Zespół specjalistów ds. zdrowia publicznego z Uniwersytetu w Glasgow oraz Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego odkrył możliwy związek między dietą prenatalną a występowaniem autyzmu.
Wcześniejsze badania sugerowały, że na rozwój autyzmu mogą wpływać dieta, czynniki genetyczne oraz środowiskowe, jednak dokładna przyczyna wciąż pozostaje nieznana. Nowe badanie skupia się na roli diety w tym procesie.
W badaniu opublikowanym w JAMA Network Open, naukowcy przeanalizowali dane medyczne 95 000 par matek i córek z Norwegii i Anglii. Były to dane pochodzące z dwóch dużych baz: Avon Longitudinal Study of Parents and Children oraz Norwegian Mother, Father and Child Cohort Study z okresów 2002-2008 oraz 1990-1992 (pochodziły z badania podłużnego rodziców i dzieci Avon oraz norweskiego badania kohortowego dotyczącego matki, ojca i dziecka).. Dane dotyczyły dzieci do 8. roku życia.
Badanie wykazało, że kobiety przestrzegające "zdrowej diety" miały o 22% mniejsze ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem w porównaniu z kobietami, które nie stosowały takiej diety.
Zdrowa dieta w ciąży została zdefiniowana jako taka, która zawiera zalecaną ilość warzyw, owoców, orzechów, ryb i produktów pełnoziarnistych, a wyklucza żywność o wysokiej zawartości tłuszczu, przetworzone mięso, napoje gazowane oraz rafinowane węglowodany.
Dzieci matek, które stosowały zdrową dietę podczas ciąży, miały również o 24% mniejsze ryzyko wystąpienia problemów społecznych i komunikacyjnych - niezależnie od autyzmu. Związek ten był silniejszy w parach matka/córka niż matka/syn.
Badacze zauważyli, że badanie nie wyjaśnia, dlaczego zdrowsza dieta może zmniejszać ryzyko autyzmu, choć spekulują, że może to być związane z wpływem diety na DNA lub układ odpornościowy. Podkreślają również, że ich dane nie wykazały, czy wpływ diety jest przyczynowy, czy wynika z innych czynników.
źródło: Study suggests prenatal diet may play a role in autism