Od maja 2023 r. dzieci i młodzież mogą korzystać z badania stóp w ramach pilotażowego programu przygotowanego przez resort zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest on skierowany do dzieci od 5 do 16 roku życia. W niecałe cztery miesiące przebadano blisko 3,5 tysiąca dzieci. Wyniki są alarmujące. Ponad 44 procent uczestników badania zostało objętych dalszym postępowaniem fizjoterapeutycznym. Wykryto u ich wady stóp.
- Prawie 3,5 tysiąca dzieci zostało przebadanych w pilotażowym programie badania stóp. Dane są niepokojące. Ponad 44 procent z nich wymaga dalszej konsultacji, w tym rehabilitacji – przekazała rzeczniczka NFZ Beata Kopczyńska.
Wady postawy należą do najczęściej występujących problemów zdrowotnych dzieci w wieku szkolnym, co potwierdzają wstępne wyniki pilotażu. W niektórych regionach były placówki, w których aż 99 procent zbadanych dzieci miało wady postawy. Najczęściej występuje płaskostopie, nieprawidłowa postawa i koślawość pięt.
- Dzieci, które wymagają dalszej pracy pod okiem fachowców, kierowane są na konsultacje i rehabilitację. W wielu przypadkach pracownicy placówek wyposażają rodziców i małych pacjentów w wiedzę i instruktaż, w jaki sposób efektywnie wykonywać ćwiczenia w domu. Są one dobierane dla każdego dziecka indywidualnie - przekazał NFZ.
Gdzie zgłosić dziecko do badania?
Do programu możesz się zgłosić w 16 ośrodkach w Polsce. Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia znajduje się lista placówek realizujących program.
Badania w ramach pilotażu są bezpłatne. Finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Na badania nie potrzeba skierowania. Pilotażowy program badania stóp potrwa do 2025 roku.
W ramach programu fizjoterapeuta sprawdza, czy dziecko nie ma wad postawy, przeprowadzając 3 badania:
- badanie manualne, umożliwiające ocenę stanu stóp oraz zdiagnozowanie przyczyny i wskazanie miejsc, gdzie odczuwalny jest ból,
- badanie podoskopowe, czyli badanie diagnostyczne stóp, które daje wiele informacji dotyczących kształtu stopy, obecności zgrubień na podeszwie, ale także umożliwia przeprowadzenie badania stabilności stóp,
- komputerowe badanie stóp na platformie, które polega na pomiarze sił reakcji podłoża w odpowiedzi na naciski stóp pacjenta znajdującego się w pozycji stojącej lub podczas chodu.
Dlaczego trzeba badać stopy? To ważne, ponieważ gdy wady postawy są wcześnie zdiagnozowane, dają szansę na skuteczniejszą terapię. Jednocześnie nieleczone wady dolnych kończyn, w tym budowy stopy, mogą również wpłynąć na zaburzenia pracy i ruchomość stawu kolanowego, oddziałują także negatywnie na cały układ ruchowy dziecka.