Otarcia, infekcje i inne dolegliwości, czyli jak zadbać o okolice intymne w ciąży i po porodzie
Bycie kobietą jest super. Jednak dolegliwości, jakich doświadczamy w okolicach miejsc intymnych, potrafią uprzykrzyć życie. Infekcje, które może wywołać: nieodpowiednia higiena czy dieta, obniżona odporność czy przyjmowanie leków. A ciąża, poród, połóg, zabiegi chirurgiczne? To dopiero wyzwania! Boli, swędzi, piecze - ani stać, ani siedzieć. Jak żyć? Na szczęście istnieją sposoby i środki zaradcze, które szybko pomagają dojść do formy i zadbać o okolice intymne.
Każda infekcja czy pielęgnacja rany w okolicach narządów intymnych wymaga nie tylko dbania o higienę, ale i zabiegów, które pomogą uśmierzyć ból, złagodzą nieprzyjemne dolegliwości i pozwolą normalnie funkcjonować. Co robić?
- Co najmniej dwa razy dziennie do podmywania, kompresów lub nasiadówek warto używać naparu z kory dębu lub innych ziół (rumianku, nagietka). Mają one właściwości ściągające, przeciwzapalne i odkażające.
- Ból ran i szwów poporodowych oraz pooperacyjnych oraz towarzyszący im obrzęk pomagają zmniejszyć chłodne okłady. Warto na kilka minut przyłożyć lód w woreczku, owinięty w pieluszkę tetrową, butelkę z chłodną wodą bądź zimny kompres.
- W sytuacjach kryzysowych trzeba pamiętać o codziennym prysznicu i częstym podmywaniu się. Miejsc intymnych nie można energicznie pocierać, a osuszać delikatnie chłonnymi chusteczkami higienicznymi bądź delikatnym papierem toaletowym.
- Rany i infekcje najlepiej się leczą, gdy mają dostęp powietrza. To dlatego tak ważnym elementem higieny jest wietrzenie krocza – wystarczy poleżeć bez bielizny kilkanaście minut co jakiś czas.
- Na infekcje pochwy można stosować leki (doustne i do stosowania zewnętrznego) - zarówno te przepisane przez lekarza (np. antybiotyki), jak i środki dostępne bez recepty (globulki, maści czy preparaty do przemywania czy irygacji). Warto wesprzeć florę bakteryjną probiotykami.
- Okolice blizny, szwu i rany można przemywać środkiem odkażającym dostępnym w aptece. Najlepszym wyborem jest użycie takiego, który zawiera octenidynę, np. octenisept. Octenidyna szybko i skutecznie redukuje poziom mikroorganizmów w okolicy narządów płciowych.
octenisept - lek o działaniu antyseptycznym, dostępny także z aplikatorem dopochwowym, który ułatwia precyzyjne dozowanie preparatu, można stosować na skórę, błonę śluzową, a także do irygacji pochwy. Jest bezpieczny, bo nie przenika do tkanek.
octenisept ma bardzo szerokie spektrum działania i jest skuteczny, ponieważ niszczy bakterie (w tym również gronkowca złocistego opornego na antybiotyki (MRSA), Psedumonas aeuroginosa czy bakterie z grupy Eterobakteriace), grzyby i drożdżaki (Candida), pierwotniaki (ważne z punktu widzenia ginekologii) oraz wirus herpes (opryszczki).
Co ważne środek nie zawiera alkoholu - nie szczypie podczas aplikacji. Jest bezbarwny, więc nie niszczy odzieży. Szybko się wchłania i działa błyskawicznie, wykazuje efekt przedłużonego działania: utrzymuje się na ich powierzchni nawet do 24 godzin. Ma wiele zalet.
Główne zastosowanie octeniseptu to zapobieganie infekcji w ranie lub leczenie infekcji w ranie, nie tylko w okolicach intymnych.
Produkt, w wersji bez aplikatora, w postaci spraju, sprawdza się w wielu sytuacjach. Jest niezastąpiony do dezynfekcji i leczenia: ran, zaczerwienień, zakażeń i zmian skóry, oparzeń, miejsc ukąszeń przez owady, otarć, szwów pooperacyjnych, owrzodzeń i ran odleżynowych.
Można go również stosować na afty, pleśniawki, inne zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej, jak i na ból gardła. Sprawdzi się podczas pielęgnacja pępka u noworodków oraz do leczenia pieluszkowego zapalenia skóry czy potówek u starszych maluchów, więc przyda się na co dzień, do różnych zadań specjalnych.
octenisept to koło ratunkowe dla całej rodziny, nie tylko dla kobiet w sytuacjach szczególnych, w czasie infekcji intymnej, po porodzie czy zabiegach chirurgicznych. Sprawdzi się u noworodków, niemowląt i dzieci, dorosłych i osób starszych czy o specjalnych potrzebach. Może być stosowany u wcześniaków, przez diabetyków i matki karmiące.