reklama

Letnie porody a wyższe ryzyko alergii wziewnej: Co odkryli naukowcy?

Zgodnie z najnowszym badaniem opublikowanym w lipcowym numerze Allergology International, porody wiosenne i letnie są związane z wyższym ryzykiem rozwoju pyłkowicy, a porody letnie – z większym prawdopodobieństwem uczulenia na roztocza kurzu domowego.

Dr Reiji Kojima z Uniwersytetu Yamanashi w Japonii wraz ze współpracownikami przeprowadził badanie na grupie 4323 uczestników. Naukowcy zbadali powiązania między porą urodzenia a uczuleniem na roztocza kurzu domowego i pyłek cedru japońskiego (JCP), alergicznym nieżytem nosa i pyłkowicą. W badaniu uwzględniono także poziomy witaminy D i ekspozycję na alergeny.

Wyniki badania wykazały, że w porównaniu z uczestnikami urodzonymi zimą, dzieci urodzone wiosną lub latem były bardziej narażone na pyłkowicę (skorygowane ilorazy szans na wiosnę i lato wynosiły odpowiednio 2,08 i 1,89). Uczulenie na roztocza kurzu domowego było bardziej prawdopodobne wśród osób urodzonych latem niż zimą.

Ciekawie, naukowcy zauważyli, że te korelacje utrzymywały się nawet po uwzględnieniu ekspozycji na witaminę D i alergeny. „Nawet jeśli wzięto pod uwagę ekspozycję na witaminę D i alergeny, porody wiosenne i letnie wiązały się z rozwojem pyłkowicy, a porody letnie były związane z uczuleniem na HDM, co sugeruje zaangażowanie mechanizmów specyficznych dla pory roku wiosną i latem innych niż ekspozycja na pyłki i witamina D” – piszą autorzy.

Badanie to wskazuje na potrzebę dalszych badań, które uwzględnią potencjalny wpływ warunków pogodowych i infekcji dróg oddechowych w okresie niemowlęcym.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: