reklama
Sylwester i Karnawał dla dzieci :)
Nadszedł czas karnawału. Nie tylko dorośli lubią się bawić. Bal to słowo, które sprawia, że w oczach dzieci pojawiają się iskierki. Maluchy nie mogą się doczekać, kiedy wreszcie włożą kostium i pójdą na poczęstunek z tańcami. Chciałabyś urządzić u siebie taką zabawę? Przeczytaj kilka sprawdzonych rad.
Kiedy?
Najlepsze są popołudniowe weekendy. Bal w środku tygodnia może być kłopotliwy i nie wszyscy na niego będą mogli przyjść. Upewnij się także, czy w tym czasie znajome dziecko nie urządza konkurencyjnej zabawy. Ustal datę na co najmniej 10 dni na przód. Zaplanuj całą imprezę na 3 godziny (np. od 13 do 16 lub od 15 do 18) – dla większości przedszkolaków to maksimum czasu, kiedy bawią się dobrze. Dla szkolnych dzieci zabawę możesz trochę przedłużyć. Jednak pamiętaj, że lepiej zakończyć zabawę, kiedy maluchy są jeszcze pełne animuszu, niż kiedy są wykończone i znudzone i same będą domagać się powrotu do domu.
Gdzie?
Na karnawałowe szaleństwa najlepiej przeznaczyć dwa pomieszczenia. W jedyny przygotuj poczęstunek, w drugim urządź tańce i konkursy. Jeśli nie dysponujesz dwoma pokojami, poczęstunek przygotuj w kąciku, aby jedzenie nie przeszkadzało w szaleństwach. W obydwu przypadkach wynieść jak najwięcej mebli, sprzętów oraz innych wartościowych przedmiotów. Zastanów się na spokojnie – które rzeczy zagrażają dzieciom i którym rzeczom zagrażają dzieci. Upewnij się, czy w apteczce masz niezbędne minimum– wodę utlenioną i plaster. W łazience pozostaw tylko ręcznik, mydło i papier toaletowy. Pochowaj środki czystości, kosmetyki, perfumy. Przed rozpoczęciem zabawy zabezpiecz dobrze balkon i okna. Warto też nadmuchać dwa zwykłe materace (lub położyć kilka poduszek), na których balowicze będą mogli odpoczywać.
Ilu gości?
Liczba gości zależy przede wszystkim od tego, ile miejsca masz w mieszkaniu i ilu dorosłych może Ci pomóc w trakcie przyjęcia. Listę gości obmyśl razem
z dzieckiem – mogą to być przyjaciele z podwórka, przedszkola, bloku. Gdy chcesz zrobić naprawdę duże przyjęcie, może warto wciągnąć do tego innych rodziców? Możecie podzielić się wtedy kosztami, a nawet wynająć jakąś salę (np. w osiedlowym klubie).
Pomocnicy
Warto się o nich postarać w dniu balu, bo sama wbrew pozorom możesz sobie nie poradzić. Mogą to być rodzice gości lub ich starsze rodzeństwo – 3 , 4 osoby. Pomogą oni w rozbieraniu dzieci, podawaniu do stołu, zabawianiu, przypilnują dzieci w toalecie, poprowadzą konkursy, a w razie potrzeby rozwiąż spór, czy otrą łzy.
Zaproszenia
Możesz kupić już gotowe, ale jeśli masz więcej czasu warto przygotować je własnoręcznie razem z maluchem. Na zaproszeniu musi być data, godzina, dokładny adres i numer telefonu. Poproś aby rodzice potwierdzali przybycie swoich pociech na 3-4 dni przed przyjęciem. Zaproszenia wręcz na ok. 10 dni przed terminem. Jeśli do waszego domu trudno jest trafić, czy większość dzieci jeszcze tam nie była, warto do zaproszenia dołączyć małą mapkę dojazdu, a w dniu balu z okien wywiesić kilka kolorowych balonów, trochę serpentyny – wtedy z daleka będzie widać, że to właśnie„TU”.
Kostiumy
Mogą być klasyczne lub typowo karnawałowe. Bardzo dobrym pomysłem są bale tematyczne, np. z ulubioną przytulaną, bajkowe ( każe dziecko przebiera się za ulubioną postać z bajki), bal zwierzątek, piratów, itp. Kostiumy są oczywiście bardzo atrakcyjnym elementem balu, ale mogą także być kłopotliwe. Mogą się podrzeć, poplamić w trakcie zabawy, mogą przeszkadzać w tańcu. Dla niektórych rodziców kostium może stanowić problem natury finansowej. Może warto zatem ustalić z innymi rodzicami, że dzieci zakładają tylko symbolicznie maski, czy kapelusze, ubierają się w konkretny kolor. Albo jeszcze inaczej – włóż do wielkiego pudła własne niepotrzebne ubranie, apaszki, czapki, korale, czy wykonane własnoręcznie maski , inni rodzice również mogą dołożyć coś od siebie. Wtedy dzieci będą mogły same przebierać się na miejscu. Możesz też kupić specjalne farbki czy kredki i wykonywać fantazyjny „makijaż”.
Menu
Po pierwsze zrezygnuj z bardzo wymyślnych potraw, które na pewno zrobią wrażenie na rodzicach, ale dla dzieci mogą być kłopotliwe. Menu dla maluchów powinno być:
• Jak najprostsze, najlepiej takie, które można jeść tylko ręką, a wiec maleńkie kanapeczki (np. o zabawnych kształtach) , kawałki sera, warzyw i owoców (ale bez wykałaczek!!);
• Może być przygotowane w konwencji konkretnego balu, np. jeśli to bal misiowy można zrobić kanapeczki czy ciasteczka w kształcie misiów.;
• Dzieciom zawsze chce się pić, unikaj jednak bardzo słodkich gazowanych napojów. Dla ugaszenia pragnienia najlepsze są niezbyt słodkie soki, domowy kapot, czy letnie kakao.
Bez względnie unikaj:
• orzeszków, małych cukiereczków, drażetek, wszystkiego tego, czym dzieci mogłyby się zadławić;
• nadmiaru słodyczy, zwłaszcza tych ciężkostrawnych, a wiec tortów i ciast z kremem;
• tłustych, potraw, takich jak frytki, pizza, chipsy.
Jeśli chcesz podać danie na ciepło, przygotuj prostą zapiekankę z makaronem (ryżem) warzywami i piersią z kurczaka ( lub w wersji na słodko z zapiekanym jabłkiem i cynamonem) Unikaj ostrych przypraw jak również czosnku i cebuli. Przyprawy te warto zastąpić po prostu koperkiem, natką pietruszki, majerankiem.
Przed balem zorientuj się, czy jedno z zaproszonych dzieci nie cierpi na jakąś alergie pokarmowa, czy nie jest na diecie. W miarę Twoich możliwości zapewnij tym dzieciom jakiś posiłek lub poproś rodziców aby jedzenie przywieźli ze sobą.
Konkursy
Zabawy oparte na rywalizacji są troszkę ryzykowne, bo zawsze mamy wygranych i przegranych. Choć z drugiej strony, dzieci bardzo lubią właśnie tego rodzaju rozrywkę. Zabawy zatem musisz urządzić tak, aby każdy miał możliwość bycia w czymś najlepszy – mogą to być bardzo proste konkursy: plastycznym, recytowania wierszyka, pokazywania śmiesznych min, itp. Przygotuj drobne upominki, aby uniknąć zazdrości nagrody powinny być takie same dla wszystkich, ewentualnie inne dla chłopców a inne dla dziewczynek.
Muzyka do tańca
Muzyka jest nieodzownym elementem każdej zabawy. Stwarza odpowiedni nastrój, zachęca do zabawy, urozmaica gry i konkursy. Uzgodnij z dzieckiem, jaka to mam być muzyka. Może w przedszkolu mają ulubioną kasetę? Jeżeli któreś z dzieci (czy też rodziców lub rodzeństwa) gra na jakimś instrumencie, zaproponuj, aby pobawić się choć trochę przy takim akompaniamencie. Warto też zaproponować, aby każdy z uczestników przyniósł ze sobą prosty instrument (bębenek, tamburyn, kołatkę, dzwonki, itp.)- może stworzycie własny zespół muzyczny?
W co się bawić?
Jest mnóstwo tradycyjnych zabaw i gier, które większość rodziców zna
z dzieciństwa. Można bawić się w pomidora, cipeło-zimno, głuchy telefon, puszczać bańki mydlane, rzucać piłeczką do celu, urządzić konkurs recytatorski. Zabawy powinny być jednak dostosowane do wieku. Dla najmłodszych dzieci nie warto wymyślać skomplikowanych zabaw, dla nich odpowiednią formą będzie np. znany wszystkim „stary niedźwiedź mocno śpi”, konkurs na najzabawniejszą minię, czy konkurs plastyczny. W miarę wieku propozycje gier mogą przebierać bardziej skomplikowane formy. Unikaj zawodów i gier sprawnościowych, zwłaszcza tych wymagających biegania – to bardzo niebezpieczne w mieszkaniu, łatwo o guza i łzy. Jednak pamiętaj, że niezależnie od wieku każda zabawa, konkurs powinna trwać niedużej niż 15 min - dzieci w trakcie balu są bardzo podekscytowane,
z niecierpliwością czekają, co będzie dalej, dlatego dosyć szybko mogą się jakaś zabawą znudzić.
Pożegnanie
Czas szybko mija i zanim się obejrzysz nadejdzie czas na pożegnanie miłych gości. Z góry ustal, że zabawa trwać będzie 3-3,5 godziny. Na zakończenie warto odtańczyć wymyślny taniec pożegnalny, a przy wyjściu wręczyć każdemu uczestnikowi drobny upominek – balonik, kokardkę, czy jakaś inna pamiątkę z balu.
UDANEJ ZABAWY
mgr Anna CiechowiczMac Gregor (1995). Gry i zabawy rodzinne – niedrogo i pomysłowo., Wydawnictwo Signum
Więcej pomysłów na zabawy dla dzieci szkolnych.