Dzieci też trzeba badać profilaktycznie! Skorzystaj z pakietu
Każdy dorosły wie, że badania profilaktyczne są potrzebne. W poradniach dostępne są pakiety badań profilaktycznych np.: 40+ lub badania przesiewowe, których celem jest profilaktyka np. onkologiczna. A co z dziećmi?
Zazwyczaj badamy je przy okazji bilansów, choć często zdarza się, że im starsze dziecko tym rzadziej z nich korzystamy. W dobie coraz częściej diagnozowanych chorób cywilizacyjnych warto uczyć dzieci, że profilaktyczne badania to zwyczaj, który powinien towarzyszyć im przez całe życie.
Badania profilaktyczne dzieci - potrzeba naszych czasów
Definicja profilaktyki zdrowia zakłada, że jest to zapobieganie chorobom i ich wczesne wykrywanie. Ale jak i po co myśleć o chorobie, kiedy jesteśmy zdrowi, czujemy się świetnie, płyniemy przez życie? O chorobie myślimy przecież kiedy się przydarzy, kiedy nas dotknie. Wtedy podejmujemy trud, szukamy rozwiązań. Ale często to już za późno. Choroba się rozwija, a my czujemy się bezradni i często pojawia się poczucie, że przecież można było temu zapobiec lub wcześniej zdiagnozować.
Często mamy błędne przekonania, które mówią, że badania wystarczy wykonać „od czasu do czasu”, co często oznacza kilka lat. Dzieci zazwyczaj chorują na zwykłe infekcje, katary, kaszle, zburzenia jelitowe. Trudno nam myśleć, czy mówić o ciężkiej chorobie dziecka. A choroby przydarzają się wszystkim bez względu na wiek. Poprzez różne działania profilaktyczne możemy starać się minimalizować ryzyko ich wystąpienia czy rozwoju.
Dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne również u dzieci. Badania powinny być przeprowadzane regularnie, niezależnie od wieku i stanu zdrowia, najlepiej raz w roku.
Coraz więcej dzieci ma nadwagę, mało się ruszają, podjadają przekąski, które nie wpływają korzystnie na ich zdrowie. Często zapadają na infekcje, są osłabione. U niektórych występują ciągłe bóle głowy lub brzucha.
Jako rodzice, często martwimy się, zastanawiamy co zrobić, od czego zacząć. Jako pierwsze warto wykonać badania profilaktyczne, które pomogą w ustaleniu, jak funkcjonuje organizm dziecka. Warto zacząć od najbardziej dostępnych i mało inwazyjnych badań oraz konsultacji z pediatrą, który przeanalizuje badania.
Co warto badać u dzieci?
Badania krwi wykonuje się zazwyczaj na czczo i jest to jedno ukłucie, aby pobrać krew. Przed badaniem dziecko powinno być wypoczęte i dobrze napojone. Należy podawać do picia niegazowaną wodę.
W ramach badania krwi warto wykonać:
- Morfologię krwi, która jest podstawowym narzędziem pomocnym we wstępnej diagnostyce licznych schorzeń. Służy do jakościowej i ilościowej oceny składu krwi, m.in. liczby białych i czerwonych krwinek oraz stężenia hemoglobiny.
- Lipidogram – badanie profilu lipidowego polega na oznaczeniu w osoczu krwi żylnej cholesterolu całkowitego (TC), triglicerydów (TG), lipoprotein o małej (LDL) i dużej gęstości (HDL) oraz wyliczeniu frakcji nie-HDL. Zaleca się, aby badanie wykonać na czczo, po co najmniej ośmiogodzinnej przerwie w jedzeniu. Wykonuje się go jako profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych.
Zaleca się przeprowadzenie diagnostyki zaburzeń lipidowych u dzieci z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku dyslipidemii lub wczesnego wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Wykonanie tego badanie rekomendowane jest u dzieci z nadwagą, otyłością, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą oraz palących papierosy (młodzież).
- Glukoza na czczo we krwi żylnej – prawidłowy poziom cukru we krwi u dzieci, podobnie jak u dorosłych, wynosi na czczo od 70 do 99 mg/dl. Każde odchylenie od normy wymaga ponownej kontroli i konsultacji z lekarzem. Obecnie obserwujemy znaczny wzrost częstości występowania nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży, a co za tym idzie zwiększenie częstości zaburzeń tolerancji węglowodanów i zachorowania na cukrzycę typu II.
Badanie to (jeśli jest nieprawidłowe) pozwoli na wczesną reakcję i diagnozę. Podwyższona glukoza we krwi może mieć związek z chorobą metaboliczną, o podłożu autoimmunologicznym, ale również wynikającą z otyłość, braku ruchu i złych nawyków żywieniowych.
- Żelazo na czczo – niedobory żelaza u dzieci zazwyczaj diagnozowane są jako anemia, wtedy gdy we krwi występuje za mała liczba czerwonych krwinek lub gdy w ich wnętrzu występuje zbyt mała ilość hemoglobiny. Najczęstszą przyczyną anemii u dzieci jest niedobór żelaza. Niedobory żelaza mogą się objawiać częstymi infekcjami, upośledzeniem łaknienia, skłonnością do krwawień.
Ostatnio często obserwuje się niedobory żelaza u dzieci z nadwagą i otyłością. Żelazo dostarczane jest zazwyczaj z pożywieniem, ale z powodu źle zbilansowanej diety mogą pojawić się jego niedobory. Profilaktyka niedoboru żelaza jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju dzieci na każdym etapie.
- Hormon tyreotropowy – TSH - badanie to będzie informowało o prawidłowym lub zaburzonym działaniu tarczycy. Hormony tarczycy biorą udział w procesach wzrastania, regulują także metabolizm oraz termogenezę, czyli utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała, a także wpływają na procesy dojrzewania płciowego. Zaburzenia funkcjonowania tarczycy należy jak najszybciej zdiagnozować i wdrożyć odpowiednie leczenie.
- Witamina D-25(OH)D – suplementacja witaminy D zalecana jest w Polsce od października do marca. Jednak nie zawsze jest ona odpowiednio suplementowana, a wiele czynników może niekorzystnie wpływać na jej przyswajanie. Witamina D odpowiedzialna jest między innymi, za odporność i zdrowe kości. Badanie to pozwoli na sprawdzenie jej poziomu i ewentualną korekcję suplementacji.
- Białko ostrej fazy – CRP – jest to badanie wskazujące na infekcję w organizmie. Stężenie białka C reaktywnego w krwi pomaga ustalić przyczynę infekcji. CRP nieprzekraczające 40 mg/L najczęściej jest wynikiem infekcji wirusowej, wysoki wynik CRP – 100 mg/L lub wyższy, wskazuje na zakażenie bakteryjne lub może oznaczać zatrucie toksynami, zapalenie wątroby czy inną chorobę związaną ze stanem zapalnym.
- Kreatynina – surowica – badanie to jest pierwszym etapem przesiewowego badaniach chorób nerek. Podwyższony poziom kreatyniny może świadczyć o występowaniu takich schorzeń jak ostra niewydolność nerek czy przewlekła niewydolność nerek. Jeśli nie są prawidłowe, konieczne jest przeprowadzenie dalszej, pogłębionej diagnostyki.
Mocz – Badanie moczu u dziecka jest podstawowym narzędziem diagnostycznym, pozwalającym na ocenę jego stanu zdrowia. Analiza moczu pozwala stwierdzić jak funkcjonują nerki i układ moczowego, jak również całego organizmu.
USG jamy brzusznej – badanie to wykonuje się, aby ocenić stan narządów wewnętrznych, które znajdują się w brzuchu dziecka. Pozwala ono stwierdzić jak się rozwijają, zbadać kształt i umiejscowienie, a także zdiagnozować choroby wrodzone i nieprawidłowości w ich budowie. Zazwyczaj wykonuje się je, kiedy dziecko skarży się na bóle brzuch, brak apetytu.Jest to badanie bezinwazyjne i bezbolesne, ale wymaga jednak przygotowania, o którym w zależności od wieku dziecka, rodzice zostają poinformowani w czasie rejestracji na badanie.
Konsultacja u pediatry to istotny element profilaktyki. Lekarz przeanalizuje wszystkie badania, obejrzy i porozmawia z dzieckiem. Jeśli będzie taka konieczność zleci bardziej zaawansowaną diagnostykę.
Grudzień to czas, kiedy myślimy o prezentach, życzymy sobie zdrowia i pomyślności. Może jednym z prezentów dla dzieci powinny stać się również pakiety badań profilaktycznych? Będzie to z korzyścią dla ich zdrowia i przyszłości!
Centrum Medyczne Damiana w Warszawie przygotowało pakiet diagnostyczny dla dzieci Pakiet Zdrowe Dziecko. Dobór badań został przygotowany przez lekarzy pediatrów, aby jak najlepiej ocenić stan zdrowia dziecka. Zapraszamy.
Centrum Medyczne Damiana oferuje kompleksowe usługi medyczne: szeroki zakres badań diagnostycznych oraz konsultacje specjalistów.