reklama

Stała pora snu oznacza lepszą regulację emocji i zachowania dziecka

 

Czy wiesz, że na zdolności dziecka w zakresie kontrolowania emocji i zachowania duży wpływ ma stała pora snu? Okazuje się, że jest ona ważniejsza niż jego długość i jakość. Dowodzą tego nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Penn State College of Health and Human Development and Penn State College of Medicine. Opublikowano je w czasopiśmie Journal of Developmental and Behavioural Pediatrics.

Kierujący zespołem: Adwoa Dadzie, doktorantka w dziedzinie zdrowia biobehawioralnego oraz Orfeu Buxton, profesor zdrowia biobehawioralnego, analizowali dane dotyczące snu i zachowań 143 sześcioletnich dzieci [w ramach badania Penn State Intervention Nurses Start Infants Growing on Healthy Trajectories (INSIGHT)]. Zaobserwowali, że dzieci, które chodziły spać i zasypiały o tej samej porze każdej nocy, wykazywały lepszą kontrolę nad swoimi emocjami i zachowaniem, gdy były pod wpływem stresu lub współpracowały z innymi dziećmi. 

Na czym polegało badanie?

Kiedy dzieci biorące udział w badaniu INSIGHT były noworodkami, ich matki wzięły udział w szkoleniu w zakresie rodzicielstwa responsywnego. Polega ono na reagowaniu na emocjonalne i fizyczne potrzeby dziecka w ciepły, terminowy i spójny sposób. 

Dzieci biorące udział w badaniu przez siedem dni nosiły monitor na nadgarstku, aby mierzyć swój sen i aktywność w nocy. Urządzenia monitorowały wiele aspektów snu, między innymi czas, w którym dziecko zasnęło i czas, w którym się obudziło rano oraz ilość i jakość snu w ciągu nocy.

Następnie sprawdzano, jak dziecko reaguje na frustrację. Każde wybrało sobie zabawkę, którą chciało się pobawić. Umieszczono ją w przezroczystym pudełku i zamknięto na klucz. Dziecko otrzymało zestaw kluczy, z których żaden nie otwierał pudełka. Następnie naukowcy obserwowali zachowania samoregulujące (mówienie i wypróbowywanie każdego klucza) oraz brak samoregulacji (rzucanie kluczami bez wypróbowania wszystkich). Po czterech minutach naukowcy wrócili z działającym kluczem i pozwolili dziecku bawić się zabawką.

Badacze obserwowali również dzieci dekorujące ramkę z rodzicami. Zachowanie dzieci zostało zidentyfikowane jako prospołeczne, jeśli angażowały się w działania kooperacyjne, takie jak dzielenie się i współpraca lub antyspołeczne, jeśli niszczyły materiały do majsterkowania lub nie pracować z rodzicami.

Wnioski z badania

Sen może wpływać na nastawienie i zachowanie dziecka, co może potwierdzić wielu rodziców. Jednak stała pora chodzenia spać może mieć większe znaczenie niż jakość i długość snu. Dzieci, które chodziły spać o tej samej porze były na ogół w stanie regulować swoje zachowanie i emocje. Dzieci, które chodziły spać o różnych porach, wykazywały większą impulsywność i mniejszą kontrolę. Wyniki jednoznacznie wskazują, że regularność snu ma duże znaczenie dla prospołecznych i odpowiednich do wieku zachowań u dzieci.

Wyniki pokazały również, że im bardziej pora pójścia spać dziecka zmieniała się każdej nocy, tym gorzej regulowało ono swoje zachowanie i emocje. Na przykład dziecko, którego pora pójścia spać zmieniała się o 20 minut każdej nocy w tygodniu objętym badaniem, zazwyczaj wykazywało większą samoregulację niż dziecko, którego pora pójścia spać zmieniała się o dwie godziny w ciągu tygodnia.

Naukowcy twierdzą, że niektórzy rodzice, na przykład ci, którzy pracują wieczorami, mogą nie być w stanie uczestniczyć w rytuałach związanych z kładzeniem dzieci spać, ale mimo to mogą podjąć kroki, aby wychowywać dzieci w sposób bardziej odpowiedzialny: ustalić jasne standardy i wypracować rutynę

- Kiedy rodzice ustalają jasne struktury i odpowiednio reagują na potrzeby swoich dzieci, te osiągają lepsze wyniki w regulacji zachowania, ale i wagi ciała, nawet po latach – powiedział Buxton, członek wydziału współfinansowanego przez Social Science Research Institute. Osiem lat badań w ramach projektu INSIGHT dowodzi, że gdy rodzice reagują odpowiednio i szybko na potrzeby swoich dzieci, te są zdrowsze.

 

 

źródło: https://www.sciencedaily.com 
 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: