Wielu z nas zaczyna dzień od filiżanki kawy - czarnej, z mlekiem czy cukrem. W ciągu dnia też chętnie spędzamy czas w jej towarzystwie. Nie kojarzy się to ze zdrowiem, prawda? Mamy dobre wieści. Nowe badania sugerują, że picie umiarkowanej ilości kawy wiąże się z niższym ryzykiem śmiertelności.
Z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców, opublikowanych w Annals of Internal Medicine wynika, że ludzie, którzy piją kawę, żyją dłużej. Ustalono, że osoby pijące filiżankę kawy dziennie były o 12 % mniej narażone na śmierć niż osoby, które kawy nie pijały. Dla tych kawoszy, którzy dziennie spożywali od 2 do 3 filiżanek dziennie, wynik ten sięgał aż 18 %.
Przypomnijmy, że dla większości ludzi bezpieczne jest spożywanie od 1 do 4 filiżanek kawy dziennie, co daje maksymalnie 400 mg kofeiny dziennie. Zdania naukowców na temat tego, czy można pić kawę w ciaży, są podzielone. Z kawą należy zachować także ostrożność w czasie karmienia piersią.
Badacze podczas analizy uwzględnili takie czynniki jak styl życia, dieta czy palenie papierosów.
- Wyniki naszych badań wskazują, że umiarkowane pianie kawy - do 3 filiżanek dziennie - nie jest szkodliwe dla zdrowia, a włączenie kawy do codziennej diety może przynieść korzyści zdrowotne – ocenił Gunter.
Kawa zawiera kofeinę oraz diterpeny i antyutleniacze. Dzięki temu obniża ryzyko wystąpienia śmiertelnych chorób układu krążenia i układu pokarmowego, a i wiąże się z niższym ryzykiem zgonu z powodu chorób serca, udarów mózgu, cukrzycy i chorób nerek. Spożywanie kawy wiąże się również ze zmniejszonym ryzykiem niektórych rodzajów raka.
Kawa jest napojem, po który codziennie sięgają miliony. Szacuje się, że dziennie wypija się jej grubo ponad dwa miliardy filiżanek. To czyni ją jednym z najpopularniejszych napojów świata.
Naukowcy podczas prac przeanalizowali dane pochodzące od ponad pół miliona osób z 10 krajów Unii Europejskiej. Zbierano je 16 lat. W tym czasie blisko 42 tysiące badanych zmarło. Część z nich w wyniku chorób układu krążenia, nowotworów czy udarów mózgu.
- Odkryliśmy, że wyższe spożycie kawy wiązało się z mniejszym ryzykiem zgonu z jakichkolwiek przyczyn zdrowotnych, a zwłaszcza z powodu chorób układu krążenia i chorób układu trawiennego.
Picie większej ilości kawy wiązało się z bardziej korzystnym profilem funkcji wątroby i odpowiedzią immunologiczną.
- Nasze analizy pokrywają się we wnioskach z badaniami przeprowadzonymi w USA i Japonii, co daje nam niemal pewność, że kawa ma korzystne skutki zdrowotne – wyjaśnił dr Marc Gunter z International Agency for Research on Cancer, współautor analizy.
Czy sposób, w jaki ludzie piją kawę, ma znaczenie?
Badacze zwrócili też uwagę na to, czy sposób, w jaki pijemy kawę, ma znaczenie. Zbadali związek pomiędzy spożyciem kawy słodzonej cukrem, sztucznie słodzonej lub niesłodzonej ze śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny oraz śmiertelnością z powodu raka i chorób układu krążenia
W badaniu wzięło udział ponad 170 000 uczestników, a badacze obserwowali uczestników przez 7 lat. Uczestnicy kwalifikowali się do badania, jeśli na początku przedsięwzięcia nie zdiagnozowano u nich choroby układu krążenia (CVD) czy raka. Ponad połowa badanych piła niesłodzoną kawę. Zazwyczaj ci, którzy dodali cukier, dodali mniej niż 1,5 łyżeczki cukru.
Badanie wykazało, że umiarkowane spożycie kawy, z cukrem lub bez, wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem śmiertelności. Jednak wyniki dotyczące ryzyka śmiertelności i sztucznych słodzików były niespójne.
Badanie podsumowała Christina Wee, MD, MPH, zastępca redaktora Annals of Internal Medicine i profesor nadzwyczajny medycyny w Harvard Medical School:
- Badanie obserwacyjne, choć niejednoznaczne, wykazało, że umiarkowane spożycie kawy – od 1,5 do 3,5 filiżanek dziennie – nawet z dodatkiem cukru, prawdopodobnie nie było szkodliwe dla większości ludzi i wydawało się, że wiąże się z 30% zmniejszeniem ryzyka zgonu. Te odkrycia sugerują, że ludzie, którzy piją kawę, mogą nadal to robić bez powodu do zmartwień, co jest dobrą wiadomością dla dużej części populacji. Oznacza to, że chociaż picie kawy nie jest niezbędne do przeżycia, nie zaszkodzi zdrowiu.
źródło