Dieta śródziemnomorska nie bez powodu cieszy się uznaniem nie tylko jej miłośników, ale i lekarzy oraz dietetyków. Przestrzeganie jej zasad przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Nowe badania dowodzą, że jedną z nich może być poprawa płodności.
Naukowcy uznali, że właściwości przeciwzapalne diety śródziemnomorskiej mogą zwiększyć szanse par na poczęcie dziecka. Przegląd przeprowadzony przez Monash University, University of the Sunshine Coast i University of South Australia dowodzi, że dieta śródziemnomorska może wpływać na płodność, sukces wspomaganego rozrodu (ART) i jakość nasienia u mężczyzn.
Badacz UniSA, dr Evangeline Mantzioris twierdzi, że modyfikacja żywienia przed rozpoczęciem starań o dziecko jest nieinwazyjnym i potencjalnie skutecznym sposobem poprawy płodności.
- Badania pokazują, że stany zapalne mogą wpływać na płodność zarówno mężczyzn, jak i kobiet, wpływając na jakość nasienia, cykle menstruacyjne i implantację. Dlatego w tym badaniu chcieliśmy zobaczyć, w jaki sposób dieta zmniejszająca stany zapalne – taka jak dieta śródziemnomorska – może poprawić płodność – powiedział dr Mantzioris. - Co ciekawe, znaleźliśmy spójne dowody na to, że przestrzeganie diety przeciwzapalnej, zawierającej dużo wielonienasyconych lub „zdrowych” tłuszczów, flawonoidów (takich jak zielone warzywa liściaste) oraz ograniczoną ilość czerwonego i przetworzonego mięsa może poprawić płodność.
Dieta śródziemnomorska opiera się głównie na produktach roślinnych i obejmuje produkty pełnoziarniste, oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, owoce, warzywa i rośliny strączkowe, orzechy, zioła i przyprawy, a także jogurty, ser i chude źródła białka, takie jak ryby, kurczaki lub jajka.
Charakterystyczne cechy diety śródziemnomorskiej można ująć w kilku punktach:
- jedz dużo produktów roślinnych (warzyw, owoców, nasion warzyw strączkowych, orzechów i nasion),
- wybieraj minimalnie przetworzone, świeże, sezonowe produkty pochodzące z lokalnego rynku,
- zamiast białego pieczywo i makaronu wybieraj produkty pełnoziarniste,
- na deser wybieraj owoce (zamiast słodyczy, na które możesz pozwolić sobie tylko kilka razy w tygodniu),
- oliwa z oliwek powinna być głównym źródłem tłuszczu,
- spożywaj do 4 jaj tygodniowo,
- ograniczaj spożycie mięsa i tłustych produktów mlecznych,
- w ograniczonych ilościach spożywaj wino do posiłków.
Dla porównania zachodnia dieta zawiera nadmiar tłuszczów nasyconych, rafinowane węglowodany i białka zwierzęce, co czyni ją kaloryczną i pozbawioną błonnika pokarmowego, witamin i minerałów. Zazwyczaj dieta zachodnia wiąże się z wyższym poziomem stanu zapalnego.
Badacz z Monash University, Simon Alesi mówi, że zrozumienie związku między dietą przeciwzapalną a płodnością może zmienić życie par, które chcą założyć rodzinę.
- Dieta śródziemnomorska jest zaliczana do najzdrowszych diet na świecie, a świadomość, że może również zwiększyć szanse na poczęcie i urodzenie dziecka, jest niezwykle obiecująca – mówi Alesi. - Modyfikacja diety to nieinwazyjna i niedroga strategia, która może potencjalnie poprawić niepłodność.
Choć należy przeprowadzić więcej badań, to myśląc o zostaniu rodzicem i tak warto przejść na dietę śródziemnomorską. To nie tylko poprawi ogólny stan zdrowia, ale i szanse na poczęcie.