To ja się dopiszę z dwoma superszybkimi przepisami, polecam kiedy spodziewamy się nagłych gości albo po prostu mamy chcicę na coś dobrego
ROŻKI SEROWE Z JABŁKIEM
Składniki:
- 250g masła lub margaryny
- 250g mielonego twarogu śmietankowego na serniki (typu President, Piątnica itd.)
- 250g mąki
- 1 cukier waniliowy
- 2-3 średnie jabłka
- cukier puder do posypania
Z masła, twarogu, mąki i cukru waniliowego zagniatamy ciasto, rozwałkowujemy na grubość ok. 5mm, szklanką wycinamy kółka.
Jabłka obieramy, przekrawamy na ćwiartki, wyciągamy gniazda nasienne i każdą taką ćwiartkę kroimy wzdłuż w dość cienkie plasterki (3-4mm).
Na środek kółka z ciasta kładziemy plasterek jabłka, zawijamy brzegi nad jabłkiem i sklejamy je ze sobą. Układamy na cienkiej blaszce.
Pieczemy do zrumienienia (ok. 20 minut) w temp. ok. 180 stopni. Po upieczeniu posypujemy cukrem pudrem.
Ciasto jest kruchutkie, trochę jak francuskie, polecam słodkie jabłka, bo samo ciasto nie jest słodkie. Plasterki jabłek można też posypać trochę cynamonem
Ciasteczka znikają w pół godziny...
A skoro lubicie rogaliki drożdżowe, to polecam te - ciasto bez wyrastania, więc o wiele szybciej się je robi, a wychodzą fantastyczne
Składniki:
- 50-60 dkg mąki
- 6 dkg drożdży
- 1 mała śmietanka 18%
- masło (ja używam małego opakowania Masła Roślinnego - tego żółtego)
- 2 jajka
- 3-4 łyżki cukru
- 1 cukier waniliowy
- szczypta soli
- nadzienie: twarda marmolada, albo polecam z całego serca zrobić takie rogaliki z makiem
używam gotowej masy makowej z puszki.
Do mąki wysypanej na stolnicę dodajemy schłodzone masło, następnie śmietanę wymieszaną z drożdżami oraz 1 jajko roztarte z cukrem i cukrem waniliowym. Wyrabiamy ciasto, dzielimy na 3 części. Każdą część rozwałkowujemy na dość cienki placek (ok. 5mm) i kroimy na trójkąty - ja dzielę na 8 trójkątów. Każdy trójkącik smarujemy nadzieniem i zwijamy w rogalika. Układamy na blaszce.
Drugie jajko roztrzepujemy i pędzelkiem smarujemy wierzch rogalików. Można to jeszcze posypać dodatkowo cukrem (ja używam brązowego, bo się tak nie rozpuszcza jak biały i zostają fajne grudki cukru na rogalikach). Zamiast opcji z jajkiem i cukrem można też po upieczeniu posypać rogaliki cukrem pudrem albo zrobić lukier.
Rogaliki zostawiamy na ok. 5 minut w lekko nagrzanym piekarniku, żeby trochę podrosły. Potem zwiększamy temp. do 180 stopni i pieczemy do zrumienienia.
To ulubione rogaliki mojego M :-)
Może je dzisiaj zrobię właśnie