informacji, ale wkleję wszytko co znalazłam w necie o becikowym:

Witaj !

Trzy rzeczy które musisz wiedzieć o becikowym

1000 złotych becikowego dostają rodzice każdego dziecka któro przyjdzie na świat. Jedynym warunkiem jest posiadanie aktu urodzenia. Jest to właściwe becikowe, dla wszystkich, wg. projektu LPRu. Niżej przeczytasz jak i gdzie złożyć wniosek.

Rodziny ubogie, te które kwalifikują się do zasiłku rodzinnego, z okazji narodzin dziecka dostają extra dodatek w wysokości 1000 złotych czytaj więcej...

Becikowe samorządowe , zależy od miejscowość w której mieszkasz. Sprawdź czy Twoje władze samorządowe uchwaliły dodatkowe becikowe. czytaj więcej...

"Becikowe"

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka.
Becikowe przysługuje wszystkim, niezależnie od uprawnień do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz od dochodu rodziny, w wysokości 1000 zł na dziecko. Wprowadzone ustawą z dnia 29 grudnia 2005 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 12, poz. 67).
Becikowe jest świadczeniem rodzinnym. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) w art. 21 ust. 1 pkt 8 stanowi, iż świadczenia rodzinne są wolne od podatku dochodowego.


  1. Becikowe przysługuje:
  2. matce,
  3. ojcu lub
  4. opiekunowi prawnemu dziecka.
Pisemny wniosek o becikowe można złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej (w miejscu, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne) w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka (zmiana wprowadzona w czerwcu 2007 roku, wcześniej obowiązywal termin 3 miesięcy). Wniosek złożony po terminie będzie pozostawiony bez rozpoznania.

  1. Do wniosku o becikowe dołączamy następujące dokumenty:
  2. dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o becikowe
  3. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia dziecka;
  4. pisemne oświadczenie, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe np. przez drugiego z rodziców).
  5. zaświadczenie lekarskie o opiece medycznej od 10 tygodnia ciąży

Zaświadczenie lekarskie


Uwaga - wymóg przedstawienia zaświadczenia lekarskiego zostanie zawieszony na dwa lata. Kobiety którym odmówiono wypłaty becikowego będął miały prawo ubiegać się ponownie.

MINISTERSTWO ZDROWIA Warszawa, 3 lutego 2010 r.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia postanowiły zmienić przepisy dotyczące wypłacania tzw. becikowego: kobiety które po 1 listopada 2009 roku wystąpiły lub wystąpią o wypłatę becikowego nie będą musiały udowadniać, że najpóźniej od 10 tygodnia ciąży były pod opieką lekarza ginekologa lub położnej. Jedynym warunkiem otrzymania pieniędzy będzie okazanie przez rodzica zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi co najmniej jedną wizytę ciężarnej u lekarza ginekologa lub położnej.
Becikowe otrzymają też te kobiety, którym po 1 listopada 2009 r. odmówiono jego wypłaty, bo nie potrafiły udowodnić, że przebywały pod stałą opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży. Po wejściu w życie nowych przepisów będą miały prawo ponownie ubiegać się o wypłatę pieniędzy w urzędach gmin i Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej.
Nowe przepisy wejdą w życie po nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Projekt ma stanąć na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów. Źródło

Od listopada 2009 do otrzymania becikowego wymagane było przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o pozostawaniu pod opieką medyczną przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży - do porodu. Wymóg został zawieszony do 31 grudnia 2011 r.
Zaświadczenie potwierdza fakt odbycia co najmniej trzech wizyt u ginekologa - w każdym trymestrze ciąży. Musi zostać wypisane na specjalnym formularzu określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 września 2009 r. "w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka".
Wzór zaświadczenia lekarskiego dostępny jest w portalu becikowe.com
Formą opieki medycznej, o której mowa w rozporządzeniu, są świadczenia zdrowotne udzielane w ramach:

  1. podstawowej opieki zdrowotnej;
  2. ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych;
  3. leczenia szpitalnego


____________________________________________

Jednak tak osobiście wam powiem, że jak dla mnie z tym 10 TC, to przesadzili, ponieważ rzadko, bo rzadko, ale jednak czasem się zdarza, że kobieta nie wie, że jest w ciąży i wg. tego co tu jest napisane, nie będzie jej przysługiwało becikowe.
Tak samo mnie, jak wyjadę do Wielkiej Brytanii, tam nie ma jako takich wizyt u lekarza, to też nie dostałabym becikowego, ale to już inna inszość, że jak ludzie wyjeżdżają za granicę, to na pewno nie będa u nas chcieli dostać becikowego, bo za granicą będzie im przysługiwało więcej jak w PL niestety
_____________________________________________

Idę spać chyba, bo coś czuję, że znowu zaczynam powoli padać, a jeszcze małą muszę w piżamę ubrać, umyś siebie i ją, więc jeszcze trochę mi to zajmie :-)
Spokojnej nocy dziewczyny :-)
Do jutra
 
Ostatnia edycja:
dziewczyny czy wy też macie jakieś problemy trawienne ? bo mi normalnie tak jeździ po jelitach że dosłownie czuje się jak bym realnie pęczniała... aż mi słabo od tego :/

Wiesz co, ja nie wiem, czy takie, ale mam wzdęcia, oczywiście nudności, zatwardzenia i tez mi jeździ czasem.


Ale dziewczyny napisalyscie! Nie bylo mnie kilka dni, a tu tyle stron do nadrobienia. W szkole w tym tygodniu mialam codziennie jakies egzaminy, poprawki, dzis probny egzamin, jeszcze jutro i spokoj na caly tydzien :-)
:-):-) :-) Przykro mi z powodu Porti:-:)-:)-:)-( Mam nadzieje ze juz wiecej nie bedzie takich smutnych informacji.
Przyszedl mi list ze szpitala, i uwaga!!! pierwsza wizyte mam 10kwietnia:szok::szok::szok::szok:14 tc!! :wściekła/y::wściekła/y::wściekła/y:

Dlaczego tak późno? Jesteś w pl, czy gdzieś w szerokim świecie?

Paulawawa dziękuję za info o becikowym:tak:
 
Ja tylko na chwile bo jakoś źle się czuje :baffled:

Gratulacje dla mamuś wizytujących super że same dobre wieści
Zapominajka mówilam że będzie dobrze nie było innej opcji

Zmykam poleżeć i oglądać nową serie " kuchennych rewolucji" lubie to oglądać

Miłej nocki :tak:
 
hej

Marand ja tez roznie sie w aucie czuje, najgorzej na dolkach ktore sa na naszej drodze, jak jade to mnie brzuch pobolewa. A mdlosci mialam ostatnio jak jechalismy do Wawy

Vibeke jest jak dziewczyny pisza, wazne zeby byc u gina a nie koniecznie na NFZ

Nikamo to podeslij nam te rogaliki :-)

ja tez czekam na kuchenne.... lubie to poogladac

ech dobrze ze jutro piatek, meczy mnie ta praca, nie wiem co robic, czy brac zwolnienie.
Któras z Was jeszcze pracuje, dlugo planujecie pracowac??????
 
Ja niby pracuję, tyle, że sama dla siebie. I zamierzam tak długo jak dam radę. W domu chyba oszaleję.
A z Iggym w ciaży do końca 6 miesiąca pracowałam.
 
reklama
Ja pracuje, ale tylko 15 godzin tygodniowo, no i jeszcze do szkoly chodze. Praca mnie nie meczy, ale szkola tak. Moja nauczycielka jest w ciazy, termin ma na 21 marca, i jutro jest ostatni dzien w pracy. Ale patrzac na nia, to ma wiecej energii niz ja. Biega, skacze, ogolnie bardzo aktywna jest. A ja jeszcze nie wiem do kiedy bede pracowac, chcialabym jak najdluzej, bo ani nie mam ciezkiej pracy, no i te 3 godzinki szybko mijaja.
 
Do góry