Eksperci podpowiadają, które elementy świąt mogą być trujące

Ostatnie zmiany: 16 grudnia 2024
Eksperci podpowiadają, które elementy świąt mogą być trujące

Czy wiesz, że niektóre rośliny, które wykorzystujemy do dekorowania mieszkań na święta Bożego Narodzenia, mogą być trujące zarówno dla ludzi, zwłaszcza dzieci, jak i zwierzaków? Na które symbole Gwiazdki trzeba uważać?

Gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska, czyli wilczomlecz nadobny, wilczomlecz piękny, poinsecja nadobna, pochodzi z Meksyku. Zagrożenie stanowi biały mleczny sok wydostający się z jej uszkodzonych liści i łodyg. Zawiera on związki chemiczne, które mogą dawać objawy typowe dla zatrucia pokarmowego.

Po jego spożyciu pojawiają się wymioty, bóle brzucha i biegunki. Może dojść do uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej, a także rogówki oka, co wywołuje czasową ślepotę.

reklama

Ostrokrzew

Ostrokrzew kolczasty to gatunek krzewu z rodziny ostrokrzewowatych, który występuje dziko w Europie i Afryce. W Europie Zachodniej i w Ameryce Północnej jest uprawiany jako roślina ozdobna.

W liściach ostrokrzewu obecne są garbniki, kwasy fenolowe, saponiny trójterpenowe i alkaloidy purynowe. Nowe badania nie potwierdziły obecności związków cyjanogennych.

Z kolei jego owoce, czyli jagody ostrokrzewu, zawierają saponiny. Te, spożyte w dużych ilościach, mogą wywołać obawy zatrucia. Pojawiają się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego: wymioty i biegunka, a także senność, problemy z równowagą i mową (ataksja).   

Jemioła

Jemioła pospolita, nazywana także jemiołą białą, jest półpasożytem. Ma zdolność fotosyntezy, ale wodę i sole mineralne pobiera z drzewa, które jest jej żywicielem.

Owoce jemioły, które dojrzewają na początku zimy, są bezpieczne dla ptaków. Dla zwierząt i ludzi stanowią poważne zagrożenie. Zawarte w nich związki chemiczne mogą wywołać wymioty i biegunki, prowadzić do bradykardii (spowolnienia pracy serca), obniżenia ciśnienia krwi, duszności, a nawet śmierci.

reklama

Cis pospolity

Cis jest rośliną bardzo toksyczną, a trujące są wszystkie jego części. Ich spożycie może powodować drgawki, wymioty, niewydolność krążeniowo-oddechową ze śmiercią włącznie.

Ciemiernik

Ciemiernik jest nazywany różą Bożego Narodzenia, ponieważ okres jego kwitnienia przypada na późną jesień i zimę. Często są to jedyne kwiaty, które o tej porze kwitną w ogrodzie.

Róża Bożego Narodzenia jest trująca. Zawiera toksyczne, w smaku piekące glikozydy bufadienolidowe – helleborynę i helleborydynę (stosowane w medycynie). Po przełamaniu liście wydzielają silny, ostry zapach. Wszelkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać przy nich w rękawiczkach

Dobra wiadomość jest taka że drzewka choinkowe, przynajmniej te ekologiczne, są bezpieczne.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: