Ostatnie zmiany: 27 czerwca 2019

reklama

Kiedyś oglądałam fascynujący film o tym, jak buddyjscy mnisi sypali mandalę. Na podłodze usypany był niesamowity, wielki krąg z barwnego piasku, a oni z ogromnym skupieniem usypywali niemalże po ziarenku kolorowy wzór, pełen jakiejś tajemniczej symboliki. Zainteresowało mnie to na tyle, że zaczęłam szukać dodatkowych informacji.

Ku swojemu zdziwieniu odkryłam, że mandala jest polecana przez nauczycieli, jako interesująca forma pracy z dzieckiem, szczególnie takim nadpobudliwym czy mającym trudności z koncentracją uwagi. Postanowiłam spróbować i okazało się, że to naprawdę działa!

Dzieci, którym zaproponowałam taką zabawę, stopniowo wyciszały się, przestawały rozmawiać, skupiały się na swojej pracy, a efekt był wspaniały. Dlatego zachęcam wszystkich do takiej zabawy, koniecznie wciągnijcie w nią dzieci!

Mandala to słowo, które oznacza koło, łuk. Jest to motyw artystyczny występujący w sztuce buddyjskiej. Jej tworzenie uważane jest za formę medytacji. Mandala ma znaczenie symboliczne: koło oznacza niebo, to co zewnętrzne i nieskończone, a kwadrat wszystko, co związane z ziemią, człowiekiem i tym, co wewnątrz. Buddyjska mandala powinna w harmonijny sposób łączyć koło z kwadratem, ale w środku musi być punkt centralny stanowiący zarówno koniec, jak i początek. W otaczającymi nas świecie nietrudno odnaleźć

 

Najprostsza mandala

(papier do drukarki, drukarka, kredki lub flamastry)

To taka, którą wystarczy wydrukować i pokolorować. Wystarczy w wyszukiwarce wybrać opcję „wyszukiwanie grafiki” i wpisać „mandala”. Znajdziemy w ten sposób mnóstwo rysunków.

 



Po wydrukowaniu organizujemy sobie miejsce pracy: kolorowe kredki lub flamastry i chwilę czasu. Ważne jest, aby pracę prowadzić kręgami, więc albo zaczynamy od środka i stopniowo przechodzimy na zewnątrz, albo najpierw kolorujemy brzeg zewnętrzny i posuwamy się (kręgami!) do środka. Nie wolno kolorować w tradycyjny sposób: od góry do dołu i z lewej do prawej, gdyż wówczas nie osiągniemy oczekiwanego efektu. Tylko praca po okręgach umożliwia nam właściwe skupienie.

 

Twórcza mandala
(papier, cyrkiel, ołówki, kredki, flamastry)



W zależności od czasu i możliwości dziecka wybieramy kartkę A1 lub A4 i przy pomocy cyrkla (lub z braku tego ostatniego - pokrywki) rysujemy jak największy okrąg. Następnie wybieramy ulubione kolory i zaczynamy pracę (po okręgach!) Taka mandala może być tematyczna: woda, ogień, jesień. Należy pracować w ciszy i używać swoich ulubionych barw! Tak tworzona mandala w największym stopniu pozwala na skupienie.

 

Mandala sypana
(kartka z bloku technicznego, klej, kasze i inne ziarenka lub kolorowy piasek)



Możemy postępować jak buddyjscy mnisi, ale jeśli chcemy efekt naszej pracy utrwalić, to przyda się klej. Mandalę można usypać z kolorowego piasku (w niektórych sklepach można go kupić) lub z tego, co dostępne w każdym domu: kasz, nasion itp. Pracę możemy pozostawić w naturalnych kolorach bądź< gotową już pomalować plakatówkami.


 

Mandala wyklejana
(kartka z bloku technicznego i plastelina lub klej i kolorowa bibuła)



Z plasteliny formujemy kuleczki i wałeczki, a następnie naklejamy je na narysowanym wcześniej wzorze. Zamiast plasteliny możemy użyć kulek z bibuły. Interesująco prezentuje się też wydzieranka.


Mandala woskowa
(kartka z bloku technicznego, wosk pszczeli, pędzel, kolorowa mulina lub włóczka)


To trudna i wymagająca wytrwałości technika. Najpierw musimy przygotować podkład. W tym celu rozgrzewamy kawałek pszczelego wosku (jeśli nie mamy dostępu do takiego surowego, można poświecić woskową świecę – do kupienia w sklepach z ziołami). Z bloku technicznego wycinamy koło. Używając dość szerokiego i sztywnego pędzla malujemy koło roztopionym woskiem. Gdy wystygnie – nakładamy kolejną warstwę. Ważne jest, aby kolejne warstwy nakładane były w różnych kierunkach. W ten sposób kładziemy 1-4 warstwy. Przygotowujemy kolorowe nitki i delikatnie wgniatamy je w wosk (przydaje się ostro zakończony patyczek). Pracę zdecydowanie zaczynamy od środka i powoli posuwamy się na zewnątrz.



Mandalowy wisiorek
(modelina, wosk pszczeli, kolorowe koraliki)



Z modeliny formujemy kółko (niezbyt duże – takiej wielkości, żeby było interesującym wisiorem) i wałeczek. Wałeczek układamy na zewnątrz koła i przyciskamy go tak, żeby się połączył. formujemy też zawieszkę lub robimy dziurkę. Modelinę utwardzamy zgodnie z przepisem na opakowaniu. Wlewamy trochę roztopionego wosku pszczelego. Ma on utworzyć równą, gładką powierzchnię pomiędzy brzegami. Następnie przy pomocy patyczka (np. wykałaczki) układamy i wciskamy w wosk koraliki.



Mandala witrażowa
(specjalne farby do malowania na szybach)



Wcześniej drukujemy wzór i podkładamy go pod folię, na której będziemy malować (np. koszulce do segregatora). Następnie nakładamy konturówkę, a gdy wyschnie wypełniamy kolorami. Po 24 godzinach mandala jest gotowa do delikatnego zdjęcia z folii i przyklejenia na czystej szybie.

 

Joanna Górnisiewicz

Więcej pomysłów na zabawy dla przedszkolaków znajdziesz tutaj

a tu zabawy dla dzieci szkolnych.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: