Wielu z nas rezygnuje z codziennego nitkowania zębów, uznając to za kłopotliwe i nieprzyjemne. Jednak najnowsze badanie opublikowane w "Journal of Dental Hygiene" podkreśla, że prawidłowe nitkowanie zębów ma kluczowe znaczenie dla zdrowia naszych dziąseł.
Znaczenie nitkowania dla zdrowia jamy ustnej bywało przez lata poddawane w wątpliwość, jak podkreślał artykuł Associated Press z 2016 r. Wiele osób nie rozumie w pełni, jakie korzyści może przynieść regularne i prawidłowe nitkowanie zębów. W rzeczywistości, jak wykazało najnowsze badanie, technika nitkowania ma zasadnicze znaczenie.
Eksperyment przeprowadzony przez naukowców objął 36 osób z diagnozowanym zapaleniem dziąseł. Połowa z nich została przeszkolona w zakresie specjalnej techniki nitkowania zębów. Po ośmiu tygodniach obserwacji osoby stosujące nową technikę miały o 70% mniej krwawiących dziąseł w porównaniu z grupą kontrolną.
Prawidłowe nitkowanie zębów nie polega jedynie na usunięciu resztek jedzenia między zębami, ale przede wszystkim na usuwaniu toksycznej płytki nazębnej, która gromadzi się poniżej linii dziąseł.
Bakterie żyjące w jamie ustnej, podczas metabolizowania składników odżywczych ze śliny, wytwarzają płytkę nazębną. Ta płyta jest głównym czynnikiem prowadzącym do chorób przyzębia, które mogą wpłynąć nie tylko na stan naszych dziąseł i zdrowie zębów, ale także na ogólne zdrowie.
Naukowcy są zdania, że codzienne i prawidłowe nitkowanie zębów może zapobiec powstawaniu tych problemów. Wprowadzenie nowej techniki nitkowania ma na celu nie tylko lepsze czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, ale także ochronę przed niezamierzonym uszkodzeniem dziąseł.
Podsumowując, choć nitkowanie zębów może być traktowane przez wiele osób jako mało istotne, najnowsze badania dowodzą, że ma kluczowe znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Więc jeśli chcemy zachować zdrowe dziąsła i zęby, uniknąć próchnicy i chorób dziąseł, warto poświęcić kilka dodatkowych minut każdego dnia na prawidłowe nitkowanie.
Oto technika zalecana przez dentystów:
- Owiń każdy koniec nici dentystycznej o długości od 35 do 48 centymetrów wokół palca serdecznego lub środkowego obu dłoni; nić pozostająca między palcami powinna mieć długość około 13 cm.
- Przytrzymaj przydatną nić dentystyczną palcem wskazującym i/lub kciukiem każdej dłoni. Używaj tylko 2 cm. nici między palcami każdej dłoni. Palce te będą kontrolować nić dentystyczną i powinny zapobiegać wcinaniu się jej w dziąsła.
- Zacznij od końca górnej lub dolnej szczęki i przyłóż nić dentystyczną tworząc literę „C” wokół zęba.
- Poruszaj nić krótkimi ruchami do przodu i do tyłu, a także w górę i w dół, tak jakbyś wycierał/a plecy ręcznikiem.
- Używaj nici dentystycznej do oczyszczenia obu krawędzi zębów.