Moja pierwsza gra planszowa
Spostrzegawczość, komunikacja, planowanie – to tylko niektóre z kompetencji, które intensywnie rozwijamy podczas zabawy z planszówkami. Ponadto gry są doskonałą rozrywką dla całej rodziny, dzięki której jeszcze lepiej się poznajemy, a nasze relacje dodatkowo się pogłębiają. Nic dziwnego, że coraz chętniej wybieramy je zamiast klasycznych zabawek, na przykład gdy szukamy prezentu z okazji Dnia Dziecka. Tylko jaką grę wybrać na sam początek przygody z planszówkami?
Poniżej znajdziesz 5 prostych, uniwersalnych i satysfakcjonujących gier, które nie tylko zapewnią dzieciom wiele godzin doskonałej zabawy, ale też będą wspierać rozwój kluczowych umiejętności.
Opowiedz mi bajkę
Wybierając grę dla dziecka warto zwrócić uwagę na jego zainteresowania. Pierwszą planszówkę można połączyć z ulubioną zabawą, dzięki czemu będzie jeszcze bardziej angażująca. Jak to zrobić? Za przykład może posłużyć wspólne czytanie bajek. Jeśli Twoje dziecko chętnie słucha opowieści, zwróć uwagę na proste gry narracyjne, w których sami możemy poprowadzić losy naszych bohaterów!
Opowiadanki to gra stworzona z myślą o wspólnym spędzaniu czasu. Rodzice z dziećmi poznają bajki i decydują o tym, jakie zwierzaki zostaną bohaterami opowieści. Kotek to odważny rycerz, a może samotny muzykant? Wiewiórka to ciekawska wiedźma czy niezdarna wojowniczka kung-fu? Ulubiona historyjka nie przestanie Was bawić, jeśli za każdym razem będziecie zmieniać występujące w niej zwierzęta: zły strażnik z dzisiejszej opowieści w kolejnej może stać się nieustraszonym kapitanem. Wszystko zależy od Was!
Na straży spokoju
Z opowiadaniem historii nierozerwalnie związany jest również temat snów – w końcu bajki na dobranoc mają ułatwiać zasypianie i zapewniać spokojny odpoczynek. Niestety, jakkolwiek mocno byśmy się nie starali, od czasu do czasu przytrafia się nam koszmar. W takim wypadku warto mieć ze sobą bohaterskiego, pluszowego obrońcę!
Pluszowych snów to gra utrzymana w bajkowym klimacie, a jej mechanizm opiera się o szacowanie wielkości. W każdej rundzie losujemy jeden kafelek koszmaru. Ale spokojnie, nie jest wcale taki straszny! Naszym zadaniem jest wybranie spośród dostępnych obrońców takiego, który swoim rozmiarem zasłoni kafelek, będąc jednocześnie możliwie jak najmniejszym. W ten sposób maluchy uczą się obserwacji i oceniania rozmiarów, rozwijają też poczucie sprawczości w rozwiązywaniu codziennych problemów.
Przyjemne z pożytecznym
Większości z nas gry planszowe kojarzą się wyłącznie z rozrywką. I słusznie, bo taki jest ich nadrzędny cel: mają przede wszystkim bawić. Wiele tytułów powstaje jednak z myślą o rozwijaniu konkretnej wiedzy lub umiejętności. Takie gry pod płaszczykiem doskonałej zabawy przemycają ważne treści i przygotowują dziecko do późniejszych szkolnych wyzwań.
W takim celu została stworzona seria BrainBox - Poznaję…, zaadresowana do przedszkolaków. Znajdziesz w niej 5 prostych gier karcianych opartych na ćwiczeniu pamięci, które przy okazji wprowadzają dziecko w świat nauki. Przyjemne dla oka obrazki i angażujący mechanizm zabawy pozwolą maluchom poznać alfabet, świat liczb, kolory oraz informacje o najpopularniejszych zwierzętach i miejscach ich występowania. Podczas zabawy staramy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów prezentowanego obrazka, a następnie odpowiadamy na przypisane do niego pytania.
Co on miał na myśli
Gry planszowe to również ważne narzędzia w rozwoju umiejętności społecznych. Jako zabawy analogowe i grupowe doskonale uczą komunikacji, przestrzegania reguł, a także tego, że nie zawsze możemy wygrywać. Jest jednak pewna szczególna grupa gier, które wyjątkowo silnie wiążą się z interakcją: mowa tutaj o zabawach opartych na współpracy.
Gry kooperacyjne warto wykorzystywać od najmłodszych lat, dbając, by każdy członek grupy miał równie ważny głos i wpływ na podejmowane decyzje. Doskonałym wstępem do takich zabaw będzie Koncept Kids - Zwierzaki,czyli wariacja na temat kalamburów. W czasie rozgrywki dorosły przekazuje hasło (nazwę zwierzęcia) za pomocą planszy pełnej obrazków symbolizujących kolor, cechy szczególne, miejsce występowania czy pożywienie. Na podstawie otrzymanych wskazówek grupa stara się odgadnąć, o jakie zwierzę mogło chodzić. Oprócz cennych dyskusji w ramach drużyny, Koncept zapewnia okazję do poszerzania słownictwa i naukę operowania kategoriami nadrzędnymi.
Palcem po mapie
A co jeśli nie po drodze nam z kreatywnymi zabawami skojarzeniowymi i szukamy bardziej klasycznych gier? Na szczęście w tym obszarze również mamy do wyboru wiele wartościowych, a jednocześnie ciekawych tytułów, które połączą przy stole wszystkich domowników niezależnie od ich wieku.
Z myślą o najmłodszych powstało chociażby Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż, czyli dziecięca wersja gry o wielkiej, kolejowej przygodzie. Podczas zabawy budujemy trasy kolejowe na mapie Europy, krok po kroku zajmując kolejne połączenia. W tym celu musimy zbierać karty wagonów w kolorach odpowiadających odcinkom na planszy. W ten sposób dzieci nie tylko konstruują pierwsze proste strategie, ale też poznają geografię Starego Kontynentu! Co więcej, dzięki specjalnie przygotowanej planszy nie muszą umieć czytać, by zacząć zabawę, bo wszystkie miasta na mapie oraz kartach są reprezentowane przez swoje charakterystyczne elementy.