reklama
reklama
Więc chodź, pomaluj mój świat… – analiza kolorystyczna cz.1
To żadne fanaberie, wybór koloru ubrania ma ogromne znaczenie dla naszego wyglądu. Jesteśmy naturalnym dziełem sztuki, w którym wszystko ze sobą harmonizuje – kolor włosów, skóry i oczu. Czasem nieświadomie psujemy tą harmonię. Ubieramy ubrania w złych tonacjach kolorystycznych, włosy farbujemy na złe kolory i robimy makijaż nieodpowiednio dobranymi cieniami.
Pomyślcie, jakie komplementy słyszycie? Czy ktoś zapytał Was, czy aby nie czujecie się źle, podczas gdy nic Wam nie dolegało? Tak właśnie nieodpowiednio dobrane kolory mogą sprawiać, że wyglądamy niezdrowo. Dodają nam też lat, których w pewnym wieku nie chcemy mieć już więcej. Nie jesteśmy jak manekiny w sklepie, których rolą jest eksponowanie ubrań, ale to ubrania mają nas upiększać.
Mamy swoje ulubione kolory, ale nie każda z nas ma dobrą intuicję i nie zawsze są to kolory nam pasujące. A co z modnymi kolorami? Mody są i przemijają a tonacja naszej skóry pozostaje taka sama. Nie ma tu znaczenia czy jesteśmy opalone czy blade. Kiedy pojawia się moda na jakiś konkretny odcień wszędzie go widzimy i nie potrafimy ocenić czy chcemy mieć ubranie w tym kolorze bo nam pasuje czy też dlatego, że po prostu wypada być modnym. Nie musimy z niego rezygnować, ale ważne, żebyśmy nie nosiły go blisko twarzy. Na nasze szczęście odcienie mają nazwy i za każdym razem kiedy przeczytacie w tym artykule o takim którego nie znacie, poszperajcie w przepastnej studni jaką jest Internet.
Istnieje podział, o którym każda kobieta słyszała, na typy urody: chłodne –lato i zima oraz cieple - jesień i wiosna. Zanim przejdziemy do sedna musicie nauczyć się rozróżniać kolory. Te z nas które urządzały mieszkanie i trochę poznały zasady doboru kolorów będą mieć łatwiej. Pozostałe niech się nie zrażają pierwszym niepowodzeniem – to wcale nie jest takie łatwe. Na przykład kolor różowy jest postrzegany jako ciepły, ale ma wiele odcieni i niektóre jak łososiowy są cieple podczas, gdy liliowy róż jest zdecydowanie chłodny. Poobserwujcie jakie kolory Was otaczają? Które wyraźnie są przytłumione ciepłym kolorem podstawowym –czerwonym lub żółtym, albo zimnym –niebieskim? Takie obserwacje kolorów, które Was otaczają, bardzo pomogą w określeniu tego jakim typem kolorystycznym jesteście.
Polecam Wam zrobienie testu. Jeżeli znacie kogoś, kto może Wam w tym pomóc, bo zna się na kolorach, to skorzystajcie z jego pomocy. Potrzeba na to spokoju i dłuższej chwili. Nazbieraj jak najwięcej różnokolorowych tkanin –ubrań : Twoich, dzieci, partnera, poszewek, ręczników i co znajdziesz, ważny jest kolor! Usiądź przed lustrem przy oknie od strony północy, w dzień bo sztuczne światło zafałszuje wynik testu. Bez makijażu, włosy zaczesane do tyłu, a jeżeli są farbowane nałóż na nie chustę w kolorze złamanej bieli (nie wpadającą w żółć), zawiń się w ręcznik albo ubierz koszulkę na ramiączkach, nie może Cię rozpraszać żaden kolor który nie jest Twoim naturalnym.
Patrz na twarz przykładając pod brodą tkaniny. Zapomnij, że nie lubisz jakiegoś koloru. W tej chwili celem jest ustalenie jakim typem jesteś, a nie jaki kolor masz nosić. Odpowiadaj sobie na pytania i te kolory w których źle wyglądasz odkładaj na jedną stronę, a te w których dobrze na drugą.
Czy Twoja cera staje się bardziej różowa ? Czy żółta? Bardziej szara? Bledsza? Czy Twoje oczy błyszczą bardziej intensywnie? Czy wyglądają wyraźniej? Wyglądasz młodziej czy starzej? Czy zanieczyszczenia skóry są bardziej czy mniej widoczne? Czy twarz staje się rozlana czy jej kontury zyskują? Czy masz wrażenie, że Twoja twarz ginie za tym kolorem?
Powtarzaj ten test ile razy chcesz. Jeżeli wybierzesz kolory, które są Twoimi określ ich nazwy i spisz je. Czy są zdecydowanie zimne jak kolory dla lata i zimy? Czy też wyraźnie cieple jak dla jesieni i wiosny?
Następnym krokiem jest sprawdzenie czy dobrze wybrałyście. Zróbcie tabelkę z czterema kolumnami: lato, jesień, zima i wiosna. Odpowiadając na wszystkie pytania z każdego typu kolorystycznego stawiajcie krzyżyk na tak w odpowiedniej kolumnie. W ten sposób uzyskacie potwierdzenie lub zaprzeczenie wcześniejszego wyboru.
Typ wiosenny
Czy Twoja skóra jest delikatna, prawie przeźroczysta? Czy cera ma jasnozłoty lub ciepły brzoskwiniowy odcień(możesz porównać z innymi)? Czy łatwo się czerwienisz? Czy cera nie jest gładka, ale ma skłonności do naturalnych rumieńców w kolorze ciepłego różu? Włosy są blond z odcieniem żółtawym – jak len, złoto lub delikatnie czerwonawe, ale nie w barwach popiołu? Czy włosy są ciepłe jasnobrązowe bądź złotobrązowe? Czy jako dziecko miałaś włosy złotoblond ? Czy czerwonawy połysk jest zawsze czy tylko w promieniach słońca? Czy skóra brązowieje na słońcu w miarę szybko? Opaleniznę masz w odcieniu złotawym lub lekko czerwonawym? Jeżeli wychodzą Ci na słońcu piegi czy są złotawobrązowe? Biel kremowa pasuje Ci bardziej niż czysta? Kolor wielbłądziej wełny pasuje Ci bardziej niż szarobrązowy? Łososiowy lepszy niż chłodny róż? Łososiowy pasuje bardziej niż mocny oranż? Czerwień koralowa lepsza niż błękitnawa malinowa? Srebrnoszary pasuje bardziej niż antracyt? Brązy lepsze dla Ciebie niż szarości?
Typ letni
Czy Twoja twarz saute wygląda nieświeżo, zimno i szaro? Cerę masz raczej błękitnawą niż złotawą? Jeżeli skórę masz nie za jasną czy wpada w róż? A może skóra bardziej przypomina barwę oliwkową z błękitnawymi cieniami pod oczami? Czy włosy mają wyraźny odcień popiołu? Czy stwierdziłaś już kiedyś, że dobrze Ci z pasemkami srebnoblond? Czy chciałaś swój mysi kolor jakoś zmienić? Czy chciałaś kiedykolwiek mieć bardziej interesujący kolor? Czy jako dziecko miałaś jasne włosy? Czy chciałabyś żeby Twoja opalenizna była intensywniejsza? Czy opalasz się na szarobrązowo lub kolor orzecha laskowego? A piegi po słońcu masz szarobrązowe albo szaroróżowe? Chłodny róż angielski lepszy dla Ciebie niż ciepły łososiowy? Szaroniebieski lepszy niż intensywny błękit? Jasny turkus pasuje Ci bardziej niż zieleń wiosenna (odcień żółtozielony)? Szarobrunatny lepszy niż rudy brąz i żółtawy? Szarobrunatny i jasne odcienie brunatnego lepsze niż wielbłądzia wełna i ceglasty brąz? Niebieskawa czerwień pasuje Ci bardziej niż czerwień oranżowa? Chłodny róż lepszy niż morelowy?
Typ jesienny
Cera jasna jednolita lub z jasnymi piegami? Brwi i rzęsy masz bezbarwne? Czy przy określonych cieniach w makijażu oczy wyglądają jakby miały stan zapalny? Czy jeżeli masz ciemniejsza cerę czy staje się czasem jak ciemniejsza brzoskwinia lub morela? Czy włosy maja rudy połysk lub są kasztanowe? Czy Twoje włosy jeżeli nie są rude maja odcień miodu? Czy znajdujesz w swoich włosach odcienie popiołu? Czy włosy są teraz ciemniejsze niż jak byłaś dzieckiem? Czy Twoja skóra w ogóle się nie opala a nawet łatwo nabawiasz się oparzeń słonecznych? A jeżeli Twoja ciemniejsza karnacja opala się to czy na odcień skory indiańskiej? Czy piegi po słońcu są intensywnie czerwone, złotoczerwone lub brązowoczerwone? Kolor musztardowy pasuje Ci bardziej niż żółty kaczeńców? Zieleń oliwkowa lepsza niż miętowa? Pomarańcz lepszy niż chłodny róż? Purpura jeżyny zdecydowanie lepsza niż odcienie bzu? A antracyt pasuje Ci bardziej niż czekoladowy brąz? Czerwień pomidora lepsza niż czerwień malinowa? Petrol pasuje Ci bardziej niż szafir?
Typ zimowy
Jeśli masz jasną skórę czy jest niebiesko-przezroczysta i porcelanowa? Ciemniejsza karnacja w chłodnym odcieniu oliwki? Miewasz niebieskawe cienie pod oczami? Czy odczuwasz silny kontrast miedzy kolorem Twoich włosów skóry i oczu? Czy Twoje oczy są jak węgliki? Czy włosy masz ciemnobrązowe, średniobrązowe, ale zawsze z odcieniem popiołu? A jeżeli jesteś blondynką i żaden z wcześniejszych opisów włosów nie pasuje do Ciebie, to czy pasuje opis koloru oczu i skóry? Czy wcześnie odkryłaś u siebie kilka siwych włosów? Przy jasnej karnacji po opalaniu nie masz brązowej skóry, a jeżeli tak to pozostaje na niej tylko ślad opalenizny? A gdy masz ciemną karnację po opalaniu masz piękną ciemną opaleniznę? Jeżeli masz piegi czy są szare? Czerń Cię upiększa a brąz przeciwnie? Czysty chłodny róż pasuje Ci bardziej niż złamany angielski? Zieleń jodłowa lepsza niż oliwkowa czy khaki? Czysta czerwień lepsza niż rdzawa czy miedziana? Szafir pasuje Ci bardziej niż błękit gołębi? Śnieżnobiały lepszy niż kremowy? Granat marynarski pasuje Ci bardziej niż przydymiony?
W jednej kolumnie tabeli będzie przewaga krzyżyków. Jeżeli pasują Ci również niektóre kolory z innych pór, to nie znaczy, że test jest nie miarodajny. Po prostu są osoby, które nie mają czystego typu. Możecie więc nosić te kolory w dodatkach.
Małgosia Rajchel