Lunatykowanie u dzieci - czy to normalne? Jak zatroszczyć się o lunatykujące dziecko?

Materiał sponsorowany 
Ostatnie zmiany: 22 lipca 2024
Lunatykowanie u dzieci - czy to normalne? Jak zatroszczyć się o lunatykujące dziecko?

Lunatykowanie jest zjawiskiem, które budzi w rodzicach lęk, jednak wbrew pozorom jest dość powszechne i zazwyczaj przechodzi z wiekiem. Kiedy warto skonsultować się ze specjalistą? Jak zadbać o lunatykujące dziecko?

Czym jest lunatykowanie?

Lunatykowanie, czyli somnambulizm polega na wykonywaniu podczas snu różnych czynności takich jak wstawanie z łóżka, chodzenie po pokoju czy przesuwanie przedmiotów. Kluczowe jest to, że osoba lunatykująca pozostaje cały czas we śnie, nie zdając sobie sprawy z własnych działań, a po przebudzeniu niczego nie pamięta.

Przyczyny lunatykowania mogą być bardzo różne. Specjaliści są zgodni co do tego, że przypadłość ta bywa dziedziczna, dlatego jest spore prawdopodobieństwo, że osoby, których rodzice borykali się z nią w dzieciństwie, również jej doświadczą. Na występowanie tego zjawiska wpływa również niedojrzałość układu nerwowego, dlatego pojawia się ono głównie u dzieci, zwłaszcza jeśli współistnieją u nich dodatkowe zaburzenia takie jak spektrum autyzmu lub ADHD. Lunatykowanie jest nasilane przez stres i przemęczenie, nieregularne pory snu, a także produkty zawierające kofeinę, dlatego po zauważeniu tego zjawiska, warto jak najszybciej wprowadzić zdrowe nawyki związane z wieczornym usypianiem.

Lunatykowanie – czy to powód do niepokoju?

Lunatykowanie samo w sobie nie musi być powodem do niepokoju, chociaż z pewnością warto uważnie obserwować dzieci, u których występuje. Jeśli zjawisko to pojawia się często, jest wyjątkowo intensywne lub towarzyszą mu jakiekolwiek inne objawy, mogące sugerować większy problem, warto udać się z dzieckiem do specjalisty. W pierwszej kolejności powinien to być pediatra, który w razie konieczności pokieruje rodziców dalej.

Zjawisko lunatykowania jest często sygnałem, że warto skupić się na trybie życie i ogólnym stanie psychicznym i fizycznym dziecka. Od czego zacząć? Z pewnością od zapewnienia w domu spokojnej atmosfery, sprzyjającej wypoczynkowi i regeneracji. Dziecko powinno przesypiać odpowiednią liczbę godzin, dostosowaną do wieku:

  • dziecko w wieku 1-2 lata: 11-14 godzin
  • dziecko w wieku 3-5 lat: 10-13 godzin
  • dziecko w wieku 6-12 lat: 9-12 godzin

Trzeba też zadbać o łóżko z wygodnym materacem, na przykład w rozmiarze 90x200, który sprawdzi się w każdym wieku: https://sennamaterace.pl/108-materace-90x200. Ważne, żeby materac był wysokiej jakości i podtrzymywał kręgosłup dziecka, zapewniając mu spokojny wypoczynek. O czym jeszcze pamiętać? Przed snem należy unikać ekranów, szczególnie oglądania bajek i filmów, powinno się też przygasić światła już na 2-3 godziny przed pójściem do łóżka. Istotne jest też zrezygnowanie w godzinach wieczornych z ciężkich posiłków, słodyczy i pobudzających napojów, w tym również kakao.

Jak zadbać o lunatykujące dziecko?

Pozostaje jeszcze ostatnie ważne pytanie: jak zatroszczyć się o lunatykujące dziecko, by zapewnić mu bezpieczeństwo? Najważniejsze jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Świadomi problemu rodzice powinni usunąć wszelkie niebezpieczne przedmioty, którymi dziecko mogłoby zrobić sobie krzywdę, mowa na przykład o ostrych narzędziach czy igłach. Ważną kwestią jest również wyłączenie gazu, jeśli w domu znajduje się kuchenka gazowa. Każdego wieczoru należy sprawdzać, czy drzwi zewnętrzne są na pewno zamknięte, trzeba też zabezpieczyć okna i balkon, a także schody. Dobrym pomysłem jest zostawienie włączonego małego światełka.

Czy lunatykujące dziecko należy budzić? Specjaliści są zgodni, że nie powinno się tego robić, żeby nie zaburzać dodatkowo snu malucha. Wystarczy łagodnie odprowadzić go do łóżka i utulić do snu. Niektórzy rodzice decydują się na rozwieszenie "alarmu" w postaci dzwoneczków, które poruszają się, kiedy dziecko otworzy drzwi. Dzięki temu rozwiązaniu mają szansę obudzić się i mieć sytuację pod kontrolą.

Ważną kwestią jest regularne kładzenie dziecka spać, żeby nie zaburzać jego rytmu dobowego i uniknąć przemęczenia. Szczególnie wrażliwe maluchy trzeba też chronić przed przebodźcowaniem w ciągu dnia i dłużej wyciszać przed położeniem do łóżka, wprowadzając domowy rytuał zasypiania i zapewniając spokojną, bezpieczną atmosferę. Higiena snu i wygodne łóżko mogą skutecznie złagodzić objawy lunatykowania. Jeśli szukasz komfortowego materaca idealnego dla dziecka, sprawdź ofertę autoryzowanego dystrybutora renomowanej marki Hilding: https://sennamaterace.pl/. Zadbaj o zdrowy sen swojego dziecka, a jeśli lunatykowanie nie ustaje, zgłoś się do lekarza, żeby ocenił, czy konieczna jest dalsza diagnostyka, czy pozostaje wykazać się cierpliwością.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: