U dzieci w wieku szkolnym, które śpią mniej niż 9 godzin na dobę, występują znaczące różnice w obszarach mózgu odpowiedzialnych za pamięć, inteligencję i dobre samopoczucie w porównaniu z tymi, które śpią od 9 do 12 godzin na dobę.
Dowodzi tego nowe badanie prowadzone z udziałem 8 300 młodych ochotników, przeprowadzone przez naukowców z University of Maryland School of Medicine (UMSOM). Opublikowano je w czasopiśmie „The Lancet Child & Adolescent Health”. Finansowane przez National Institutes of Health (NIH) badanie ABCD jest największym długofalowym badaniem rozwoju mózgu i zdrowia dzieci w USA.
Niewystarczający sen wiąże się z trudnościami poznawczymi, pamięcią, rozwiązywaniem problemów i podejmowaniem decyzji. Ponadto wspomniane różnice, które dostrzeżono u dzieci, korelują z większymi problemami ze zdrowiem psychicznym, takimi jak depresja, lęk i zachowania impulsywne u osób.
Aby przeprowadzić badanie, naukowcy przeanalizowali dane zebrane od ponad 8300 dzieci w wieku od 9 do 10 lat, które zostały włączone do badania Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD).
Badanie objęło między innymi historię i dokumentację medyczną, obrazy MRI mózgów oraz ankiety wypełnione przez uczestników oraz ich rodziców w momencie rejestracji oraz podczas wizyty kontrolnej po 2 latach od badania. Naukowcy wzięli pod uwagę różnorodne czynniki towarzyszące, takie jak status społeczno-ekonomiczny, płeć czy postęp rozwoju fizycznego.
- Odkryliśmy, że dzieci, które nie przesypiały wystarczającej ilości godzin, to jest spały mniej niż 9 godzin na dobę, na początku badania miały mniej istoty szarej lub mniejszą objętość w niektórych obszarach mózgu odpowiedzialnych za koncentrację, pamięć i kontrolę zachowań niż te, które miały zdrowe nawyki dotyczące snu – powiedział autor badania dr Ze Wang, profesor radiologii diagnostycznej i medycyny nuklearnej na UMSOM. - Różnice te utrzymywały się jeszcze przez 2 lata. To niepokojące odkrycie, które sugeruje długofalowe, negatywne skutki niedoboru snu.
Dalsze obserwacje dzieci ujawniły kolejne zależności. Okazało się, że te dzieci, które spały wystarczająco dużo, w ciągu kolejnych dwóch lat naturalnie potrzebowały coraz mniej snu, co jest normalne, gdy dzieci wchodzą w wiek nastoletni. Wzorce snu uczestników z grupy z niewystarczającą ilością snu nie uległy zmianie.
– Staraliśmy się porównać obie grupy tak dokładnie, jak to tylko możliwe, aby móc możliwie w pełni zrozumieć długofalowy wpływ zbyt małej ilości snu na dziecięcy mózg - podkreśla dr Wang. - Potrzebne są jednak dodatkowe badania, które mogłyby potwierdzić nasze odkrycie i sprawdzić, czy można coś robić, by poprawić zwyczaje związane ze snem i odwrócić neurologiczne szkody.
Amerykańska Akademia Medycyny Snu zaleca, aby dzieci w wieku od 6 do 12 lat regularnie sypiały od 9 do 12 godzin na dobę.
Nad prawidłowymi wzorcami i nawykami, które wpływają na samopoczucie, kondycję i zdrowie, trzeba pracować. Zachęcają do tego eksperci, między innymi Amerykańska Akademia Pediatrii. Co jest ważne?
Przede wszystkim rutyna spania, sprzyjająca zasypianiu, bezpieczna i komfortowa sypialnia oraz środowisko domowe, jak i dbanie o aktywność fizyczną w ciągu dnia. Istotne jest również ograniczanie czasu spędzanego przed ekranem oraz wyeliminowanie ekranów na godzinę przed snem.
AAP zaleca trzymanie wszystkich ekranów: telewizorów, komputerów, laptopów, tabletów i telefonów poza sypialniami dzieci, zwłaszcza w nocy. Aby zapobiec zaburzeniom snu, należy przestać z nich korzystać na co najmniej godzinę przed położeniem się spać.
Warto sobie także uświadomić, że nastolatki potrzebują więcej snu, a nie mniej, choć cykle sen-czuwanie zaczynają się przesuwać do dwóch godzin później na początku dojrzewania.
Rodzice powinni także zrozumieć, jak ważna jest wystarczająca ilość snu oraz jak sen wpływa na ogólny stan zdrowia ciebie i dzieci. Dobrze również, by sobie uświadomili, że są wzorami do naśladowania dla swoich dzieci. Powinni dawać dobry przykład.
Źródła:
https://medicalxpress.com/news/2022-07-children-lack-detrimental-impact-brain.html
https://www.healthychildren.org/English/healthy-living/sleep/Pages/healthy-sleep-habits-how-many-hours-does-your-child-need.aspx