Zasiłek macierzyński - ile i dla kogo?
Oczekujesz dziecka i wybierasz się na urlop macierzyński? Jeżeli jeszcze nie wiesz ile i na jakich zasadach ci się on należy według nowych zasad – przeczytaj tu:
Urlop macierzyński i ojcowski w pytaniach i odpowiedziach
Jeśli natomiast prowadzisz działalność gospodarczą – sprawdź na co możesz liczyć tu:
Ciąża i macierzyństwo a działalność gospodarcza
A jak to wygląda od strony finansowej?
reklama
Jaka jest wysokość przysługującego ci zasiłku macierzyńskiego?
Jest to ściśle uzależnione od twojej pensji, a więc także od wysokości opłacanych przez ciebie składek na ubezpieczenie społeczne. Nie ma tu znaczenia forma zatrudnienia – etat, własna DG czy też umowa zlecenia. Korzystając tylko z podstawowego wymiaru urlopu macierzyńskiego – masz prawo do zasiłku równego 100% pensji. Decydując się później na dodatkowy urlop rodzicielski – w trakcie jego trwania otrzymasz 60% wynagrodzenia. Jeżeli jednak już na samym początku poinformujesz pracodawcę, że zamierzasz skorzystać z całego urlopu macierzyńsko-rodzicielskiego – przez cały okres będziesz otrzymywać 80% pensji. Raz podjętą decyzję możesz też zmienić – wrócić do pracy wcześniej lub zgłosić się po dłuższy urlop – w takich wypadku twój zasiłek będzie wyrównywany do przysługującej ci wysokości.
Regulacje te dotyczą cię także w przypadku, gdy twoja umowa o pracę już wygasła i nie masz prawa do zasiłku chorobowego. Istotna jest data urodzenia dziecka – nie wcześniej niż 1 stycznia 2013 roku. Matki wszystkich dzieci urodzonych po tym terminie są objęte prawem do wydłużonego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Oczywiście pod warunkiem, że w chwili pójścia na urlop macierzyński były objęte zasiłkiem chorobowym, niezależnie od formy zatrudnienia. Pamiętaj także o tym, że w przypadku zasiłku macierzyńskiego nie ma żadnego okresu karencji i oczekiwania na nabycie praw. Wystarczy, że rozpoczniesz pracę i zostaniesz zgłoszona do ubezpieczenia.
Nie przegap jednak konieczności opłacania ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli pracujesz na umowę zlecenie, o dzieło czy prowadzisz własną DG – ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, a nie obowiązkowe. Jego brak spowoduje, że nie będziesz mieć uprawnień do zasiłku macierzyńskiego, nie dostaniesz nic. Natomiast pracując na etacie, nawet gdy z powodu likwidacji zakładu pracy w czasie trwania ciąży zostanie rozwiązana umowa o pracę, zachowujesz prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Marzanna Szulta