Wieczorna rutyna u dziecka – jak ją zbudować?

Materiał sponsorowany 
Ostatnie zmiany: 8 października 2024
Wieczorna rutyna u dziecka – jak ją zbudować?

Określony rytm dnia pełni w życiu dziecka bardzo ważną rolę. Codzienne rytuały, zwłaszcza wieczorne dają dziecku poczucie spokoju i bezpieczeństwa, pomagają wyciszyć się przed snem. Jak zbudować wieczorną rutynę u dziecka?

Bezpieczeństwo i zaspokajanie potrzeb, czyli rutyna dnia

Każde dziecko potrzebuje w swoim życiu harmonii i uporządkowania. Nie oznacza to wcale, że wszystkie dni mają być takie same, wręcz przeciwnie! Ważne jest jednak, aby pewne rytuały pozostały niezmienne. Dzięki nim, dziecko czuje się bezpiecznie, a także otrzymuje informację, że jego potrzeby zostają zaspokajane. Codzienna rutyna jest formą kontaktu rodzica z dzieckiem, zwłaszcza z niemowlęciem. Właśnie dlatego warto się jej trzymać od samego początku, chociaż można też wdrożyć ją w życie na każdym etapie rozwoju

Regularne posiłki, pory snu i drzemek wydają się czymś oczywistym. Dobrze jest jednak poświęcić więcej uwagi dodatkowym czynnościom, które im towarzyszą. Wyciszenie malucha przed snem jest tak samo istotne, jak wygodne łóżko i odpowiednio dobrana pościel. Zdrowy sen jest potrzebny każdemu, bez względu na wiek, odgrywa ogromną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka, ale jest równie ważny dla jego rodziców. Zdrowy sen regeneruje organizm, wpływając na jego prawidłowe funkcjonowanie, a co się z tym wiąże – dobroczynnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Zdrowy sen wspomaga pracę mózgu i reguluje pracę hormonów, działa na pamięć i koncentrację. Sen redukuje stres i napięcie, pozwala na wypoczynek i naładowanie energii na kolejny dzień. Warto zadbać o jakość snu, dzięki odpowiedniemu wyciszeniu, wystrojowi sypialni, a przede wszystkim dobraniu idealnego łóżka i materaca.

 

Jak spać zdrowo, czyli wybór materaca

Wygodne łóżko jest tak samo ważne dla dziecka, jak i dla dorosłego. Wypoczęty rodzic jest zrelaksowany, cierpliwy, pełen energii i kreatywności. Gdzie znaleźć wyjątkowy materac, kołdrę i poduszkę? Między innymi na https://fit4sleep.pl. Szeroka oferta sklepu sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie i dla dziecka, na przykład materac piankowy lub sprężynowy, z możliwością wyboru dodatkowego materaca nawierzchniowego, dopasowanego do własnych potrzeb. Decydując się na materac piankowy, warto zwrócić uwagę na model Fit.4.Sleep H2/H3. Posiada on podwójną sprężystą piankę HR, tworząc siedmiostrefowy materac, który można dopasować twardością do kształtu ciała. Specjalne wyprofilowanie umożliwia wygodny sen, bez dodatkowego nacisku na wrażliwe partie ciała.

Materac zapewnia też dobrą wentylację, co przekłada się na higienę snu. W przypadku materaca sprężynowego, dobrym wyborem może być Fit.4.Sleep Cool Breeze. 7 stref materaca zapewnia komfort snu, dopasowując się do ciężaru i ruchów ciała. Ponadto, jedna strona materaca jest przyjemnie chłodna, dzięki cząsteczkom Black Diamont, natomiast druga strona daje uczucie ciepła, równomiernie rozprowadzanego po całej powierzchni. Profesjonalni producenci łóżek i materacy wiedzą, jak ważny jest zdrowy sen w życiu każdego człowieka.  Hilding Anders to jedna z czołowych marek produkujących łóżka i materace. Firma powstała w Szwecji, pod koniec lat 30. ubiegłego wieku, a obecnie oferuje swoje wyroby na całym świecie. Innowacyjność, najnowsze rozwiązania technologiczne, wiedza i doświadczenie, to wszystko przyczyniło się do popularności marki i zaufania jakim darzą ją klienci.

 

Kąpiel i leniuchowanie, czyli wieczorne i weekendowe rytuały

Wygodne łóżko i miękka pościel to podstawa, dobrze jednak, jeśli sen dziecka poprzedza wieczorna rutyna. Należy do niej, między innymi ciepła kąpiel, która w przypadku niemowlęcia, może być połączona z delikatnym myciem ciałka i włosków. Posmarowanie dziecka oliwką lub mleczkiem po kąpieli można połączyć z masażem. Czysta pachnąca piżamka i ciepły kocyk też mają duże znaczenie. Warto na wieczór, o tej samej porze wyciszyć malucha, ograniczyć rozpraszające go bodźce, a przed snem zaśpiewać kołysankę lub przeczytać książeczkę. Dobrze, aby w wieczornej rutynie nieco starszego dziecka znalazł się też wspólny posiłek. Fajnym pomysłem będzie stworzenie rytuałów weekendowych, kiedy dzieci i rodzice mogą spędzić ze sobą więcej czasu. Szaleństwa w łóżku albo po prostu leniuchowanie, przygotowywanie ze starszym dzieckiem niedzielnego obiadu, wspólny spacer, czy obejrzenie bajki w telewizji. Codzienne rytuały są ważne, zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Oczywiście, stałe punkty dnia będą się zmieniać, zależnie od wieku dziecka i jego potrzeb, niezmiennie jednak kojarzyć się będą z poczuciem spokoju i bezpieczeństwa. 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: