5 prostych pomysłów na ekologiczne sprzątanie domu

5 prostych pomysłów na ekologiczne sprzątanie domu

Jak w prosty sposób, sięgając po metody naszych babć, uporać się z codziennymi zabrudzeniami, dbając przy tym o zdrowie domowników i środowisko? To proste. Zobacz 5 pomysłów na ekologiczne sprzątanie domu.

Ogólnodostępne, skuteczne i często pięknie pachnące środki czystości swoim składem często przypominają tablicę Mendelejewa. Zawierają wiele substancji (np. chlor i fosfor), które przenikają przez skórę i niekorzystnie oddziałują na układ nerwowy, a także wywołują alergie. Są niebezpieczne zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Dowiedziono, że syntetyczne substancje docierają do maluchów, a to może negatywnie wpływać na ich rozwój.

To, jak i czym sprzątamy domy,  ma ogromny wpływ na środowisko i zdrowie.

Aby sprzątać ekologicznie, nie trzeba biec do sklepu z bio-produktami i wydawać fortuny na różne środki czystości. Wystarczy zaopatrzyć się w ocet, cytryny i sodę oczyszczoną – są skuteczne, a zdrowsze. Z powodzeniem zastąpią wiele syntetycznych środków czystości. Przydadzą się też olejki eteryczne i woda, a także butelka ze spryskiwaczem.

1.Odkamienianie

Tym sposobem można odkamienić i czajnik, i dzbanek, i pralkę. W tym celu wystarczy użyć octu lub cytryny. Do pralki należy wlać dwie butelki octu i włączyć pralkę (pranie w wysokiej temperaturze).

Do dzbanka wystarczy wlać niewielką ilość octu i zalać wodą. Nieco dłużej trwa proces usuwania kamienia przy użyciu cytryny bądź skórek od cytryny. Niemniej efekt też jest zadowalający.

Do usunięcia osadu na dnie czajnika warto podgrzać w nim ocet i zostawić na jakiś czas. Później wystarczy przepłukać.

reklama

2.Mycie szyb

Szyby można umyć tak, jak robiły to nasze babcie, mianowicie używając do tego własnoręcznie zrobionego płynu do mycia szyb (2 łyżeczki octu, 2 litry ciepłej wody wlanych do butelki ze spryskiwaczem) oraz gazet. Szyby należy spryskac płynem i wytrzeć di sucha gazetą.

3.Zmywanie naczyń

Do zmywania naczyń wystarczy ciepła woda z octem, ale można zrobić swój płyn. Wystarczy wymieszać:

  • sok z trzech cytryn,
  • 1,5 szklanki wody,
  • 1 szklankę soli drobnoziarnistej,
  • 1 szklankę octu.

Całość gotować przez 10 minut, ciągle mieszając. Płyn powinien nieco zgęstnieć.

reklama

4.Czyszczenie łazienki

Do czyszczenia wanny, prysznica, kafelków czy toalet, przyda się płyn. Aby go zrobić, wystarczy:

  • pół szklanki octu,
  • pół szklanki wody,
  • kilka kropli olejku eterycznego (np. rozmarynowego lub z drzewa herbacianego).

Składniki należy wymieszać w butelce atomizerem.

Płyn doskonale radzi sobie z osadem i kamieniem. Wystarczy spryskać powierzchnię i pozostawić na godzinę. Ocet również odkaża i usuwa nieprzyjemne zapachy.

Jeśli kamień jest wyjątkowo oporny, można do miejsca przyłożyć nasączony płynem papier toaletowy bądź ściereczkę.

Na noc do muszli warto wlać szklankę octu, a brzegi spryskać płynem.

5.Pranie

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, na jakie narażamy się, stosując super dopierające i super pachnące detergenty, warto postawić na ekologiczne, naturalne proszki i płyny do prania tkanin.

Aby zrobić proszek do prania, wystarczy w pudełku wymieszać:

  • szklankę naturalnych płatków mydlanych,
  • szklankę sody oczyszczonej,
  • szklankę boraksu.

Do prania należy użyć 2 łyżek proszku.  

Aby pranie było pachnące, warto do przegródki na płyn zmiękczający wlać kilkanaście kropli ulubionego olejku eterycznego (np. lawendowy, cytrynowy, różany). Można też zastosować płyn do płukania tkanin.

Aby zrobić płyn do płukania tkanin, na jedno pranie potrzeba: 2 łyżeczki kwasku cytrynowego, niepełna szklanka ciepłej wody, kilkanaście kropli olejku eterycznego. Plusem takiego rozwiązania jest to, że własnoręcznie zrobiony płyn do płukania nie tylko pięknie pachnie i jest ekologiczny, ale i chroni bęben pralki przed kamieniem, dlatego warto go stosować profilaktycznie.

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: