reklama

Czy wiesz, że tampony zawierają toksyczne metale, takie jak arsen i ołów?

Nowe badanie wykazało, że tampony kilku marek mogą zawierać toksyczne metale, takie jak ołów, arsen i kadm. Dlaczego to niebezpieczne?

Obecność toksycznych metali w tamponach - badania

Realizując badanie naukowcy ocenili poziom 16 metali (arsen, bar, wapń, kadm, kobalt, chrom, miedź, żelazo, mangan, rtęć, nikiel, ołów, selen, stront, wanad i cynk) w 30 tamponach 14 różnych marek.

Co ciekawe, znaleziono je wszystkie, choć stężenie metali różniło się w zależności od miejsca zakupu tamponów (USA, UE/Wielka Brytania), rodzaju produktów (organiczne lub nieorganiczne) oraz sklepu lub marki. Co interesujące, stężenie ołowiu było wyższe w tamponach nieorganicznych, natomiast arsenu było wyższe w tamponach organicznych. W żadnej kategorii nie występowały stale niższe stężenia wszystkich lub większości metali.

Metale mogą przedostawać się do tamponów na wiele sposobów: bawełniany materiał mógł wchłonąć je z wody, powietrza, gleby poprzez pobliskie zanieczyszczenia (na przykład, jeśli pole bawełny znajdowało się w pobliżu huty ołowiu). Niektóre mogły zostać dodawany celowo podczas produkcji jako część pigmentu, wybielacza, środka przeciwbakteryjnego lub w innym procesie zachodzącym w fabryce wytwarzającej produkty.

Dotychczas w celu pomiaru zawartości substancji chemicznych w tamponach przeprowadzono niewiele badań – powiedziała główna autorka Jenni A. Shearston, doktorantka na University of California, Berkeley School of Public Health and UC Berkeley’s environmental science, policy and management department. - Według naszej wiedzy jest to pierwszy dokument, w którym dokonuje się pomiaru zawartości metali w tamponach.

Dlaczego toksyczne metale w tamponach są szkodliwe?

- Choć toksyczne metale są wszechobecne, przez co jesteśmy narażeni na ich niewielkie stężenia w dowolnym momencie, nasze badanie wyraźnie pokazuje, że metale są również obecne w produktach menstruacyjnych i że kobiety mogą być bardziej na nie narażone – powiedziała współautorka Kathrin Schilling, adiunkt w Columbia University Mailman School of Public Health.

Tampony, które zawierają toksyczne metale, mogą być bardzo szkodliwe. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że są używane często i regularnie, przez kilka dni i nocy w miesiącu. Większość kobiet używa ich przez wiele lat, co oznacza, że mogą być narażone na toksyczne metale przez długi czas. Trzeba pamiętać, że nawet niewielkie ilości substancji mogą kumulować się w organizmie i powodować problemy zdrowotne w dłuższej perspektywie.

Po drugie tampony mają bezpośredni kontakt z delikatnymi tkankami organizmu, które mają większy potencjał wchłaniania substancji chemicznych niż skóra w innych częściach ciała. Błony śluzowe w pochwie są cienkie i dobrze ukrwione, co ułatwia wchłanianie substancji chemicznych bezpośrednio do krwiobiegu. To zwiększa ryzyko, że nawet niewielki poziom toksycznych metali będzie mieć poważne skutki zdrowotne (dla niektórych toksycznych metali, takich jak ołów i kadm, nie ma bezpiecznego poziomu ekspozycji).

- Naprawdę mam nadzieję, że producenci będą zobowiązani do testowania swoich produktów na obecność metali, zwłaszcza metali toksycznych – powiedziała Shearston.

Toksyczne metale – wpływ na zdrowie

Obecność toksycznych metali, takich jak ołów, arsen i kadm w tamponach, może być groźna, ponieważ:

  • ołów może powodować problemy z układem nerwowym, w tym uszkodzenia mózgu, a także problemy z nerkami i układem sercowo-naczyniowym,
  • kadm może prowadzić do uszkodzenia nerek, osłabienia kości i problemów z układem oddechowym. Jest rakotwórczy,
  • arsen jest rakotwórczy, a i może powodować uszkodzenia skóry, układu oddechowego i układu krążenia.

Ponadto stwierdzono, że metale zwiększają ryzyko demencji, niepłodności, cukrzycy i raka. Mogą uszkadzać wątrobę, nerki i mózg, a także układ sercowo-naczyniowy, nerwowy i hormonalny. Mogą również wpływać na zdrowie reprodukcyjne, prowadząc do problemów z płodnością, zaburzeń hormonalnych i zwiększonego ryzyka poronień lub wad wrodzonych. Mogą szkodzić zdrowiu matki i rozwojowi płodu w ciąży.

W tej chwili nie jest jasne, czy metale wykryte w ramach tego badania przyczyniają się do jakichkolwiek negatywnych skutków dla zdrowia. Przyszłe badania sprawdzą, ile tych metali może wypłukać z tamponów i zostać wchłoniętych przez organizm.

Wyniki badania ukazały się w czasopiśmie Environment International.

źródło: www.futurity.org

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: