reklama
Poprawiamy koncentrację u przedszkolaka
Gry i zabawy poprawiające koncentrację
Ponieważ zabawa jest ulubioną formą aktywności dziecka, nauka koncentracji powinna być związana właśnie z nią. Oczywiście, zanim zaczniecie oczekiwać długotrwałych efektów tych ćwiczeń, powinniście najpierw dokładnie przemyśleć, co może być ewentualną przyczyną zaburzeń koncentracji i jeśli trzeba, zmienić swoje i dziecka postępowanie.
Więcej na ten temat tutaj
Musicie też pamiętać, że nie wolno się zniechęcać. Może się zdarzyć, że dziecko będzie mało wytrwałe, w czasie gry będzie się złościło, denerwowało, że gra toczy się nie po jego myśli, zrzuci planszę itp. Jeśli wtedy i wy szybko się poddacie, stwierdzając "z takim złośnikiem nie będę grał", dacie lekcję najgorszą z możliwych, a dziecko najpewniej wyciągnie wniosek: "skoro rodzice nie umieją się postarać i przezwyciężyć trudności, ja też się poddam".
W co się bawić?
Każda zabawa, która rozwija wytrwałość, sprzyja nauce koncentracji, jeśli tylko dziecko przestrzega reguł i nie rezygnuje przed osiągnięciem celu. Zanim jednak zasiądziecie do zabawy, ustalcie kilka zasad:
- jak często będziecie grali lub bawili się (np. 3 razy w tygodniu) i przestrzegajcie tego,
- wybierzcie grę, zabawę dostosowaną do wieku, możliwości i zainteresowań dziecka,
- nie przeciążajcie dziecka - jeśli gra jest zbyt trudna lub trwa zbyt długo zmieńcie lub uprośćcie zasady (należy to zrobić przed grą, nie w trakcie!),
- wybierajcie zabawy, które będą wszystkich cieszyć, także dorosłym powinny sprawiać one przyjemność,
- na początek wybierzcie gry niezbyt długie i takie, w których dziecko będzie miało możliwość osiągnięcia sukcesu,
- unikajcie krytykowania,
- konsekwentnie przestrzegajcie reguł i chwalcie za ich przestrzeganie,
- na gwałtowne reakcje (wybuch wściekłości, chęć wycofania się), reagujcie spokojem, bez robienia wyrzutów dążcie do tego, aby dziecko dotrzymało warunków umowy i skończyło grę
Klocki
Mogą być bardzo różne, ale wszystkie posłużą naszym celom, ucząc wytrwałości, planowania, zręczności, sprawności rąk.
Zwykłe drewniane sześciany można układać w jak najwyższą wieżę. Starsi mogą sięgnąć po grę o nazwie Jenga - należy w niej nie tylko ułożyć wieżę, ale potem stopniowo wyjmować klocki ze spodu, żeby ułożyć je na górze. Klocki typu Lego - można je układać kierując się instrukcją, a można też samemu wybrać cel, np: budujemy dom, samolot itp.
Układanki
To przede wszystkim puzzle, które uczą spostrzegawczości i wymagają
znalezienia fragmentu w całości (co doskonale kształci koordynację wzrokową),
ale także szereg gier np. firmy Granna:
PATYCZAKI (60 patyczków w 4 kolorach i 8 kartek z wzorami do układania),
LALECZKI (ubieranie papierowych lalek w poszczególne części stroju),
BOSO, ALE W OSTROGACH (64 karty tworzące 16 portretów dzieci)
SZNURKI I DZIURKI (odpowiednie przeciąganie kolorowych sznurków ozdabia rysunek)
TANGRAM (tradycyjna chińska układanka, w której za pomocą siedmiu figur układa się dziesiątki obrazków)
KOSTKA RUBIKA (i inne tego typu układanki - niegdyś bardzo popularne, obecnie dość ciężko je dostać).
Gry
Można kupić i... zrobić wiele gier (wspólne majsterkowanie także ćwiczy
koncentrację). Wszystkie gry uczą:
- czekania na swoją kolej,
- obserwowania tego, co się dzieje i dostosowywania swoich działań do sytuacji,
- wytrwałości (gramy do końca!)
- radzenia sobie z emocjami (zwłaszcza frustracją),
- dostosowywania się do reguł.
Gier, które warto polecić, jest mnóstwo, ja wymienię tutaj tylko kilka - naszych ulubionych:
CIUPY To stara gra, do której potrzeba 5 kamyków, podrzuca się jeden i gdy jest on w powietrzu, łapie pozostałe. Następnie podrzuca się 2 itd. Kto "skusi" ten oddaje kamyki następnemu graczowi. Potem wprowadza się utrudnienia i urozmaica sposób rzucania (np. spod łokcia drugiej ręki) i łapania (na wierzch dłoni).
SUPERFARMER To niesamowita gra firmy Granna, w której trzeba zgromadzić po jednym zwierzęciu każdego gatunku. Niestety co jakiś czas na kostce pojawia się lis lub wilk. Zabawa bywa szalenie frustrująca, kiedy co chwilę traci się dobytek, ale właśnie dzięki temu wspaniale ćwiczy umiejętność radzenia sobie z porażką. O grze można poczytać więcej na stronie www.superfarmer.pl
CZARNY PIOTRUŚ Jest gra karcianą, a karty do niego można kupić lub zrobić - wystarczy 12 par i jedna karta bez pary. Spośród kart trzymanych w wachlarzyku gracze kolejno wyciągają po jednej karcie. Jeśli mają parę - odkładają ją na bok. Kto zostanie z nieparzystym "piotrusiem" w ręce - przegrywa.
MEMO Świetnie ćwiczy pamięć i spostrzegawczość. Pary obrazków rozkłada się obrazkiem do spodu, a następnie wybiera i odwraca dwa kartoniki. Jeśli jest to para, można ją zabrać. Wygrywa ten, kto ma najwięcej par.
LOTERYJKI Na małych obrazkach znajdują się rysunki lub fotografie. Każde dziecko otrzymuje dużą planszę, a następnie losuje mały obrazek - jeśli taki obrazek ma na swojej planszy, może go tam ułożyć. Jeśli nie, odkłada go do wspólnej puli. Wygrywa ten, kto najszybciej zapełni swoją planszę małymi obrazkami.
Ćwiczeniu koncentracji wybornie służy wspólne czytanie i oglądanie książek, a także słuchanie bajek. Te ostatnie z powodzeniem mogą zastąpić telewizyjne.
Joanna Górnisiewicz
Wychowanie dziecka - przeczytaj pozostałe nasze artykuły.
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym - kliknij tutaj.
Masz dziecko w przedszkolu ? - zajrzyj tutaj
Kliknij też w zerówkę i szkołę.