Oszczędzamy gaz

Ostatnie zmiany: 27 czerwca 2019
Oszczędzamy gaz

Nic mnie tak nie frustruje i nie nadwyręża mojej kieszeni jak korekty prognoz, które co kwartał przysyła do mnie elektrownia, wodociągi i gazownia.

Wydaje mi się, że nie jestem szczególnie rozrzutna czy lekkomyślna, nie trwonię ani gazu, ani prądu, ani tym bardziej wody – że korzystam z nich rozsądnie. Tymczasem okazuje się, że prowadzenie gospodarstwa domowego, mimo moich starań, to coraz wyższe koszty. Postanowiłam pójść po rozum do głowy – poszperałam tu i ówdzie, zasięgnęłam języka i cóż się okazuje? Otóż podobno wystarczy zmienić nawyki, tu zmodernizować, tu zainwestować a … oszczędności poczynią się same!

 

reklama

15 sposobów na oszczędzanie gazu: 


  1. aby zrobić sobie kubek herbaty nie gotuj całego czajnika wody. Wlej jej tyle, ile ci potrzeba.
  2. używaj garnków, których dna mają podobną wielkość co palnik - płomień powinien grzać go od spodu, nie wystawać i opalać mu boki
  3. gotuj pod szczelnymi pokrywkami – to znacznie skraca czas potrzebny do ich przygotowania
  4. jeśli do gotującej się wody nie dodasz soli (a wsypiesz ją po wrzeniu) – woda zagotuje się szybciej
  5. używaj garnków miedzianych i aluminiowych. Naczynia ze stali szlachetnej oddają do 35%więcej ciepła niż emaliowane
  6. kup garnki z  grubym lub podwójnym, warstwowym dnem. Zagotuj potrawę na jak największym płomieniu, po czym gotuj na minimalnym gazie
  7. dbaj o dno garnka – jeśli nie będzie ono czyste i gładkie, zużycie gazu wzrośnie o połowę
  8. gotuj na parze – nie dość, ze to bardzo zdrowe rozwiązanie, to i ekonomiczne, ponieważ garnki takie są wielopoziomowe i na raz ugotujesz więcej potraw.
  9. jeśli masz przepływowy podgrzewacz wody z „wiecznym płomieniem”, gaś go i zapalaj wtedy, gdy potrzebujesz ciepłej wody. Możesz też kupić piecyk gazowy np. sterowany elektronicznie – w nim iskra zapala palnik w momencie poboru ciepłej wody.
  10. nie zastawiaj grzejników meblami, nie zakrywaj zasłonami i długimi firanami – w ten sposób tracisz 5% ciepła
  11. zadbaj o to, aby były szczelne okna, zaś nieszczelne stare drzwi wymień na nowe; czasem warto zainwestować w ocieplenie budynku: ścian, podłóg, dachu; a ściany od wewnątrz, za kaloryferami, okleić specjalną srebrną folią – a może wymienisz stare kaloryfery na nowe, które szybciej się nagrzewają i łatwiej w nich wyregulować ciepło?
  12. warto zainwestować w nowoczesny kocioł i instalację centralnego – pozwala to zaoszczędzić do 30% energii
  13. jeśli twoja instalacja wyposażona jest w automatyczną regulację temperatury – korzystaj z niej i dostosuj temperaturę w domu do swoich potrzeb – zaprogramuj ją tak, by pomieszczenia, w których nikt nie przebywa, miały temperaturę niższą; to samo dotyczy doby – nocą niech będzie chłodniej, w dzień – cieplej;
  14. nie przegrzewaj pomieszczeń - obniżenie temperatury o 2 stopnie C zmniejsza koszty ogrzewania o ok. 10 proc.
  15. Rozsądnie wietrz pomieszczenia: nie zostawiaj uchylonego okna na cały dzień, a wywietrz pomieszczenie (zakręcając grzejnik lub minimalizując pożądaną temperaturę termostatem) otwierając szeroko okno na kilka minut.

  16. mzb

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: